آکاایران: علت پریود نشدن خانم ها و دختران

آکاایران: علت پریود نشدن خانم ها و دختران

مهم ترین عوامل و علل پریود نشدن دختران مجرد و خانم ها متاهل را در ادامه همین بخش از زنان و زایمان وب سایت تفریحی نازوب دنبال کنید.

علت پریود نشدن می تواند بارداری، استرس، تخمدان پلی کیستیک و… باشد. با همه نکات مربوط به علت پریود نشدن و درمان پریود نشدن آشنا شوید.

اگر شما ازدواج کرده اید اولین دلیلی که برای پریود نشدن به ذهنتان خطور خواهد کرد بارداری است. اما این باور اشتباه است و دلایل متعددی برای به تعویق افتادن پریود در شما وجود دارد. با این حال ندانستن علت دقیق قطع قاعدگی می تواند برای شما نگران کننده باشد.

آمنوره (قطعی قاعدگی) به دو نوع اولیه و ثانویه دسته بندی می شود. منظور از آمنوره اولیه این است که شما تا سن 16 سالگی قاعدگی نداشته باشید. اما آمنوره ثانویه مربوط به مواردی است که شما سابقا عادت ماهیانه داشته اید اما اکنون متوقف شده است.

علت پریود نشدن خانم ها و دخترانعلت پریود نشدن خانم ها و دختران

علت پریود نشدن مرتبط با آمنوره اولیه

همانگونه که بیان شد منظور از آمنوره اولیه پریود نشدن در حالت عادی تا سن 16 سالگی است. این عارضه در آمریکا یک دختر از هر هزار دختر را به خود درگیر می کند. مهمترین علت آمنوره اولیه شامل موارد زیر می باشد:

اختلالات کروموزومی: نوع خاصی از اختلالات کرومزومی می تواند نقص پیش رس تخمک ها و فولیکول های درگیر در تخمک گذاری و به تبع آن قاعدگی را باعث شود.

هیپوتالاموس: هیپوتالاموس قسمتی از مغز است که فعالیت بسیاری از غدد بدن را کنترل می کند. آمنوره در اثر اختلال هیپوتالاموس یکی دیگر از دلایل پریود نشدن می باشد.

در واقع اختلال عملکردی در هیپوتالاموس باعث تاثیر بر عملکرد غده تیروئید (کم کاری تیروئید) شده و کم کاری تیروئید خود را به صورت اختلال در فرایند قاعدگی نشان می دهد.

تاثیر هیپوفیز در چرخه قاعدگی: هیپوفیز همانند هیپوتالاموس قسمت دیگری از مغز است که اختلال در عملکرد آن می تواند بر چرخه قاعدگی تاثیر گذارد. رایج ترین اختلال غده ی هیپوفیز، تومور غده ی هیپوفیز است. این تومور ها به طور متوسط در افراد بالغ رایج است.

البته آنها تومور های مغزی به حساب نمی آیند و اغلب خوش خیم هستند. در واقع تومور های سرطانی از این قبیل بسیار نادر هستند. با این حال تومورهای هیپوفیز یکی از مواردی است که بر روی عملکرد غده هیپوفیز و به تبع آن بر روی چرخه قاعدگی تاثیر خواهد گذاشت.

انسداد در واژن: وجود انسداد در واژن می تواند مانع وقوع عادت ماهانه در حالت عادی گردد. وجود یک غشاء غیرطبیعی می تواند خون خروجی از رحم و دهانه رحم را مسدود کند.

علت پریود نشدن در اثر آمنوره ثانویه

رابطه بین عدم قاعدگی و آمنوره ثانویه بسیار بیشتر از ارتباط آن با آمنوره اولیه است. به عبارت دیگر عدم قاعدگی بیشتر بر اثر آمنوره ثانویه است. در زیر به علل مختلف آن خواهیم پرداخت:

بارداری: همانگونه که در ابتدا بیان شد اولین حدس بر عدم قاعدگی بارداری است. تخمک پس از انجام لقاح جایگزینی در رحم باعث عدم ریزش مخاط داخلی رحم می شود

و بدین ترتیب تا زمان تولد خونریزی در اثر قاعدگی بروز نخواهد کرد. با این حال خونریزی در باردرای موردی است که جای بررسی دارد.

استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری: زنانی که از قرص های پیشگیری از بارداری استفاده می کنند ممکن است در حالت عادی دچار خونریزی قاعدگی نشوند.

