آکاایران: در ابتدا، لازم است به عنوان یک مادر حامله به یاد داشته باشید که در دوران بارداری، دکتر متخصص زنان و زایمان تنها فردی است که می تواند به طور دقیق، اندازه رحم شما را بررسی کند. در واقع، پزشکان متخصص زنان و زایمان از چند روش ساده برای این کار استفاده می کنید. در ادامه این مقاله، چند روش ساده که شما به عنوان یک مادر باردار می توانید به کمک آن ها میزان رشد رحم و جنین در حال رشد خود را بررسی نمایید، بیان شده است، که عبارتند از:

1- روش اول برای اندازه گیری رحم در بارداری:

قبل از اینکه به عنوان یک خانم حامله، شروع به اندازه گیری رحم خود و میزان رشد فرزند داخل آن بکنید، باید به خاطر داشته باشید که همواره، در اندازه گیری ها شما باید رحم خود را به سمت پایین قرار داده و در یک موقعیت راحت قرار دهید. برای این کار، شما می توانید به آرامی بر روی زمین و یا بر روی یک تخت مسطح دراز بکشید، طوری که تمام پشت بدنتان در تماس با زمین قرار گرفته باشد. حتما اطمینان حاصل کنید که در موقعیت راحت قرار گرفته اید و هیچ گونه درد و یا سرگیجه ای را در بدن خود احساس نمی کند. سپس، شروع به اندازه گیری میزان رشد رحم خود نمایید.

2- روش دوم برای اندازه گیری رحم در دوران بارداری:

به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که گام اول برای اندازه گیری دقیق میزان رشد رحم مادران باردار در این روش، قرار گرفتن رحم و فوندوس در حالت بسیار طبیعی است. در چنین وضعیتی، شما با لمس کردن معده خود می توانید اندازه رشد رحمتان را به خوبی احساس کنید.

3- روش سوم برای اندازه گیری رحم در بارداری:

روش بعدی برای اندازه گیری میزان رشد رحم زنان در دوران بارداری، قرار دادن دست بر روی استخوان شرمگاهی مادر است. با این کار، زنان حامله قادرخواهند بود تا به راحتی استخوان شرمگاهی خود را در منطقه ای در بالای خط موهای ناحیه تناسلی قرار دارند، پیداکنند و با دست خود میزان رشد رحمشان را از این ناحیه بررسی نمایند.

به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که برای اندازه گیری دقیق، شما هم می توانید با احساس کردن نوک استخوان شرمگاهی خود، منطقه اطراف آن را هم بررسی نموده و میزان رشد رحم و جنین داخل آن را نسبت به ماه های قبل بررسی کنید.

اگرکنجکاو این هستید که در زایمان طبیعی چه اتفاقی می افتد این مقاله هنگام زایمان طبیعی، در دهانه رحم چه اتفاقاتی می افتد؟ (بخش اول) را  از دستندهید

4- روش چهارم برای اندازه گیری رحم در بارداری:

هنگامی که به عنوان یک زن حامله توانستید محل قرار گرفتن رحم، فوندوس و همچنین استخوان شرمگاهی خود را پیدا کنید، می توانید به راحتی اقدام به اندازه گیری میزان رشد رحم خود و فرزند داخل آن نمایید. برای این کار شما باید با دقت بیشتری فاصله بین فوندوس و استخوان شرمگاهی خود را اندازه گیری کند.

یادتان باشد که برای اطمینان از رشد طبیعی رحم خود در دوران بارداری، این نوع اندازه گیری را باید در همه هفته های دوران بارداری و در همان منطقه تکرار نمایید، تا بتوانید با مقایسه اندازه ها، از میزان رشد جنین و رحم خود آگاه شوید.

در نهایت، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید در صورتی که احساس کردید اختلاف زیادی بین اندازه گیری ها و اندازه تقریبی رحم شما در طی هفته های متوالی بارداری وجود دارد، حتما به دکتر معالج خود مراجعه کرده و برای از بین بردن شک و تردید خود با او صحبت نمایید.

.

منبع : mamanam.com