آکاایران: مجموعه: بارداری و زایمان

آکاایران: طول طبیعی دهانه رحم چقدر است؟

طول دهانه رحم  در حالت عادی 40 میلی متر است

 

در این مطلب درباره طول دهانه رحم و اندازه طبیعی بیشتر میخوانید. برای انجام عمل سرکلاژ دهان رحم آنچه اهمیت دارد طول آن است. به همین دلیل بهتر است ابتدا با موارد طبیعی و غیر طبیعی آن آشنا شوید و بدانید که اصلا گزینه مناسبی برای انجام عمل سرکلاژ هستید یا خیر.
 
طول طبیعی دهانه رحم
طول دهانه رحم  در حالت عادی 40 میلی متر است و در طول بارداری کانالیزه باقی می ماند و در زمان زایمان شدید کوتاه شده و دهانه رحم باز می شود. در هنگام بارداری طول دهانه رحم بالای 30 طبیعی محسوب می شود در زنان کم خطر یا حتی بی خطر طول سرویکس در دوران بارداری به طور متوسط  بین هفته های چهاردهم تا سی ام 35 تا 40 میلی متر است.


اندازه طول سرویکس در هفته های بارداری
  -  هفته 8 تا 14 بارداری: حداقل طول سرویکس 28 میلیمتر و حداکثر 56 میلیمتر
  -  هفته 15 تا 28 بارداری: حداقل طول سرویکس 26 میلیمتر و حداکثر 52 میلیمتر
  -  هفته 29 تا 37 بارداری: حداقل طول سرویکس 27 میلیمتر و حداکثر 52 میلیمتر
نامناسب بودن دهانه رحم به گشاد شدن خودبخودی سرویکس رحم اشاره دارد و علت شایع مشکلات حاملگی در سه ماهه دوم است. به طور معمول بی کفایتی سرویکس در سه ماهه دوم نشان داده می شود. بیماران در معرض خطر بالای زایمان زودرس شامل موارد زیر می باشند:


   -  idiopathic (شایع ترین)
   -  ناهنجاری های رحمی
   -  قرار گرفتن در معرض دئودیلتیزل بسترول (DES)
   -  ترومای قبلی یا جراحی سرویکس قبلی
   -  سقط جنین قبلی
   -  زایمان زودرس قبلی
   -  حاملگی چندقلو
   -  اختلال بافت همبند (سندرم Ehlers-Danlos)
   -  تست های بالینی
   -  آزمایش فیبرونکتین جنین (fFN) در مخاط واژینال: قبل از انجام اسکن مجدد واژن باید انجام شود
طول غیرطبیعی دهانه رحم
کوتاه شدن طول دهانه رحم طیف گسترده ای دارد و ممکن است بین 15 تا 25 میلی متر متغیر باشد. اما آنچه اهمیت دارد این است که برای بارداری طبیعی تنها طول سرویکس نیست نمیتواند پیش بینی کننده عدم کفایت دهانه رحم باشد. کوتاه شدن تدریجی توسط با سونوی سریالی و کوچک شدن شکل V بخش پایین رحم و تغییرات گردن رحم به صورت پویا قابل تشخیص است.
 
سونوگرافی واژینال بهترین گزینه
در مطالعه ای که روی 59 هزار  مورد خانم های مراجعه کننده به بیمارستان کینگر کالج لندن برای انجام سونوگرافی آنومالی روتین در هفته 6+24-20 انجام شد طول دهانه رحم همه این زنان به روش ترانس واژینال اندازه گیری شد و در نهایت مدلی برای تخمین خطر زایمان زودرس پیشنهاد شد. به طور کلی با بررسی مطالعات انجام شده تاکنون، اندازه گیری طول سرویکس با سونوگرافی واژینال قویترین فاکتور پیش گویی کننده منفرد زایمان زودرس بوده است. این روش در تعیین گروهی از بیماران که به طور اخص از پروژسترون سود می برند، مفید است.


در مطالعات مربوط به سرکلاژ نیز طول سرویکس در پیشگیری از مداخله نابجا مفید بوده است. سابقه زایمان زودرس قبلی نیز همانطور که پیشتر اشاره شد یک فاکتور دیگر پیشگویی کننده زایمان زودرس در حاملگی بعدی است و هر چه این مشکل زودتر و مکررتر رخ داده باشد خطر زایمان زودرس افزایش بیشتری می یابد. در حاملگی های دو یا چندقلویی بررسی طول سرویکس اثری بر سرنوشت مادر و جنین نداشته است و به طور کلی خطر زایمان زودرس در طول سرویکس 30 میلی متر کمتر از 1درصد، در 15 میلی متر 50درصد و در 5 میلی متر 80 در سه ماهه دوم حاملگی است. باید توجه داشت که کم شدن طول سرویکس در بیشتر از 28 هفته پیش گویی کننده زایمان زودرس نیست و در سه ماهه سوم قسمتی از فیزیولوژی نرمال بارداری محسوب می شود.
 
سرکلاژ در بارداری دوقلویی خطرناک است
در دو مطالعه نوین انجام سرکلاژ فقط در زنان با سرویکس کوتاهتر از 15 میلی متر در اندازه گیری طول سرویکس در سه ماهه دوم در پیشگیری از زایمان زودرس موثر بوده است.


بد نیست بدانید که  در حاملگی دوقلویی سرکلاژ خطر زایمان زودرس را دو برابر می کند و خطر مرگ و میر نوزادی را نیز افزایش می دهد. تست فیبرونکتین جنینی مثبت و سرویکس کوتاه و نیز وجود اینترلوکین 8 در ترشحات سرویکس هر دو نشانگر عفونت و التهاب محسوب می شوند و سرکلاژ در این موارد توصیه نمی شود. در سرویکس های بسیار کوتاه نیز احتمالا فرآیند پاتولوژیک از قبل آغاز شده است و به علت احتمال عفونت سرکلاژ توصیه نمی شود.

 


.

منبع : beytoote.com