آکاایران: اوایل بارداری | انقباضات براکستون هیکس چیست؟

انقباضات براکستون هیکس یا روند عادی در طول دوره بارداری می باشد که به تریج در اوایل بارداری شروع می شود و در اواخر این دوران با درد های زیاد شروع می شود

در اویا بارداری خانم ها انقباضات براکستون هیکس را یا متوجه نمی شوند و یا اینکه خیلی ضعیف می باشد و در اواخر بارداری این درد ها به طور متناوب بیشتر می شود و گاهی از نشانه های درد زایمان می باشد اما اگر زودتر از موعد این انقباضات شروع شود و همراه درد شدید باشد به احتمال زیاد از نشانه های زایمان زودرس خواهد بود در ادامه مطالعه این مطلب با ما همراه شوید تا با این انقباضات و علل آن ها در دور های مختلف آشنا شوید.

انقباضات براکستون هیکس

این انقباضات به خاطر جان برکستون هیکس، پزشک انگلیسی ای که برای اولین بار در سال ۱۸۷۲ آن ها را توصیف کرد، بدین نام نهاده شده است.

انقباضات براکستون هیکس با پیشرفت بارداری تان بیشتر می شود، ولی تا زمانی که به هفته های آخر بارداری تان نرسیده اید، این انقباضات احتمالاً کم، نامنظم و فاقد درد خواهند بود.

با این حال، گاهی اوقات تمایز انقباضات براکستون هیکس از علائم اولیه زایمان زودرس سخت هست، پس تلاش نکنید که خودتان تشخیص را انجام دهید. در صورتی که هنوز به هفته ی ۳۷ بارداری تان نرسیده اید و انقباضات منظم دارید، یا اگر هریک از علائم زایمان زودرس را که در ادامه ذکر شده است دارید، فوراً با پزشک متخصص خود تماس بگیرید.

انقباضات براکستون هیکس | انقباضات براکستون هیکس چیست؟ اوایل بارداریانقباضات براکستون هیکس | انقباضات براکستون هیکس چیست؟ اوایل بارداری

انقباضات براکستون هیکس در اوایل بارداری

زمانی که تنها چند هفته به موعد زایمان شما باقی مانده است، احتمال دارد دهانه ی رحم شما نرم شده و به تدریج برای زایمان آماده می شود. انقباضات در حدود این زمان احتمال دارد شدیدتر و بیشتر شود و ممکن است برخی ناراحتی هایی را نیز به دنبال داشته باشد.

این انقباضات، برخلاف انقباضات براکستون هیکس اولیه که فاقد درد و گاه گاه هستند و باعث ایجاد هیچ تغییر آشکاری در دهانه رحم نمی شوند، ممکن است باعث شود دهانه رحم تان باریک تر شده یا حتی مقداری گشاد هم بشود. به این دوره گاها دوره ی پیش از زایمان گفته می شود.

احساس انقباضات براکستون هیکس چگونه است؟

وقتی شما هرگونه انقباضی دارید، چه انقباضات براکستون هیکس و چه زایمان حقیقی،
شما احساس خواهید کرد که رحم، ناحیه پایین شکمی، یا کشاله ران شما سفت یا فشرده می شود
و سپس به حالت قبلی برمی گردد. انقباضات براکستون هیکس نامنظم بوده و معمولاً آسیبی نمی رسانند،
اگر چه ممکن است باعث ناراحتی تان شده و گاهی اوقات شدید و دردناک باشند.

چگونه می توانم تفاوت بین انقباضات براکستون هیکس و زایمان حقیقی را تشخیص دهم؟

در روزها یا هفته های قبل از زایمان، انقباضات برکستون هیکس ممکن است منظم تر، نسبتاً تقریبا هم و حتی دردناک شوند و ممکن است تصور کنید زمان زایمانتان فرا رسیده؛ اما انقباضات زایمان کاذب، بر خلاف زایمان حقیقی، معمولاً به طور منظمی طولانی تر، شدیدتر و به هم نزدیک تر نمی شوند.

انقباضات براکستون هیکس می توانند هرزمانی اتفاق بیفتند، ولی احتمال بروز آن در شب، وقتی که بدن شما کم آب شده و یا مثانه ی تان پر شده است و همچنین در حین فعالیت جسمانی و یا رابطه ی جنسی زیاد است.