بعضا سه تا شش ماه طول خواهد کشید تا پس از قطع مصرف قرص های ضدباردرای مجددا قاعدگی اتفاق افتد.

علت پریود نشدن خانم ها و دخترانعلت پریود نشدن خانم ها و دختران

شیردهی: شیردهی یکی دیگر از مواردی است که با وجود تخمک گذاری و عدم باروری آن ممکن است باعث پریود نشدن گردد.

استرس های زندگی: استرس یکی از مواردی است که به شدت بر فرایند قاعدگی تاثیر می گذارد؛ استرس ناشی از فصول امتحانات، استرس حاصل از باردار بودن یا نبودن و… همه بر پریود نشدن تاثیر مستقیم می گذارند.

در واقع استرس های روحی به طور موقت می توانند عملکرد هیپوتالاموس (همانگونه که در بالا بدان اشاره شد) را مختل می کنند.

دارو: مصرف برخی از داروها می توانند باعث توقف چرخه قاعدگی گردند. به عنوان مثال داروهای افسردگی، دراوها ضدجنون، داروهای شیمی درمانی و برخی از ضد استروئیدهای خوراکی می توانند باعث آمنوره شوند.

اختلال هورمونی در زنان: یکی دیگر از علل شایع در آمنوره ثانویه اختلال هورمونی در زنان می باشد. مصرف قرص های ضدبارداری، کمبود دریافت ریز مغذی ها، عدم تعادل انسولین در بدن، ابتلا به سندروم پلی کیستیک و… همه از مواردی هستند که باعث اختلال هورمونی و به تبع آن به هم خوردن کارکرد عادی تخمدان و فقدان قاعدگی می شود.

وزن بسیار کم: کمبود شدید وزن می تواند عملکرد بسیاری از هورمون ها را در بدن دچار آشفتگی نماید و به طور بالقوه تخمک گذاری را متوقف کند.

زنانی که دچار اختلال خوردن مانند بی اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی هستند، غالبا به دلیل این تغییرات غیر طبیعی هورمونی دچار قطع قاعدگی می شوند.

انجام ورزش های سنگین: اگر شما به انجام ورزش های سنگین همانند ژیمناستیک، دومیدانی یا … فعالیت دارید، باید درنظر داشته باشید که ممکن است دچار قطع قاعدگی شوید.

یائسگی زودرس: اگر شما پیش از سن 40 سالگی یائسه شوید به آن یائسگی زودرس گفته می شود. یائسگی به طور معمول در سن 51 سالگی روی می دهد.

عدم عملکرد تخمدان ها همراه با یائسگی میزان استروژن در گردش در بدن شما را کاهش داده به تحلیل مخاط رحم منجر می شود و قاعدگی شما پایان می پذیرد.

چه زمانی بر اثر پریود نشدن باید به پزشک مراجعه کرد؟

در مورد آمنوره اولیه و ثانویه در شرایط زیر به پزشک مراجعه نمائید:

در صورتی که تا سن 16 سالگی هیچ گونه قاعدگی در شما رخ ندهد
قبلا پریود شده اید ولی به طور متوالی دوبار پریود نشده باشید

با مراجه به پزشک در صورتی که ازدواج کرده باشید برای شما یک آزمایش حاملگی درنظر می گیرد. ممکن است علاوه بر این آزمایش پزشک به انجام معاینه لگنی نیز بپردازد تا به بررسی وجود مشکل در اندام های تناسلی تان بپردازد.

در قدم بعدی ممکن است آزمایشات خونی برای بررسی وضعیت هورمون ها مثل آزمایش عملکرد تیرویید یا ارزیابی سطح پرولاکتین انجام دهد.

انتخاب روش های مناسب برای درمان پریود نشدن

انتخاب روش درمانی به علت پریود نشدن وابسته است. ممکن است پزشک شما توصیه هایی در خصوص تغییر شیوه زندگی بر اساس وزن شما، تغییر میزان فعالیت بدنی و کاهش استرس برای شما داشته باشد.

در صورتی که سندرم تخمدان پلی کیستیک داشته باشید ممکن است پزشک شما برای درمان، قرص های خوراکی پیشگیری از بارداری را تجویز کند.

آمنوره می تواند باعث ایجاد اضطراب شود اما با همکاری با پزشک می توانید علت را مشخص کنید و راهی برای منظم کردن قاعدگی تان پیدا نمائید.

.

منبع : nazweb.ir