آکاایران: زمان شروع علایم بارداری، دقیقا پس از لقاح و لانه گزینی تخمک بارور شده در رحم است. افزایش دمای پایه بدن، خستگی و تکرر ادرار برخی از نشانه های اولیه بارداری هستند.

آکاایران: زمان شروع علایم بارداری و اولین نشانه های آن

 
ستاره | سرویس مادر و کودک - در حالی که تست بارداری و سونوگرافی تنها روش‌های تشخیصی بارداری هستند، علائم و نشانه‌های دیگری نیز وجود دارد که نمایانگر بارداری است. اولین نشانه بارداری پریود نشدن در موعد مقرر است. همچنین تهوع صبحگاهی، حساسیت بویایی و خستگی نیز از دیگر نشانه‌های اولیه بارداری هستند. اما زمان شروع علایم بارداری از چه موقع است و هر کدام از این علائم در چه زمانی اتفاق می‌افتد؟ 
 

زمان شروع علایم بارداری

اگر چه ممکن است غیرمنطقی به نظر برسد، اما، هفته اول بارداری بر اساس تاریخ آخرین دوره قاعدگی است. آخرین دوره قاعدگی هفته ۱ بارداری در نظر گرفته می‌شود، یعنی وقتی که هنوز باردار نیستید.
تاریخ زایمان نیز با توجه به اولین روز آخرین دوره پریود محاسبه می‌شود.
 
علایم و نشانه ها هفته بارداری
انقباض‌های شکمی خفیف و لکه بینی هفته اول تا چهارم
پریود نشدن هفته ۴ 
خستگی هفته ۴ تا ۵
استفراغ هفته ۴ تا ۶
حساس شدن، سوزش یا درد پستان‌ها هفته ۴ تا ۶
تکرر ادرار هفته ۴ تا ۶
تهوع صبحگاهی هفته ۴ تا ۶
 نوسانات خلق و خو هفته ۶
تغییرات دمای بدن هفته ۶
فشار خون و سرگیجه هفته ۸
خستگی شدید و سوزش سر دل هفته  ۹
افزایش ضربان قلب هفته  ۸ تا ۱۰
تغییر در پستان و نوک پستان هفته ۱۱
آکنه هفته ۱۱
افزایش وزن قابل توجه هفته ۱۱
 درخشش بارداری هفته ۱۲


۱. انقباض‌های شکمی و لکه بینی

از هفته ۱ تا هفته ۴، همه چیز در سطح سلولی اتفاق می‌افتد. تخمک بارور شده، یک بلستوسیست (گروهی از سلول‌های پر شده از مایع) ایجاد می‌کنند که به اندام‌ها و اعضای بدن جنین تبدیل می‌شوند.
در حدود ۱۰ تا ۱۴ روز (هفته ۴) پس از لقاح، بلوستوسیست در اندومتریوم، رحم قرار می‌گیرد و این زمان شروع علایم بارداری است. این اتفاق می‌تواند باعث خونریزی لانه گزینی ( لکه بینی) شود که معمولا به عنوان پریود اشتباه گرفته می‌شود.
برخی از نشانه‌های خونریزی لانه گزینی عبارتند از:
  • رنگ: رنگ لکه‌ها ممکن است صورتی، قرمز یا قهوه‌ای باشد.
  • خونریزی: خونریزی معمولا به صورت لکه بینی است و خونریزی پیوسته موجود نیست.
  • درد: درد ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد. براساس مطالعه‌ای که بر روی  ۵۳۹۴ زن انجام شد، ۲۸ درصد آنان لکه بینی و خونریزی همراه با درد را تجربه کرده اند.
  • طول دوره: خونریزی لانه گزینی معمولا کمتر از سه روز طول می‌کشد و نیازی به درمان ندارد.

بیشتر بدانید: علت و علائم لکه بینی در بارداری چیست؟


زمان شروع علایم بارداری و اولین نشانه های آنزمان شروع علایم بارداری و اولین نشانه های آن


۲. پریود نشدن

هنگامی که لانه گزینی انجام می‌شود، بدن شروع به تولید گونادوتروپین کوریونی انسان (hCG) می‌کند. این هورمون به بدن کمک می‌کند تا بارداری را ادامه دهد. همچنین تخمدان‌ها تولید تخمک را متوقف می‌کنند.
چهار هفته پس از لقاح، دیگر پریود اتفاق نمی‌افتد. اگر پریود‌های نامنظم دارید، برای تایید بارداری بهتر است آزمایش انجام دهید.
بیشتر آزمایش‌های خانگی می‌توانند هورمون تستوسترون را هشت روز پس از عقب افتادن پریود تشخیص دهند. تست بارداری قادر به تشخیص سطح هورمون hCG در ادرار خواهد بود و نشان می‌دهد که باردار هستید.

۳. افزایش دمای بدن در ابتدای بارداری

بالا رفتن دمای پایه بدن نیز ممکن است نشانه‌ای از بارداری باشد. دمای پایه بدن همچنین می‌تواند در اثر ورزش یا در آب و هوای گرم به راحتی افزایش یابد. در این مدت، بایستی آب بیشتری بنوشید و تمرین‌های ورزشی خود را در حد متعادل نگاه دارید.

۴. احساس خستگی

احساس خستگی یکی از اولین نشانه‌های بارداری است. با افزایش سطح پروژسترون احساس خواب آلودگی می‌کنید.

