آکاایران: تعیین جنسیت از روی ویار زنان باردار، سرگرمی مادربزرگ های خانواده است. اما شواهد علمی مبنی بر وجود ارتباطی میان ویار و جنسیت جنین موجود نیست.

آکاایران: تعیین جنسیت از روی ویار، شواهد علمی چه می گویند؟

 
ستاره | سرویس مادر و کودک - هنگامی که باردار هستید؛ خانواده، دوستان و حتی غریبه‌ها دوست دارند جنسیت جنین شما را پیش بینی کنند. بسیاری از افسانه‌ها و داستان‌های مادر بزرگ‌ها به تعیین جنسیت جنین از روی ویار مادر می‌پردازد. هم‌چنین نحوه بالا آمدن شکم، داشتن تهوع صبحگاهی و حتی سلامت و درخشندگی پوست و مو‌های مادر در بارداری را به جنسیت جنین مرتبط می‌دانند.
در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست؛ از طریق فهرست موضوعی زیر سریع‌تر به آن دسترسی پیدا کنید.
 • تعیین جنسیت از روی ویار
 • دلیل ویار زنان در بارداری
 • روش مدیریت ویار در بارداری
 • جمع بندی

تعیین جنسیت از روی ویار

برای دهه‌ها افسانه‌هایی با مضمون تعیین جنسیت از روی ویار دهان به دهان نقل شده است. با این تصور که از روی تمایلات غذایی مادر جنسیت جنین را تعیین کنند. گفته می‌شود که اگر شما به خوردن غذا‌های شیرین مانند شکلات، میوه‌ها و لبنیات تمایل دارید، جنین‌تان دختر است. اگر احساس می‌کنید که نیاز به خوردن غذا‌های شور، ترش، غذا‌های گوشتی، چیپس یا پیتزا دارید، در انتظار یک پسر هستید! اما نکته مهم در این بین این است که آیا دلایل علمی در پس این افسانه‌ها وجود دارد یا خرافه‌ای بیش نیستند؟
بگذارید همین حالا خیالتان را آسوده کنیم، این افسانه‌ها پشتوانه علمی ندارد!
پژوهش‌های اندکی که پیرامون ارتباط میان ویار زنان و جنسیت فرزندانشان انجام شده، هیچ رابطه معنادارای را نشان نداده است. بدین معنی که تعیین جنسیت از روی ویار تقریبا غیر ممکن است. البته بدین معنا نیست که تمایل غذایی شما کاملا بی‌معنی است! تمایلات غذایی زنان باردار نشان از نیاز‌های جسمی-تغذیه‌ای آنان دارد که بایستی مورد توجه قرار گیرد. اما اگر علاقه‌مند به دانستن جنسیت فرزند خود هستید، بهترین زمان و راه تعیین جنسیت جنین انجام سونوگرافی در هفته ۱۶ بارداری و پس از آن است. نتیجه این سونوگرافی ۹۹ تا ۱۰۰ درصد دقیق است.
 
تعیین جنسیت از روی ویار، شواهد علمی چه می گویند؟تعیین جنسیت از روی ویار، شواهد علمی چه می گویند؟

یک مطالعه جالب بر روی تعدادی از زنان در در سه ماهه دوم بارداری نشان داد که ۱۳ ٪ آن‌ها معتقد به تعیین جنسیت از روی ویار و تمایلشان به غذا بودند. در حالی که بیشتر زنان حاضر در این پژوهش آرزوی دختر دار شدن داشتند، مادران تحصیل کرده و دارای مدرک دانشگاهی، تمایل بیشتری به پسر دار شدن داشتند. متاسفانه این پژوهش مادران را تا زمان زایمان دنبال نکرد، بنابراین نمی‌دانیم که آیا این زنان جنسیت فرزندشان را درست پیش بینی کرده خود بودند یا خیر.
آنچه که مشخص است، این است که بیشتر زنان در دوران بارداری تمایل به خوردن غذا‌های شور و نمکی دارند و از غذا‌های شیرین استقبال نمی‌کنند. بنابراین، اگر افسانه تعیین جنسیت از روی ویار حقیقت داشت، بایستی تعداد نوزادان پسر چندین برابر دختران می‌بود!

