آکاایران: رشد ناقص جمجمه جنین در اثر ویروس زیکا

ویروس زیکا نام یک گونه از ویروس فرمانرو است و از پشه به انسان منتقل می شود. ابتلا به این ویروس بیشتر در نقاطی از آفریقا و جنوب شرق آسیا دیده شده است. ویروس زیکا برای اولین بار در سال 1947 در بدن یک میمون در حوالی جنگل زیکا در نزدیکی دریاچه ویکتوریا در اوگاندا شناسایی شد. این ویروس به مانند تب دنگی ، ویروس نیل غربی و تب زرد یک بیماری گرمسیری منتقل شونده به وسیله پشه ایجاد می کنند. تغذیه پشه ها از خون بیماران ویروس را به آنان منتقل می کند. ویروس در پشه ها بیماری ایجاد نمی کند. گزش افراد سالم به وسیله پشه ناقل، ویروس بیماری را به آنان منتقل می کند.

ویروس زیکا  این روزها تبدیل به کابوس مردم آمریکا شده است . بیماری کشنده ای که از طریق یک حشره میلیون ها تن را تهدید می کند.

محققان با عکسبرداری از سر نوزادان میکروسفالی ناشی از فعالیت ویروس زیکا دریافتند که این ویروس نه فقط در فرایند شکل گیری جمجمه و صفحات استخوانی سر اختلال ایجاد می کند، بلکه رشد طبیعی مغز را سرکوب کرده و نوزاد را به بیماری میکروسفالی شدید مبتلا می کند.

آکاایران: اثرات مخرب ویروس زیکا در جنین انسان

ویروس زیکا از راه پشه به انسان منتقل می شود

در بسیاری از موارد مبتلا به ویروس زیکا جمجمه نوزادان به طور کامل در هم ریخته شده و پوست اضافی و چین خورده توقف رشد مغز در مراحل اولیه را نشان می دهد.

 انتقال ویروس زیکا

ویروس زیکا ساختار جمجمه جنین را بهم میریزد

محققان با اسکن مغز جنین مادران مبتلا به زیکا دریافتند که میزان تجمع مایع مغزی-نخاعی در بطن های مغز این نوزادان بسیار بیشتر از نوزادان سالم است. بنابراین می توان عامل اصلی بروز بیماری میکروسفالی را در ترشح بیش از حد مایع مغزی-نخاعی قلمداد کرد. چرا که در شرایط تجمع این مایع، فضا برای رشد و تکامل نورون های مغزی کاهش می یابد.

 زیکا
 

اثرات مخرب ویروس زیکا در جنین 

اثرات مخرب ویروس زیکا در جنین انسان

52
منبع : اتاق خبر 24 / م.ف
.

منبع :