آکاایران: در باور عموم ویار شیرینی، افزایش وزن در پهلو ها و تهوع شدید صبحگاهی از علائم بارداری دختر (جنین دختر) است. اما برخی از این موارد هیچ گونه پایه و اساس علمی ندارند.

آکاایران: علائم بارداری دختر (جنین دختر) ، از خرافه تا واقعیت

 
ستاره | سرویس مادر و کودک - آیا می‌توان جنسیت جنین را فاقد نظر پزشک از روی تصویر سونوگرافی تعیین کرد؟ خانواده و دوستان ممکن است علائم بارداری دختر (جنین دختر) و پسر (جنین پسر) را برای شما بازگو کنند. اما معمولا این گفته‌ها ریشه علمی نداشته و در بستر فرهنگ و عرف جوامع شکل گرفته است. انجام سونوگرافی در هفته ۲۰ بارداری، قابل اطمینان‌ترین راه برای تعیین جنسیت جنین است. در این مقاله به بیان برخی از علائم بارداری دختر (جنین دختر) که در میان عوام رایج است می‌پردازیم و درستی آن‌ها را از نظر علمی بررسی می‌کنیم.


علائم بارداری دختر (جنین دختر)

معمولا هشت نشانه برای بارداری جنین دختر مطرح می‌شود. اما آیا شواهد علمی در پشت این نشانه‌ها وجود دارد؟
bxs1
برخی از مردم تهوع صبحگاهی شدید زنان باردار را از علائم بارداری دختر (جنین دختر) می‌دانند. در واقع، پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که احساس تهوع شدید صبحگاهی در دوران بارداری ممکن است با جنسیت جنین مرتبط باشد.
پژوهشی که در سال ۲۰۱۷ انجام شده، نشان می‌دهد که زنان دارای جنین دختر بیشتر در معرض التهابات ناشی از مواجهه سیستم ایمنی بدن در برابر باکتری‌ها قرار می‌گیرند.
این تفاوت ممکن است بر تهوع صبحگاهی زنان با جنین دختر، تاثیر بگذارد و آن‌ها احساس ناراحتی بیشتری نسبت به زنان دارای جنین پسر دارا باشند.
با این وجود، پژوهش‌های بیشتری لازم است تا وجود ارتباط بین تهوع صبحگاهی زنان باردار و جنسیت جنین شان مورد تایید قرار گیرد.
bxs2
تغییرات هورمونی در دوران بارداری اغلب باعث بروز تغییرات در خلق و خوی زنان باردار می‌شود. برخی افراد معتقدند که زنان دارای جنین دختر دارای سطوح بالاتری از استروژن در بدن خود هستند. به همین دلیل نوسانات شدید خلق و خو را تجربه می‌کنند. خوب است بدانید که پژوهش‌های علمی این نظریه را تایید نمی‌کند. سطح هورمون استروژن در دوران بارداری؛ صرف‌نظر از اینکه جنسیت جنین دختر یا پسر باشد، افزایش یافته و پس از زایمان کاهش می‌یابد.
علائم بارداری دختر (جنین دختر) ، از خرافه تا واقعیتعلائم بارداری دختر (جنین دختر) ، از خرافه تا واقعیت

bxs3
برخی از مردم معتقدند که افزایش وزن به ویژه در اطراف بدن و پهلوها، به معنی بارداری جنین دختر است. آن‌ها همچنین معتقدند که افزایش وزن بیشتر در جلوی شکم نشانه‌ای از داشتن جنین پسر است.
این بار نیز شواهد علمی از این نظریه حمایت نمی‌کند. نوع اضافه وزن و محل قرار گیری آن در بدن زنان باردار، بستگی به فرم بدن آن‌ها دارد و نه دختر یا پسر ودن جنین.

بیشتر بخوانید: تعیین جنسیت جنین با جوش شیرین چگونه است؟
bxs4
بالا آمدن جنین در شکم مادر را نیز به عنوان یکی از علائم بارداری دختر (جنین دختر) یاد می‌کنند. با وجود همه گیر بودن این باور عمومی، هیچ گونه پشتوانه علمی ندارد.
محل قرار گیری جنین در بدن مادر، بستگی به عوامل زیر دارد:
  • نوع بدن
  • افزایش وزن
  • سطح آمادگی جسمانی
  • قدرت عضلانی
bxs5
زنان در دوران بارداری معمولا هوس خوردن مواد غذایی متنوعی می‌کنند. برخی از مردم عقیده دارند که اگر زن بارداری هوس شیرینی کند، جنین او دختر است. از سوی دیگر اگر تمایل به غذا‌های شور داشته باشد، جنین او پسر است.
تا کنون هیچ شواهد علمی مبنی بر وجود ارتباط بین ویار بارداری و جنسیت جنین موجود نیست.
علائم بارداری دختر (جنین دختر) ، از خرافه تا واقعیتعلائم بارداری دختر (جنین دختر) ، از خرافه تا واقعیت