اگر انقباضات براکستون هیکس من ناراحت کننده و دردآور باشند، چه کار می توانم انجام دهم؟

انقباضات براکستون هیکس معمولاً باعث آسیب نمی شوند، ولی می توانند ناراحت کننده باشند. به منظور تسکین ناراحتی حاصل از انقباضات براکستون هیکس، توصیه می شود مواردی که در ادامه آمده اند را انجام دهید:

انقباضات براکستون هیکس | انقباضات براکستون هیکس چیست؟ اوایل بارداریانقباضات براکستون هیکس | انقباضات براکستون هیکس چیست؟ اوایل بارداری

انقباضات براکستون هیکس در ماه های آخر بارداری

فعالیت یا موقعیت خود را تغییر دهید. گاهی اوقات قدم زدن باعث آرامش می شود. همچنین برخی اوقات استراحت کردن در تسکین و کاهش انقباضات مؤثر است. (اما انقباضات زایمان حقیقی پایدار بوده و صرف نظر از آنچه انجام می دهید، ادامه دار هستند).

مقداری آب بنوشید، چرا که این انقباضات گاهی اوقات به دلیل کم آبی بدن رخ می دهند.

تمرین های تن آرامی یا ریلکسیشن (Relaxation) انجام دهید یا اینکه نفس های آهسته و عمیق بکشید. این کار باعث توقف انقباضات براکستون هیکس نمی شود، ولی ممکن است به شما کمک کند تا ناراحتی ناشی از این انقباضات را تا حدی برطرف کنید.

انقباضات براکستون هیکس و زمان مراجعه به پزشک

چه زمانی باید با پزشک متخصصم تماس بگیرم؟

درصورتی که هفته ی ۳۷ بارداری تان هنوز تمام نشده است و انقباضات شما در حال منظم تر شدن،
دردناک تر شدن و بیشتر شدن است، یا اگر هرگونه از علائم زایمان زودرس که در پایین ذکر شده است
را دارید، سریعاً با پزشک متخصص خود تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه کنید:

درد شکمی یا

انقباضات منظم (حداقل شش بار در ساعت، یا هر ده دقیقه، حتی اگر آسیب رسان نباشند).

هرگونه خونریزی یا لکه بینی واژنی

افزایش در ترشحات واژنی

تغییر در نوع ترشحات – برای مثال، اگر ترشحات آبکی شوند، شبیه مخاط باشند، یا خون آلود باشند (حتی اگر فقط صورتی باشند یا اثر کمی از خون در آن ها دیده شود).

فشار بیشتر در ناحیه لگنی یا پایین شکمی (انگار بچه شما در حال فشار دادن به سمت پایین است)

احساس درد کم در ناحیه پشت، مخصوصاً اگر قبلاً چنین دردی نداشتید یا اگر خسته کننده و منظم است

اگر شما ۳۷ هفته را پشت سر گذاشته اید، از پزشک متخصص خود سؤال کنید که چه زمانی باید با او تماس بگیرید و از داشتن انقباضات او را آگاه سازید. در زایمان حقیقی، صرف نظر از هر کاری که انجام دهید، انقباضات شما بافاصله های منظم رخ خواهند داد، ۳۰ تا ۹۰ ثانیه طول خواهند کشید، به طور پیوسته شدیدتر خواهند شد و با تکرار بیشتری اتفاق خواهند افتاد.

در هریک از حالات زیر، پزشک متخصص خود را فرا خوانید یا به بیمارستان مراجعه کنید:

کیسه آب شما پاره شود (حتی اگر هیچ انقباضی نداشته باشید.)
– خونریزی واژنی داشته باشید (بیشتر از لکه بینی ساده)
– انقباضات شما به فاصله ۵ دقیقه یا کمتر از یکدیگر رخ دهند.
– درد شدید و پیوسته داشته باشید.

خوب است بدانید :از علائم شروع زایمان انقباضات زایمان می باشد

انقباضات براکستون هیکس، اولین و واضح ترین نشانۀ شروع زایمان است. این انقباض ها مانند دردهای شدت یافتۀ عادت ماهانه است.
احتمالاً انقباضاتی را درطول بارداری و به خصوص دراواخر آن داشته اید که این انقباضات فاقد درد در طول بارداری،
انقباضات براکستون هیکس (Braxton Hicks) نامیده می شود و در واقع نشانۀ زایمان به حساب نمی آید.

وقتی این انقباض ها منظم و شدت آنها بیشتر شده باشد و بیشتر از ۳۰ ثانیه طول بکشد،
می تواند نشان دهندۀ شروع فاز اول زایمان باشد. با پیشروی زایمان، تعداد انقباض ها بیشتر، طولانی و قوی تر می شود.

تا زمانی که هر انقباض ۳۰ تا ۹۰ ثانیه طول کشید و فاصله بین هر انقباض به پنج دقیقه رسید، شما وارد فاز اول زایمان شده اید و بهتر است به بیمارستان مراجعه کنید. نیازی نیست نگران باشید، زیرا تا خارج شدن نوزاد هنوز چند ساعت فرصت دارید.

بی بی سنتر , تک پزشک

.

منبع : persianv.com