آکاایران: دلایل مختلف وجود خون در مدفوع نوزاد

bxs1

وجود خون در مدفوع نوزادان دلایل مختلفی دارد که باید بررسی شود

فاقد شک، همه ی پدر و مادرانی که در مدفوع نوزاد خود خون مشاهده کرده اند در ابتدا وحشت زده شده اند. دلایل این مشکل از مسائل ساده تا حاد را در بر می گیرد؛ پاسخ آلرژیک و عفونت و گاهی حتی شیر مادر می توانند از دلایل ظهور خون در مدفوع باشند. این مقاله به معرفی مسائلی می پردازد که هر پدر و مادری باید در این باره بدانند.
گاهی اوقات، وجود خون در مدفوع نوزادان به دلیل مصرف برخی از غذاها می باشد. اما، در برخی موارد نیز ممکن است به دلیل عفونت و یا مشکلات مقعدی نوزاد باشد که در این مواقع می بایست برای بررسی دقیق تر به پزشک مراجعه کرد.

بنابراین هر گاه خون در مدفوع نوزادان مشاهده کردید، بهتر است دلیل آن را بررسی کنید. وجود مقدار کمی از ماده ی مخاطی در مدفوع نوزادان طبیعی است اما مقدار زیاد آن، به خصوص هنگامی که با خون همراه باشد باید بررسی گردد. چرا که می تواند ناشی از مشکلات گوارشی باشد یا از بروز عفونت خبر دهد.

علل وجود خون در مدفوع نوزاد :
به گزارش آکاایران: 1- یک علت شایع وجود خون در مدفوع نوزاد، پارگی جزئی مقعد است که به خاطر عبور مدفوع ایجاد می شود. مقدار کمی خون از شکاف مقعد به صورت خط قرمز در خارج از مدفوع دیده می شود.

2- علت دیگر وجود خون در مدفوع نوزادان، آلرژی غذایی است. آلرژن های اصلی عبارتند از محصولات شیر گاو و سویا.
3- سومین علت شایع: اگر نوک پستان مادر زخم باشد یا خونریزی داشته باشد، ممکن است کودک از خون مادر تغذیه کند و این خون در مدفوع او ظاهر شود.

4- گاهی پس از شروع مصرف قطره های ویتامین / فلوراید، خون یا مخاط در مدفوع نوزاد دیده می شود.

5- خون در مدفوع ممکن است به علت عفونت روده ای ناشی از یک مورد موقت عدم تحمل لاکتوز باشد.

6- انواع خاصی از اسهال عفونی می تواند باعث ایجاد خونریزی شدید در نوزادان شود؛ از جمله سالمونلا و C. Difficile. C. Difficile باکتری است که در روده رشد می کند؛ این سم باعث آسیب به مخاط و مدفوع خونی می شود.

7- نوزادانی که شیر مادر می خورند کمتر این علائم را تلاش می کنند زیرا شیر مادر مانع از رشد این باکتری ها می شود.

8- اشکال مختلف ورم مخاط روده بزرگ، گرفتگی عضلانی یا سایر اختلالات روده، علل دیگر می باشند.

خون در مدفوع نوزاد,علل خون در مدفوع نوزاد,درمان خون در مدفوع نوزاداگر خون در مدفوع نوزاد باشد، باید با دکتر نوزاد صحبت کنید

در صورت وجود خون در مدفوع نوزاد نیاز به مراجعه به اورژانس است؟
اگر خون در مدفوع نوزاد باشد، باید با دکتر نوزاد صحبت کنید، اما مراجعه به اورژانس بستگی به شرایط فرزند شما دارد. اگر کودک خوشحال و به نظر سالم است، با پزشک تماس بگیرید. اگر کودک درد شکمی، خونریزی زیاد در مدفوع، اسهال، استفراغ و یا تب دارد، به اورژانس مراجعه کنید.

درمان خون در مدفوع نوزاد:
نوع درمان کاملا به علت ایجاد مشکل وابسته است.

– پوست را می توان با افزودن شربت کارو به شیشه ی نوزاد و استفاده از شیاف طبی گلیسیرین یا روغن معدنی در مقعد، به منظور روان ساختن مسیر عبور مدفوع درمان نمود.

– استفاده از شیر خشک سویا یا دیگر شیر خشک های مخصوص، به درمان عدم تحمل لاکتوز یا شیر اضافی کمک خواهد کرد.

– عفونت، اسهال خونی یا مدفوع ژله ای مانند به ارزیابی پزشک و درمان با توجه به نتایج آزمایش نیاز دارد.

– در هم رفتگی روده نیازمند روند درمانی خاص یا جراحی است تا بتوان روده را به حالت اولیه بازگرداند. تأخیر در درمان این مشکل، نتایج جدی یا حتی مرگ را به همراه خواهد داشت.

هشدار در مورد وجود خون در مدفوع نوزاد:
مدفوع روان ژله ای مانند که دارای خون قرمز تیره باشد نشانه ای از درهم رفتگی روده به شمار می رود. اسهالی که بسیار خونی باشد نشان دهنده ی عفونت جدی است. اگر نوزاد بی توجه و بی حال شده است یا به نظر می آید که بدنش به آب نیاز دارد، همه ی این نشانه ها می توانند حاکی از وجود مشکلی در بدن باشند و به همین دلیل باید به پزشک مراجعه شود.

اگر نوزاد خوشحال است، به خوبی غذا می خورد، تب ندارد و به نظر نمی آید که درد خاصی داشته باشد، مشکل او خوش خیم و محدود است. تب، درد شکمی، پریشانی و اسهال خونی نیازمند مراجعه به پزشک یا اورژانس هستند. بهترین راه کار آن است که در صورت مشاهده ی هر یک از این علائم در نوزاد، مراجعه به پزشک و انجام آزمایش به تأخیر نیفتد.

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

.

منبع : pezeshk.us