آکاایران: انسداد مجرای انزالی قابل درمان است؟

انسداد مجرای انزالی از علت های شایع ناباروری در مردان می باشد این مشکل می تواند به دلیل عدم رشد مجرای انزالی رخ دهد و مادر زادی می باشد

مردان به دو دلیل دچار انسداد مجرای انزالی می شوند یا به دلایل مادرزادی و یا اکتسابی و یا انسداد عملکردی رخ می دهد و مردانی که دچار عفونت ادراری هستند باید به بررسی این مشکل در خود بپردازند این بیماری بر روی بچه دار شدن آقایان تاثیر دارد بنابراین باید بررسی و درمان شود روش های برای در مان این بیماری پیشنهاد شده است اما تنها را درمان آن جراحی کردن می باشد اگر عمل جراحی موفقیت امیز باشد ۵۰ درصد مردان می تواند صاحب فرزند شوند در ادامه مطالعه این مقاله با ما همراه شوید.

انسداد مجرای انزالی

کم نیستند بیمارانی که به دلیل انسداد مجرای انزالی به متخصصان اورولوژی مراجعه می کنند. با وجود این، در بسیاری موارد این مشکل تشخیص داده نمی شود. البته با یک عمل جراحی نسبتا ساده می توان مجرا را باز کرد.

لوله ای که اسپرم را از بیضه ها منتقل می کند، پشت پروستات به مجرای کیسه منی می پیوندد و از به هم پیوستن این دو، مجرای انزالی به وجود می آید در حالی که در ۵ درصد بیماران مبتلا به آزواسپرمی، علت آن انسداد مجرای انزالی است.

به طور کلی، علل انسداد مجرای انزالی را به دو دسته بزرگ تقسیم می کنند؛ مادرزادی و اکتسابی. از جمله علل مادرزادی انسداد مجرای انزالی می توان به تشکیل نشدن مجرای انزالی، تنگی مجرای انزالی، کیست پروستات، کیست مجرای مولرین و کیست مجرای ولفین اشاره کرد

و از علل اکتسابی انسداد مجرای انزالی، عواملی مثل ضربه و اعمال جراحی (آسیب حین اعمال جراحی آندوسکوپیک، برداشتن کیست کیسه منی و جراحی روده راست در دوران کودکی)، سرطان ها، آبسه پروستات، وجود طولانی مدت سوند در مجرا، بیماری سل و انواع عفونت (عفونت دستگاه تناسلی و عفونت ادراری) را می توان نام برد. مردانی که به طور مکرر دچار عفونت ادراری و بیماری آمیزشی می شوند، ممکن است مبتلا به انسداد مجرای انزالی شوند.

انسداد مجرای انزالی | انسداد مجرای انزالی قابل درمان است؟ علائم و تشخیصانسداد مجرای انزالی | انسداد مجرای انزالی قابل درمان است؟ علائم و تشخیص

علل ابتلا به انسداد مجرای انزالی

از علائم تا تشخیص بیماری

در بیماران مبتلا به انسداد مجرای انزالی، اندازه و قوام بیضه ها طبیعی است، خصوصیات جنسی ثانویه در آنها
بخوبی شکل گرفته، لوله های منی بر را می توان لمس کرد و میزان هورمون ها نیز طبیعی است،
اما حجم مایع منی اندک بوده، pH آن کاهش یافته و منی فاقد فروکتوز است.

فروکتوز، قند مخصوص مایع منی است و چون از کیسه های منی ترشح می شود اگر انسداد مجرای انزالی وجود داشته باشد، مایع منی فاقد قند فروکتوز خواهد بود. البته در انسداد مادرزادی مجرای انزالی ممکن است موارد فوق دیده نشود.

با سونوگرافی از کیسه منی و مجرای انزالی و پروستات، اندازه گیری فروکتوز و pH مایع منی،
اندازه گیری حجم مایع منی، نمونه برداری از محتویات کیسه های منی و اندازه گیری هورمون های خون بویژه
FSH می توان انسداد مجرای انزالی را تشخیص داد.

انسداد مجرای انزالی | انسداد مجرای انزالی قابل درمان است؟ علائم و تشخیصانسداد مجرای انزالی | انسداد مجرای انزالی قابل درمان است؟ علائم و تشخیص

روش های درمان انسداد مجرای انزالی

رابطه انسداد مجرای انزالی و بچه دار شدن

اگر تشخیص قطعی باشد، باز کردن انسداد از طریق مجرای ادرار بهترین روش است. بد نیست بدانید، مجرای انزالی به کف مجرای ادرار در داخل پروستات باز می شود. برای باز کردن انسداد مجرای انزالی با یک وسیله مخصوص از راه مجرا سقف این مجاری را برمی دارند و زمانی که این سقف برداشته می شود، جراح ورود مایع منی به داخل مجرا را مشاهده می کند.

موفقیت این عمل جراحی ۵۰ درصد است؛ یعنی در ۵۰ درصد بیماران اسپرم در مایع منی ظاهر می شود.
گاهی تعداد این اسپرم ها برای حاملگی طبیعی کافی است یعنی با جراحی و باز کردن انسداد مجرای انزالی
تعدادی از این بیماران از راه طبیعی بچه دار می شوند اما گاهی تعداد اسپرم ها برای حاملگی طبیعی کافی نیست،
ولی با استفاده از این اسپرم ها می توان اقدام به لقاح مصنوعی کرد.

خوب است بدانید :شایع ترین علت در ناباروری مردان

شایع ترین بیماری قابل درمان در ناباروری آقایان «واریکوسل» است. این بیماری عبارت است از واریس عروق بیضه، مانند پیرمردان و پیرزنان دچار واریس عروق پا می شوند و پاهای شان ورم می کند و خون به خوبی در عروق پای شان حرکت نمی کند.

در پسران جوان هم ممکن است این اتفاق برای بیضه ها پیش بیاید و نتواند خون را به خوبی تخلیه کند،
این ماندن طولانی مدت خون در بیضه ها باعث می شود درجه حرارت بالا برود و اختلالات هورمونی به همراه داشته باشد.
این عوارض باعث می شود اسپرم سازی خوب انجام نشود. این اختلال در اسپرم سازی، فرد را مستعد ناباروری می کند.

گاهی دیده می شود که اصلا نطفه ای شکل نمی گیرد، به همین دلیل مجبور هستیم از بافت بیضه نمونه برداری انجام بدهیم که آیا اسپرم در داخل بیضه وجود دارد یا نه؟

اگر در نمونه برداری از مردی اسپرم پیدا کنیم حتی اگر کم یا ضعیف هم باشد، خوشحال می شویم چون راه های
درمان زیادی وجود دارد تا این مشکل برطرف شود ولی اگر در نمونه برداری از بیضه هم، اسپرم دیده نشد،
یعنی این که این آقا توان باروری ندارد یعنی خودش نمی تواند عامل بارداری همسرش باشد.

جام جم , مجله سیب سبز

.

منبع : persianv.com