آکاایران: علل و تنها راه تشخیص قطعی مننژیت در نوزادان

آکاایران: علل و تنها راه تشخیص قطعی مننژیت در نوزادان

شروع علائم تدریجی یا ناگهانی و انفجاری از علائم بالینی مننژیت باکتریایی است

یک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان گفت: تا ۳ ماه اول تولد نوزاد، استرپتوکوک گروه ب و پس از آن مننگوکوک، هموفیلوس آنفلوآنزا و پنوموکوک از علل مهم ایجاد مننژیت باکتریایی در این محدوده سنی هستند.

دکتر ساسان ساکت اظهار کرد: شروع علائم تدریجی یا ناگهانی و انفجاری از علائم بالینی مننژیت باکتریایی است.

وی ادامه داد: تب، تحریک پذیری، سفتی گردن، بسته شدن ملاج، سردرد، استفراغ، خواب آلودگی، بی حالی و کاهش سطح هوشیاری(Vigilance) نیز از تظاهرات اولیه این بیماری است. همچنین در ۳۰ درصد موارد تشنج رخ می دهد.

وی گفت: تنها راه تشخیص قطعی مننژیت باکتریایی، اخذ مایع مغزی – نخاعی(LP) است که از شمارش سلول های خونی، کشت خون، کشت ادرار و کشت نازوفارنکس هم کمک گرفته می شود. گاهی اوقات برای تشخیص سایر موارد همراه و عوارض ایجاد شده، از تصویربرداری مغزی نیز استفاده می شود.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران عنوان کرد: به محض شک بالینی، کودک باید بستری و درمان وریدی با حداقل دو آنتی بیوتیک(Antibiotics) آغاز شود و هیچ تاخیری برای شروع درمان(حتی آماده شدن نتایج مایع مغزی-نخاعی) جایز نیست.

وی بیان کرد: تا ۳ ماه اول تولد استرپتوکوک گروه (ب) و پس از آن مننگوکوک، هموفیلوس آنفلوآنزا و پنوموکوک از علل مهم ایجاد مننژیت باکتریایی در این محدوده سنی است. متوسط طول مدت درمان بین ۱۰ تا ۲۱ روز است.

.

منبع : pezeshk.us