آکاایران: آب چه نقشی در سلامت مادر و جنین دارد؟

آکاایران: بر روی این کره خاکی فراوان ترین ماده مرکبی که وجود دارد آب میباشد.آب مایه حیات میباشد و تقریبا 3/4 بدن انسان را تشکیل داده است.همچنین باید بگوییم بیشتر از هفتاد درصد سطح کره زمین از آب میباشد.مادران در دوران بارداری باید به حد مناسب مواد خوراکی و آب مصرف کنند و باید در استفاده از آب دقت بالایی دارا باشند.

همه شما از فواید نوشیدن مایعات و به ویژه آب آگاه هستید. این امر در بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا جایی که تحقیقات نوشیدن کم مایعات را از علل اصلی زایمان زودرس دانسته اند.

نتایج تحقیقاتی که شرکت آب های دماوند با همکاری انستیتو تحقیقات تغذیه ایران انجام داده، نشان می دهد 25 درصد زنان تهرانی در روز کمتر از 1.2 لیتر مایعات مصرف می کنند، در حالی که بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، سرانه مصرف مایعات برای مردان 2.9 لیتر در روز و برای زنان 2.2 لیتر است این رقم برای زنان باردار به 2.5 لیتر در روز و برای زنان شیرده به 2.8 لیتر افزایش می یابد.نقش نوشیدن آب در سلامت مادر و جنین
دکتر احمد مرتضوی، متخصص زنان و زایمان، در خصوص اثرات کمبود آب در زنان باردار می گوید: «نوشیدن مایعات سالم باعث دفع سموم بدن می شود و درنتیجه از بروز هرگونه عفونتی در بدن مادر مانع می شود.

از عوارض کم نوشیدن آب، می توان به احساس خستگی، گرفتگی عضلات، سردرد، بی حوصلگی و احساس تهوع اشاره کرد.

عفونت مجاری ادرار مخصوصاً در سه ماهه سوم حاملگی می تواند موجب زایمان زودرس شود. از این رو نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در روز به مادران توصیه می شود.»
دکتر مرتضوی درباره رابطه مصرف آب و سلامت جنین ادامه داد: «در دوران بارداری، میزان خون مادر حدود یک لیتر افزایش می یابد تا جنین بتواند غذا و اکسیژن کافی دریافت کند.

این میزان افزایش با نوشیدن مایعات سالم و آب تأمین می شود. مادر با نوشیدن آب می تواند مایعات بیشتری را ذخیره کند که این امر به سلامت جنین کمک خواهد کرد.»

از دست دادن میزان بیشتر آب بدن در دوران شیردهی

بر اساس پژوهش های کارشناسان تغذیه شرکت دنون، یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان صنایع غذایی و پیشرو در تولید آب های بسته بندی در جهان، زنان در دوران شیردهی به طور متوسط روزانه 750 میلی لیتر شیر به نوزادان خود می دهند که حدود 87 درصد این میزان را آب تشکیل می دهد.

از این رو به مادران به ویژه در شش ماهه اول دوران شیردهی توصیه می شود که حتماً یک لیتر آب بیشتر بنوشند تا بتوانند میزان آب ازدست رفته بدن را جبران کنند.

راحت ترین راهکار برای مادران، در دوران بارداری و شیردهی، همراه داشتن یک بطری آب است تا بتوانند در طول روز این میزان کمبود آب را جبران کنند.

زنانی که در زمان بارداری نمی توانند مزه طبیعی آب را تحمل کنند، بهتر است با افزودن چند قطره مرکبات مانند پرتقال یا لیمو در آب، آن را مزه دار کنند تا در طول روز میزان آب بیشتری بنوشند و به این ترتیب از کم آب شدن بدن خود جلوگیری کنند.

.

منبع : hidoctor.ir