bxs6
داشتن استرس زیاد، پیش از باروری در زنان، احتمال تولد نوزاد دختر را بالا می‌برد.
پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد نشان داد که رابطه‌ای میان سطح کورتیزول (هورمون استرس) و نسبت تولد دختران به پسران وجود دارد. با توجه به نتایج این پژوهش، زنان با سطوح بالای کورتیزول از نظر آماری احتمال بیشتری دارد که نوزاد دختر دارا باشند.
پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ انجام شده، نشان داد که به فاصله دو سال پس از زلزله جزیره زاکینث در یونان، میزان تولد نوزادان پسر کاهش چشمگیری یافت. پژوهشگران معتقدند افزایش سطح استرس در میان ساکنین جزیره بر جنسیت نوزادان متولد شده تاثیر گذار بوده است.
البته برای شناخت بیشتر رابطه بین استرس و جنسیت نوزادان، نیاز به انجام مطالعات بیشتری است.
bxs7
برخی افراد معتقدند که داشتن پوست چرب و روغنی و مو‌های شکننده، از علایم بارداری جنین دختر است؛ اما هیچ گونه شواهد علمی برای این ادعا موجود نیست.
از سوی دیگر، بروز تغییرات در چربی پوست یا تغییر حالت مو‌ها در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی یا تغییر در رژیم غذایی رخ می‌دهد.
bxs8
برخی افراد بر این باورند که اگر ضربان قلب جنین سریع باشد، جنسیت او دختر است. اما پژوهشگران از دهه‌ها قبل این ادعا را رد کرده‌اند و نشان داده‌اند که تفاوت قابل توجهی بین ضربان قلب در جنین‌های دختر و پسر نیست.
bxs9
بهترین راه برای اطمینان یافتن از جنسیت جنین، مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی در هفته بیستم بارداری است. ضرر سونوگرافی برای جنین، نگرانی بی مورد والدین است و نیازی به پرهیز از آن نیست. 
پزشک هنگام سونوگرافی با مشاهده اندام جنسی جنین، جنسیت او را اعلام خواهد کرد. این نتیجه معمولا دقیق است، البته در برخی موارد به دلیل وجود ابهاماتی در تصویر سونوگرافی یا طرز قرار گرفتن جنین، ممکن است اشتباهاتی رخ دهد.
روش‌های دیگری که پزشک برای تعیین قطعی جنسیت جنین از آن‌ها استفاده می‌کند، عبارتند از:
  • تست آمنیوسنتز
  • نمونه برداری از پرز‌های کوریونی
  • تست غیر تهاجمی پیش از تولد

پزشکان فقط در صورتی از این روش‌ها استفاده می‌کنند که نگران سلامت نوزاد باشند.


بیشتر بخوانید: تعیین جنسیت جنین در هفته ۱۲ بارداری


علائم بارداری دختر (جنین دختر) ، از خرافه تا واقعیتعلائم بارداری دختر (جنین دختر) ، از خرافه تا واقعیت

bxs10
  • بیشتر علایم بارداری جنین دختر، ریشه در خرافات دارد و هیچ گونه پشتوانه علمی ندارد.
  • تهوع صبحگاهی بیش از حد و داشتن استرس زیاد ممکن است به این معنی باشد که جنین شما دختر است، اما برای تعیین دقیق چگونگی تاثیر این عوامل بر جنسیت نوزاد، به پژوهش‌های بیشتری نیاز است.
  • مطمئن‌ترین روش برای تعیین جنسیت جنین این است که در هفته بیستم بارداری نزد پزشک سونوگرافی انجام دهید.

بیشتر بخوانید: تعیین جنسیت جنین چینی چیست و آیا صحت دارد؟


شما چه باورهایی در مورد علائم بارداری دختر (جنین دختر) دارید؟ نظرات خود را با خوانندگان ستاره در میان بگذارید.

 
برگرفته از: medicalnewstoday
.

منبع : setare.com