۵. افزایش ضربان قلب

حدود هفته‌های ۸ تا ۱۰ بارداری، قلب خون را سریع‌تر پمپ می‌کند. گاهی اوقات ضربان قلب دچار نامنظمی می‌شود که به آن آریتمی قلب می‌گویند. دلیل این امر تغییرات هورمونی است.

۶. تغییرات در پستان ها: حساسیت، درد، بزرگ شدن

تغییرات پستان بین هفته‌های ۴ تا ۶ رخ می‌دهد. به علت تغییرات هورمونی، پستان‌ها دردناک و متورم می‌شوند. تغییراتی در نوک پستان‌ها نیز رخ می‌دهد. هورمون‌ها باعث بزرگ شدن پستان و افزایش هاله پستان می‌شوند. همچنین ممکن است نوک پستان تیره رنگ شود.
 
زمان شروع علایم بارداری و اولین نشانه های آنزمان شروع علایم بارداری و اولین نشانه های آن
 

۷. تغییر در خلق و خو

سطح هورمون‌های استروژن و پروژسترون در دوران بارداری بالا می‌رود. افزایش این هورمون‌ها بر روی خلق و خوی زنان تاثیر می‌گذارد و آن‌ها را حساس‌تر می‌کند. نوسانات خلقی در دوران بارداری شایع است و ممکن است باعث افسردگی، تحریک پذیری بیش از حد، اضطراب و ناامیدی شود.
بیشتر بدانید: علائم حاملگی: علائم اولیه بارداری چیست؟

۸. تکرر ادرار و بی اختیاری

در دوران بارداری، خون بیشتری در بدن پمپ می‌شود. افزایش خون موجب بیشتر شدن مایعات موجود در کلیه‌ها شده و در نهایت منجر تولید ادرار بیشتر در مثانه می‌شود. هورمون‌ها نیز نقش مهمی در این میان دارند. در اوایل بارداری تکرر ادرار و بی اختیاری طبیعی است.

۹. نفخ و یبوست

تغییرات هورمونی دوران بارداری، موجب کندی عملکرد سیستم گوارش می‌شوند. یبوست و نفخ از نتایج آن است.

۱۰. تهوع صبحگاهی و استفراغ

استفراغ و تهوع صبحگاهی در حدود هفته ۴ تا ۶ بارداری رخ می‌دهد. تهوع و استفراغ می‌تواند در هر زمانی از روز یا شب رخ دهد. مشخص نیست دقیقا چه عاملی موجب تهوع و استفراغ می‌شود، اما هورمون‌ها در این میان نقش پررنگی دارند.
در طول سه ماهه اول بارداری، بسیاری از زنان از تهوع صبحگاهی خفیف تا شدید رنج می‌برند. این وضعیت در پایان سه ماهه اول شدت بیشتری می‌گیرد، اما با ورود به سه ماهه دوم فروکش می‌کند.

۱۱. فشار خون بالا و سرگیجه در اوایل بارداری

در هفته‌های ابتدایی بارداری معمولا زنان دچار افت فشار خون و سرگیجه می‌شوند، زیرا رگ‌های خونی در حال افزایش هستند، اما حجم خون اضافی مورد نیاز هنوز تولید نشده است.
فشار خون بالا از ۲۰ هفته بارداری به بعد افزایش می‌یابد. در چکاپ‌های منظم بارداری، پزشک با یادداشت فشار خون در پرونده، تغییرات آن را بررسی می‌کند تا از بروز خطرات احتمالی پیش گیری کند.
 
زمان شروع علایم بارداری و اولین نشانه های آنزمان شروع علایم بارداری و اولین نشانه های آن

 

۱۲. حساسیت بویایی و ویار

حساسیت بویایی از علائم اولیه بارداری است. حساسیت بویایی ممکن است موجب تهوع و استفراغ شود. همچنین باعث بی اشتهایی نسبت به برخی غذا‌های خاص شود.

۱۳. افزایش وزن در اوایل دوران بارداری

افزایش وزن در انتهای سه ماهه اول شما شایع‌ است. در چند ماه اول معمولا تا حدود ۲ کیلوگرم اضافه وزن گزارش می‌شود.

۱۴. سوزش سر دل

هورمون‌ها عملکرد دریچه‌های بین معده و مری را مختل می‌کنند. این شرایط منجر نشت اسید معده و سوزش سر دل می‌شود.

۱۵. درخشش بارداری

افزایش حجم خون و افزایش سطح هورمون‌ها در ابتدای بارداری، موجب افزایش عملکرد غدد چربی بدن می‌شود.
این شرایط موجب براق شدن پوست در اثر افزایش چربی می‌شود. از سوی دیگر، ممکن است باعث بروز آکنه نیز شود.
نشانه‌های یاد شده در سه ماهه دوم بارداری کاهش می‌یابد.
 

سخن آخر

بسیاری از تغییرات بدن و علائم بارداری که در سه ماهه اول تجربه می‌کنید، با رسیدن به سه ماهه دوم، از بین می‌روند. هر مساله‌ای که موجب اختلال در زندگی روزمره شما می‌شود را با پزشک خود در میان بگذارید تا آرامش و آسایش بیشتری این دوران را سپری کنید.

بیشتر بخوانید: زمان شنیدن صدای قلب جنین در سونوگرافی

به نظر شما زمان شروع علایم بارداری چه زمانی است؟ اولین علایم کدامند؟ می‌توانید در پایان همین صفحه در قسمت "ارسال نظر" تجربیات و نظرات خود را با ما و مخاطبان ستاره به اشتراک بگذارید.


برگرفته از: Healthline
.

منبع : setare.com