آکاایران: هنگام زایمان طبیعی در دهانه رحم چه اتفاقاتی می افتد؟ (بخش دوم)

آکاایران: در هنگام زایمان طبیعی در دهانه رحم چه اتفاقاتی می افتد؟ (بخش اول) تغییرات ایجاد شده ر دهانه رحم مادر حین زایمان طبیعی گفته شد ، در ادامه می خوانید ...

عوارضی که ممکن است در گردن رحم مادر باردار، در طول فرایند زایمان طبیعی روی دهد، کدامند؟

باز شدن کامل دهانه رحم در روند زایمان طبیعی، می تواند برخی عوارض و مشکلاتی را در بدن مادر ایجاد کند، که این مسائل عبارتند از:
• معمولا طول گردن رحم مادر باردار در ابتدای شروع علائم زایمان طبیعی برابر یا بیشتر از 3 سانتی متر اندازه گیری می شود. اگر اندازه دهانه رحم کمتر از 3 سانتی متر باشد، ممکن است رحم مادر دارای یک مشکل بالقوه مانند بی کفایتی و یا زایمان زودرس باشد.

• دهانه رحم مادر باردار طوری طراحی شده است که در کوتاه ترین مدت، بیشترین گسترش را در طول روند انقباضات رحمی قبل از زایمان طبیعی داشته باشد. به یاد داشته باشید که اگر رحم مادر، فاقد قدرت لازم برای انقباضات کوتاه باشد، کارایی لازم را نداشته و می تواند منجر به زایمان زودرس نوزاد شود.
• در صورت نرم بودن بیش از حد دهانه رحم مادر، پزشک متخصص سر کلاژ دهانه رحم او را با بخیه زدن مسدود خواهد کرد. این بخیه ها تا قبل از فرا رسیدن زمان دقیق زایمان طبیعی بسته خواهند ماند. به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که چون این روش بسیار نادر است، به همین دلیل معمولا این عمل را تنها بر روی 1٪ از زنان باردار انجام می دهند.
• در موارد نادرتری هم ممکن است دهانه رحم یک زن باردار بیش از حد تنگ باشد که به معنی باز شدن سخت دهانه رحم می باشد که در این صورت باز کردن آن در هر حال کار مشکلی خواهد بود. این معضل می تواند به علت عفونت، قرار گرفتن در معرض تابش اشعه های لیزری، انجام عمل جراحی و یا ناهنجاری های ژنتیکی در هر مادر بارداری رخ دهد.

5 نکته موثر برای احساس آرامش بیشتر مادر در طول انجام روند زایمان طبیعی:

همان طور که می دانید انجام روند زایمان طبیعی در زمان مشخص شده، بسیار مهم خواهد بود که تاکید بیشتر دکتر معالج هم برای زودتر انجام گرفتن این کار می توانید آن را دشوارتر نماید. به منظور اطمینان از داشتن یک زایمان طبیعی کاملا استاندارد و هماهنگ استراحت نمودن مادر در دوران بارداری خود و بعد از زایمان هم بسیار حیاتی است.

راهکارهایی که می تواند به آرامش مادر در حال زایمان طبیعی کمک کند:

1. همیشه به صدای بدن خود گوش دهید.
2. به عنوان یک مادر باردار، سعی کنید تا آنجا که امکان دارد برای استراحت خود، به اندازه کافی وقت بگذارید.
3. هیچ وقت سعی نکنید از داروهای تسکین درد مثل اپیدورال، حتی اگر انقباضات دردناکی هم داشته باشید، استفاده کنید.
4. موقعیتی خود را به گونه ای تغییر دهید که باعث احساس راحتی و آرامش در شما شود.
5. فراموش نکنید که با تنفس عمیق در حال هل دادن نوزاد به بیرون از رحم، اکسیژن مورد نیاز بدن مادر را فراهم می کند.
زمانی که نوزاد شما متولد شد، می توانید بلافاصله تغذیه او با شیر مادر را شروع کنید، چون این کار سبب تحریک ترشح هورمون و انتشار آن از طریق جفت به بدن خود شما خواهد شد.
متولد شدن یک نوزاد، احساس شگفت انگیزی است که همراه با موفقیت و احساسات گوناگون در مادر خواهد بود. شما به عنوان مادری که تازه زایمان کرده، ممکن است به دلیل انجام عمل اپی-زیاتومی در روند زایمان طبیعی، احساساتی مانند درد و ناراحتی و یا به دلیل انجام عمل سزارین، احساسات دیگری مثل حالت تهوع یا درد داشته باشید. به یاد داشته باشید که بدن هر مادری به دلیل گذراندن دوره بارداری طولانی مدت و انجام روند زایمان، دچار تحول روحی و جسمی بزرگی خواهد شد، که بروز این تحولات بستگی به شرایط بدنی مادر و مدت زمان انجام فرایند زایمان دارد.

.

منبع : mamanam.com