بیشتر بخوانید: 
علائم بارداری پسر (جنین پسر) چیست؟
علائم بارداری دختر (جنین دختر) ، از خرافه تا واقعیت

دلیل ویار زنان در بارداری

با اینکه حدود سه چهارم زنان باردار به ویار مبتلا می‌شوند، هنوز دلیل قطعی آن مشخص نشده است. با این حال، بیشتر پزشکان متخصص مراقبت‌های بارداری بر این باورند که ویار به احتمال زیاد در نتیجه تغییرات هورمونی و یا کمبود‌های تغذیه‌ای ایجاد می‌شود.
بارداری و تغییرات هورمونی همگام با هم پیش می‌روند و موجب بروز اتفاقات زیادی در بدن زنان باردار می‌شوند. ویار در بارداری موجب بروز تهوع صبحگاهی، تغییر در سلیقه غذایی و مشام زنان می‌شود که ممکن است نتیجه تغییرات هورمونی باشد؛ برای نمونه، اگر هر روز صبح یک تخم مرغ آبپز برای صبحانه می‌خوردید، اکنون از فکر کردن به آن هم حالتان بد می‌شود!
 
تعیین جنسیت از روی ویار، شواهد علمی چه می گویند؟تعیین جنسیت از روی ویار، شواهد علمی چه می گویند؟
 
همین اتفاق در بارداری موجب می‌شود که تمایل به غذا‌هایی پیدا کنید که قبلا سمتشان هم نمی‌رفتید! بسیاری از زنان، برای اولین بار هوس کله پاچه در بارداری می‌کنند! تغییرات هورمونی بر احساسات شما نیز تاثیر می‌گذارد، بنابراین میل به خوردن غذا‌های چرب نیز ممکن است تحت تاثیر هیجانات درونی شما باشد.
کمبود مواد غذایی توضیح منطقی دیگری برای ویار دوران بارداری است. تمایل به خوردن برخی از غذاها، به دلیل نیاز‌های تغذیه‌ای بدن در دوران بارداری است. گرایش به غذا‌های خاص ممکن است راه بدن شما بیان کمبود‌های تغذیه‌ای باشد. برای نمونه، به طور ناگهانی متوجه می‌شوید که همین حالا نیاز به خوردن استیک دارید، دلیل این حالت شما ممکن است کمبود آهن باشد. و لزوم مصرف آهن در بارداری را به شما یادآوری کند.  یکی دیگر از ویار‌های معمول در بارداری خوردن شور است. ممکن است به این دلیل باشد که بدن شما نیاز به آب بیشتری دارد. خوردن نمک باعث تشنگی شده و موجب مصرف بیشتر مایعات می‌شود.
بنابراین، بایستی رژیم غذایی بارداری مناسب و متنوعی از سبزیجات تازه، میوه‌ها و چربی‌های سالم داشته باشید تا مطمئن شوید که تمام مواد غذایی مورد نیاز بدن را دریافت می‌کنید.
 
تعیین جنسیت از روی ویار، شواهد علمی چه می گویند؟تعیین جنسیت از روی ویار، شواهد علمی چه می گویند؟
 

روش مدیریت ویار در بارداری

فارغ از اینکه تمایل به خوردن غذا‌های شور یا شیرین در دوران بارداری دارید، انتخاب‌های سالمی را برایتان معرفی می‌کنیم. بدین ترتیب هم تمایل خود را برآورده می‌سازید و هم مواد مغذی را به بدنتان می‌رسانید.
1 - اگر تمایل به خوردن شیرینی دارید، به جای خوردن یک ظرف بزرگ بستنی، گزینه‌های زیر را در نظر بگیرید:
 • یک کاسه ماست یونانی به همراه یک قاشق غذاخوری عسل
 • ریختن سس شکلات بر روی میوه‌های تازه
 • اسموتی توت فرنگی، تمشک و موز به همراه عسل

2 - اگر تمایل به خوردن غذا‌های شور دارید. به این گزینه‌ها فکر کنید:

 • تهیه پاپ کورن در خانه با نمک کافی
 • افزودن تعدادی زیتون به سالاد
 • تهیه یک میان وعده سالم از برش‌های سیب و پنیر چدار ورقه‌ای


جمع بندی

 • در حال حاضر شواهد کافی برای درستی تعیین جنسیت از روی ویار موجود نیست.
 • ویار در دوران بارداری اطلاعاتی در مورد جنسیت جنین به شما نمی‌دهد، اما کمک می‌کند تا نیاز‌های تغذیه‌ای خود را بشناسید.
 • داشتن یک رژیم متعادل و سرشار از مواد مغذی، موجب رشد سالم جنین می‌شود.
 • با ایجاد تغییرات کوچکی در رژیم غذایی خود علاوه بر حفظ تمایلات غذایی، می‌توانید بارداری سالمی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: غذا‌های ممنوعه در بارداری، خوردن این ۱۰ ماده را فراموش کنید

آیا شما به تعیین جنسیت از روی ویار باور دارید؟ چه تجربه‌ای در این زمینه داشته اید؟ تجربیات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.
برگرفته از: melaniemcgrice

.

منبع : setare.com