آکاایران: مراحل شگفت انگیز باردار شدن یک زن

آکاایران:  

bxs1

در حالی که اکثر پزشکان متخصص زنان و زایمان ادعا می کنند که صحبت کردن در مورد باردار شدن زنان و یا گرفتن تست بارداری از آن ها، امری کاملا طبیعی است، اما ممکن است صحبت کردن در مورد این موضوع حساس، بسیاری از خانم های جوان را دچار احساس استرس و اضطراب کند. وقتی که پزشکی در مورد باردار شدن و یا گرفتن تست بارداری با زنان جوان بحث می کند، برای این بیماران چنین سوالاتی پیش می آید که بهترین زمان برای انجام تست بارداری چه موقعی است؟ یا چگونه باید تست بارداری را انجام داد تا نتایج به دست آمده تحت تاثیر شرایط زمانی و روحی بدنی من قرار نگیرد؟ اما، در چنین مواردی بهتر است خانم ها به جای ایجاد سوالات نوین در ذهن خود و احساس نگرانی بیش از حد در بدنشان که باعث به هم خوردن تعادل هورمون های آن ها هم خواهد شد، نگاهی به چگونگی عملکرد دستگاه تناسلی خود بیاندازد و در صورت وجود مشکل، آن را حل کنند. در ادامه این مقاله، برای کمک به شما خانم های جوان به منظور درک بهتر فرایند تولیدمثلی در بدنتان مطالبی عنوان نموده ایم، مهم ترین این موارد عبارتند از:
• در آغاز مرحله تولیدمثل در بدنتان، فولیکول پاره شده و تخمک بالغ از آن خارج می شود. پس از این که تخمک موجود در تخمدان شما منتشر شد، خود را به لوله فالوپ خواهد رساند. هنگامی که این فرایند در بدن خانمی اتفاق می افتد، تخمک آزاد شده می تواند برای مدت 24 ساعت زنده بماند تا توسط اسپرمی که وارد بدن فرد می شود، بارور گردد.
• نکته مهم بعدی که شما باید به عنوان یک خانم جوان به خاطر بسپارید، این است که در چنین شرایطی، اگر اسپرم شوهر شما سالم بوده و از کیفیت خوبی برخوردار باشد، ممکن است شانس آن اسپرم در رسیدن به لوله های فالوپ شما و نفوذ در تخمک آزاد شده از فولیکول بالا رفته و عمل باروری انجام گیرد.
• هنگامی که تخمک بالغی در بدن یک خانم جوان بارور شد، به عنوان "جنین" شناخته می شود. جنین ایجاد شده، در چند روز آینده سفر خود را از سمت لوله های فالوپ به سمت رحم مادر باردار آغاز خواهد کرد. پس از آن تخمک بارور شده، خود را به رحم مادر رساند، در پوشش رحمی بدن خانم باردار که با عنوان "آندومتر" شناخته شده است، جایگزین خواهد شد. در چنین مواردی، می-توان ادعا کرد که با ایمپلنت تخمک در پوشش داخلی رحم مادر باردار، رشد جنین و شروع زندگی او آغاز خواهد شد.
• تقریبا 6 تا 12 روز طول می کشد که تخمک بارور شده و یا به عبارتی بهتر، "جنین" داخل رحم شما قادر شود تا با موفقیت خود را در دیواره رحمتان جایگزین کند. هنگامی که این اتفاق در بدن مادر باردار رخ دهد، جفت هم در بدن او شروع به تشکیل شدن کرده و موجب تولید هورمون بارداری، که با عنوان گنادوتروپین جفتی انسان یا هورمون HCG شناخته شده است، می شود.
• بعد از چند هفته اول از آغاز دوران بارداری که تخمک با موفقیت خود را در پوشش رحم مادر باردار جای داد، مقدار ترشح هورمون hCG در بدن خانم شروع شده و با گذشت زمان، هم مقدار آن افزایش خواهد یافت. جالب است بدانید که میزان این افزایش بعد از 48 تا 72 ساعت که از لانه گزینی تخمک در دیواره رحم مادر باردار گذشت، دو برابر خواهد شد. در نهایت، این زمانی، دقیقا همان هنگامی است که شما به عنوان یک خانم جوان می توانید ادعا کنید که حامله هستید و میزان ترشح هورمون hCG را در بدن خود را در بالاترین حد ممکن مشاهده کنید. از آن جایی که قبل از باردار شدن، تقریبا هورمون hCG در بدن زنان بسیار کم و در حدود کمتر از 5 میلی لیتر بوده است و تنها ظرف هفت روز پس از تخمک گذاری در بدن مادران باردار، میزان آن به 50 میلی لیتر می رسد، بنابراین همین افزایش مقدار هورمون گنادوتروپین جفتی انسان، حامله بودن خانم ها را علنی خواهد کرد.
• به همین دلایل، اگر شما به عنوان یک خانم جوان، در این زمان از یک بیبی چک حتی در خانه هم استفاده کنید و یا آزمایش خون را در مراکز پزشکی انجام دهید، آزمایش ها موفق به تشخیص میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان در بدن شما شده و نتیجه مثبت بارداری را برایتان به ارمغان خواهد آورد. اگر شما به عنوان یک خانم باردار می خواهید که برای تعیین وضعیت بارداری خود از کیت تست بارداری خانگی استفاده کنید، می توانید از انواع متفاوت آن با واحدهای 20 میلی لیتر، 50 میلی لیتر و یا بیش از 100 میلی لیتر که در بازار موجود است، استفاده نمایید.

.

منبع : mamanam.com