آکاایران: عفونت لثه خطری برای بانوان حامله

آکاایران: بهتر است خانم های باردار در زمینه پیشگیری از بروز عفونت در لثه هایشان بیشتر بکوشند و مانع بروز آن شوند چون ریسک نارس بودن نوزادان با این عامل بالاتر خواهد رفت

زنگ خطر برای عفونت لثه رئیس انجمن پریودنتولوژی گفت: بیماری لثه یک بیماری عفونی است به همین دلیل می تواند عوارضی همچون آلزایمر، ناراحتی و سکته های قلبی و مغزی عروقی، تأخیر در بارداری و برای خانم های باردار احتمال زایمان نوزادان نارس و با وزن کم را به همراه داشته باشد.

بهزاد هوشمند گفت: عامل اصلی این بیماری تجمع میکروب ها در نزدیکی لثه است، بنابراین عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به عنوان مهم ترین عامل شروع کننده این بیماری است و به طورکلی هر عاملی که منجر به تجمع میکروب در دهان شود فرد را مستعد بیماری های لثه می کند.
هوشمند گفت: گاهی ممکن است تغییر در سلامت عمومی بدن احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد، مثلاٌ فردی که دیابت دارد همزمان مستعد عفونت های لثه هم می شود یا فردی که سیگار می کشد قدرت دفاعی لثه هایش در برابر میکروب ها کم می شود، همچنین مصرف داروهای خاصی مثل کورتن ها و داروهای ضد سرطان یا داروهایی که سبب سرکوب سیستم ایمنی بدن می شوند شانس ابتلا به بیماری های لثه را افزایش می دهند.
وی افزود: باید دانست تغییرات هورمونی در دوران رشد و بلوغ ، یکی دیگر از عوامل مستعد کننده ابتلا به این عفونت ها است. پس در این دوران لزوم رعایت بهداشت و معاینات مکرر دندانپزشکی بسیار حائز اهمیت است.
بیماری لثه یک بیماری عفونی است به همین دلیل می تواند عوارضی همچون آلزایمر، ناراحتی و سکته های قلبی و مغزی عروقی، تأخیر در بارداری و برای خانم های باردار احتمال زایمان نوزادان نارس و با وزن کم را به همراه داشته باشد. به همین دلیل می توان گفت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان سلامت عمومی بدن را به خطر می اندازد.
هوشمند علائم عفونت های لثه را شامل خونریزی خود به خودی موقع غذا خوردن و مسواک زدن، تغییر رنگ لثه از صورتی کمرنگ به قرمز و نهایتاٌ بنفش دانست و افزود: تورم و خارش لثه ها، لقی و فاصله بین دندان ها و احساس تغییر مزه در داخل دهان نشانه ای دیگر از عفونت است.
وی عوامل مستعد کننده این بیماری را به سه دسته موضعی، عمومی و رفتاری تقسیم کرد و گفت: ترمیم های نادرست دندانپزشکی همچون ارتودنسی، پرکردگی های نامناسب، استفاده از مواد نامرغوب برای ترمیم و هر عاملی که باعث افزایش میکروب در دهان شود جزو دسته موضعی قرار می گیرند.
همچنین بسیاری از بیماری های عمومی که تأثیر منفی روی سیستم ایمنی و دفاعی بدن می گذارند از عوامل مستعد کننده محسوب می شوند، از عوامل رفتاری هم می توان به عادات رفتاری بهداشتی غلط همچون استفاده از خلال دندان های نامناسب برای تمیز کردن دندان ها، شکستن قطعات سخت با دندان که منجر به صدمه رساندن به بافت دندان و به دنبال آن تجمع میکروب ها می شود اشاره کرد.
هوشمند در پاسخ به این سؤال آیا افرادی که موقع استفاده از نخ دندان دچار خونریزی لثه می شوند زنگ خطر برای عفونت لثه هایشان به صدا درآمده است؟ گفت: در صورتی که نخ دندان به روش صحیح استفاده شود و شخص در حین این کار به دندان و لثه هایش آسیب و ضربه ای وارد نکند اما در عین حال دچار خونریزی شود این می تواند نشانه ای از عفونت باشد.
وی راه های درمان این بیماری را رعایت بهداشت مناسب توسط خود بیمار و انجام درمان های دندانپزشکی نظیر جراحی و جرم گیری دانست و افزود: استفاده از این درمان ها به میزان و درجه شدت بیماری وابسته است.
این متخصص پریودنتولوژی در پایان یادآور شد: استفاده از مسواک و نخ دندان برای رعایت بهداشت ضروری است. در مواردی که دندان ها به حدی به هم نزدیک هستند که با مسواک زدن معمولی سطوح بین آن ها قابل تمیز کردن نباشد فرد باید از نخ دندان برای بهداشت کامل دندان ها استفاده کند. بنابراین استفاده از نخ دندان استاندارد و با روش مناسب و درست برای این افراد ضروری است.

فارس

.

منبع : hidoctor.ir