آکاایران: آیا زایمان طبیعی بعد از عمل سزارین خطرناک است؟(بخش دوم)

آکاایران: در آیا زایمان طبیعی بعد از عمل سزارین خطرناک است؟(بخش اول) درباره زایمان طبیعی و مواقع منع آن گفته شد در ادامه می خوانید ...

اگر شما به عنوان یک مادر حامله، در حال برنامه ریزی برای زایمان طبیعی به منظور به دنیا آوردن نوزادتان هستید، حتما در این باره با دکتر معالج خود مشاوره نمایید، و برای آمادگی های بعد از عمل هم، صحبتی داشته باشید. به یاد داشته باشید که انجام این کارها، اساسا بدان معنی است که شما پس از مشاوره با متخصص زنان و زایمان، تصمیم به انجام زایمان طبیعی بگیرید. از آنجایی که شما و دکتر معالجتان در جهت سلامت فرزندتان تلاش می کنید، لازم است که بدانید که برای حفظ سلامتی و ایمنی او، هنوز هم ممکن است زایمان به شیوه سزارین اورژانسی، بر روی شما اعمال شود.

بعد از انجام مشاوره با دکتر متخصص،داشتن زایمان طبیعی بعد از سزارین،برای مادر حامله بی خطر است؟

به عنوان مادر باردار به خاطر داشته باشید که اگرچه سلامت شما و نوزادتان توسط دکتر معالج و کادر بیمارستان تامین شده باشد و روند بارداری فاقد هیچ گونه عوارضی و به طور معمول پیشرفت کرده باشد، با این حال در حال شرایطی هم باید برای انجام عمل سزارین اورژانسی آماده باشید، اگر اجباری برای تولد نوزادتان به شیوه عمل سزارین وجود داشته باشد. دکتر معالج با بررسی سوابق زایمان های قبلی شما، و تجزیه و تحلیل آن ها، روش زایمان فعلی را در شما مادر حامله تعیین خواهد کرد ،و اگر شرایط به وجود آمده در دوران بارداری فعلی، علتی برای اجبار به عمل سزارین داشته باشد، حتما این کار را انجام خواهد داد. پس می توان گفت ارزیابی شانس مادر باردار برای انجام زایمان طبیعی به شرایط عمل سزارین او در بارداری های قبلی هم وابسته است.
به عنوان مادر باردار به یاد داشت باشید که اگر دکتر معالج، برای یک مادر باردار زایمان به شیوه طبیعی را پیشنهاد داد، باید او را تحت نظر نگه خواهد دارد، تا در هر نقطه از بررسی روند زایمان طبیعی، علائم حیاتی نوزاد، نشانی از پیشرفت نادرست داشته باشد، اقدام به انجام عمل سزارین فوری بکند. علاوه بر این ها، احتمال دارد عوارض مختلفی با زایمان واژینالی، پس از داشتن یک عمل سزارین در زایمان های قبلی، در مادر روی دهد.

برخی از عوارض زایمان طبیعی بعد از سزارین :

1. زایمان طبیعی با شکست مواجه شود:

نوزاد 25 درصد از زنانی که زایمان طبیعی را بعد از انجام عمل سزارین در زایمان های قبلی خود، انتخاب می کنند، قادر به تحمل روند زایمان طبیعی نخواهد بود. در نتیجه، در وضع حمل مادر، انجام عمل سزارین اورژانسی ضروری خواهد بود.

2. خطر ابتلا به عفونت رحم:

تولد نوزاد به شیوه عمل سزارین اورژانسی، خطرناک تر از سزارین برنامه ریزی شده خواهد بود، چون شانس بروز عوارض ناشی از عمل سزارین اورژانسی مانند عفونت رحمی در این گونه مادران بیشتر خواهد بود.

3. پارگی رحم:

در چنین شرایطی، به عنوان یک مادر اجازه دهید تا کار زایمان، در حالت عادی شروع شود. چون استفاده از داروها برای تسریع روند زایمان طبیعی، گاهی اوقات می تواند باعث بروز انقباضات قدرتمند در رحم مادر شود، که ممکن است پارگی رحم را به وجود بیاورد. این عارضه معمولا در امتداد خط زایمان قبلی که به روش عمل سزارین انجام شده است، اتفاق می افتد. با این حال، در مورد پارگی رحم قبل و یا در حین روند زایمان طبیعی، مادر نیاز به یک عمل سزارین اورژانسی پیدا خواهد نمود. همچنین، در برخی موارد انجام عمل سزارین برای جلوگیری از هر گونه عوارض تهدیدکننده حیات مانند از دست دادن خون، ایجاد عفونت و یا بروز آسیب مغزی در نوزاد هم بسیار ضروری خواهد بود. اکثر مراکز درمانی و تخصصی زنان و زایمان، مجهز به مراقبت های ویژه هستند، تا به شیوه ای موثر، فاقد قرار دادن مادر و نوزاد در شرایط خطرناک، از این امکانات برای درمان آن ها استفاده کنند. با این حال، به یاد داشته باشید که دکتر معالج شما با قرار گرفتن در شرایط خاص و یا برای از بین بردن خونریزی رحم (هیسترکتومی)، در صورتی که خونریزی شما متوقف نشود، اقدام به انجام عمل جراحی خواهد نمود.

4. بروز مشکلاتی در کف لگن مادر:

گاهی اوقات عضلات لگنی مادر مانند رحم او، وزن و فشار زیاد ناشی از بارداری را تحمل می کند، که این امر می تواند ماهیچه های کف لگن او را به مرور زمان تضعیف کند. همانطور که می دانید در روند زایمان طبیعی هم عضلات کف لگن مادر بیشتر از دوران بارداری دچار کشش خواهند شد، که این کار می تواند عامل بی اختیاری ادراری موقت در مادران شود.
اگر شما به عنوان یک مادر باردار، قبل از انجام زایمان خود با دکتر معالجتان در مورد آگاهی بیشتر از چگونگی موفقیت یک زایمان واژینالی پس انجام عمل سزارین در زایمان های قبلی، مشاوره کنید و یک مرکز پزشکی مجهز و خوب را برای زایمان طبیعی انتخاب نمایید، ممکن است زایمان طبیعی موفقی داشته باشید. به یادداشت باشید که مراکز پزشکی را که برای انجام زایمان طبیعی پس از عمل سزارین که قبلا انجام داده اید، انتخاب می کنید، باید امکانات لازم را برای نظارت مستمر بر شرایط جنین، و ارائه یک بیهوشی امن و اعمال تزریق خون در 24 ساعت شبانه روز را همراه یک تیم جراحی و متخصص اورژانسی داشته باشد. چون ممکن است با وجود تمام شرایط مساعد برای انجام زایمان به روش طبیعی، نیاز به عمل سزارین اورژانسی اجتناب ناپذیر باشد. سعی کنید خود را از لحاظ روحی و جسمی هم برای این روز بزرگ آماده کنید!
 

.

منبع : mamanam.com