آکاایران: روند تکامل بینایی نوزاد از تولد تا دو ماهگی

سیستم بینایی نوزاد در بدو تولد یک سیستم تکامل نیافته است و تکامل آن در طول سال اول زندگی رخ می دهد. از این رو، توجه والدین و پزشکان به مشکلات احتمالی در طول سال اول نقشی بسیار تعیین کننده در تکامل بینایی کودک و جلوگیری از مشکلات ناشی از اختلال در بینایی نظیر مشکلات یادگیری خواهد داشت. بینایی نوزاد در بدو تولد حدود شصت درصد افراد بالغ است و او اشیا را در هاله ای از سایه خاکستری و سیاه و سفید می بیند. میزان نوری که نوزاد می تواند تشخیص بدهد پنجاه برابر افراد بالغ است یعنی روشنایی باید پنجاه برابر حد معمول باشد تا نوزاد آن را تشخیص بدهد. به همین دلیل است که نوزاد در یک اتاق کاملا روشن به خواب می رود.

کودک شما مجهز به چند رفلکس مختص نوزادان است که به او کمک می کند به زندگی جدیدش خو بگیرد. این رفلکس ها به مرور زمان جایشان را به مهارت های نوین می دهند. در این مطلب قصد داریم شما را با چند و چون تکامل بینایی در نوزادان آشنا کنیم:

اگر کودک شما پوست روشنی داشته باشد، چشم هایش احتمالا به رنگ آبی یا سبز خواهند بود و اگر پوست تیره داشته باشد، چشم هایش احتمالا قهوه ای خواهند بود. هرچند ممکن است این رنگ به مرور زمان تغییر پیدا کند. بینایی نوزاد در بدو تولد به اندازه شنوایی او خوب نیست و فقط می تواند اشیائی را که در فاصله 20 تا 25 سانتیمتری صورتش قرار دارند، ببیند. پس از مدتی، او قادر خواهد بود که اشیاء متحرک را دنبال کند و روبه رویش را به طور کامل ببیند.

آکاایران: سیر رشد و تکامل بینایی نوزاد در ماههای اولیه زندگی

بینایی نوزاد در سال اول زندگی او تکامل می یابد


نقاط عطف روند تکامل بینایی نوزاد در این دوره به شرح زیر است:

• در ابتدا، چشم های او فقط می تواند بر اشیاء ثابت در مقابل صورتش تمرکز کند. پس از مدتی، او می تواند روی اشیاء متحرک نزدیک صورتش هم تمرکز کند.
• او می تواند صورت شما (یا چهره های دیگر) را تجزیه و تحلیل کند؛ به احتمال زیاد، صورت مادر به هر تصویر دیگری ارجحیت داده می شود.
• چشمان او می توانند به تغییرات نور در محیط اطراف واکنش نشان دهند.
• در پایان این دوره، او می تواند روی یک جسم کوچک در نزدیکی صورتش تمرکز کند.
• در پایان این دوره، او می تواند دست و پایش را برانداز کند.
• در پایان این دوره، تمرکز بر اشیاء دور از دسترس، او را به سمت گرفتن آن شیء سوق می دهد.

برای تسریع روند تکامل بینایی نوزاد چه می توان کرد؟

• برای او اسباب بازی های رنگی یا سیاه و سفید با کنتراست مناسب بخرید.
• یک آینه نشکن برای او بخرید و نزدیک صورتش بگذارید تا خودش را در آن برانداز کند.
• بگذارید کودک با بزرگسالان و خواهر و برادرهایش چشم در چشم شود؛ هر از گاهی به چشم های او خیره شوید، دلقک بازی دربیاورید و بعد تغییر حالت چهره اش را تماشا کنید.
• با کم و زیاد کردن نور با او بازی کنید. پرده ها را بکشید و اجازه دهید که نور طبیعی وارد اتاق شود.
• یک تلفن همراه رنگارنگ کنار تختش بگذارید.
• برای او جوراب و لباس های رنگارنگ بخرید.
• برایش کتاب بخوانید؛ سعی کنید کتاب را نزدیک صورتش بگیرید تا بتواند عکس های آن را از نزدیک ببیند.
• وقتی به بچه شیر می دهید، او را در آغوشتان جابجا کنید؛ حتی اگر با شیشه به او شیر می دهید.
• وقتی بیرون می‎روید، از محافظ چشم استفاده کنید تا چشم کودک از نور خورشید آسیب نبیند.

علائم هشداردهنده بینایی نوزاد

همه نوزادان به شیوه خاص خودشان رشد می کنند که اغلب با فانتزی والدین تفاوت زیادی دارد. حتی اگر کودک شما از نقاط عطف فوق عقب مانده است، باید همه چیز را طبیعی فرض کنید. با این حال، اگر در پایان این دوره دیدید که کودک به تغییر نور واکنش نشان نمی دهد، به صورت شما نگاه نمی کند و قادر به تمرکز بر اشیاء پیرامونش نیست، به یک پزشک مراجعه کنید تا او را معاینه کند.
به حرف دل تان گوش کنید. برخی مشکلات بینایی طبیعی هستند (به عنوان مثال، انحراف چشم کودک تا سن 6 ماهگی یک امر طبیعی است) و برخی دیگر نه؛ مشکلات غیرطبیعی حتما باید نزد پزشک بررسی شوند. ممکن است یکی از چشم های نوزاد در بدو تولد با چشم دیگرش متفاوت باشد، اما پزشکان معتقدند که این مسئله یک امر طبیعی است. با این حال، ممکن است او را نزد یک چشم پزشک اطفال ببرید و متوجه شوید که او آب مروارید مادرزادی دارد.
با توجه به یافته های برنامه بهداشت عمومی نوزادان، موسوم به InfantSEE، پزشکان اطفال موظف اند خدمات غربالگری چشم را در سطوح پایه ارائه کنند تا هرگونه اختلال در وضعیت بینایی نوزادان تشخیص داده شود. ارزیابی کامل چشم توسط اپتومتر نیز به تشخیص هرچه دقیق تر وضعیت بینایی نوزاد کمک می کند. بر اساس این برنامه، توصیه می شود که اولین قرار ملاقات کودک را با چشم پزشک در پایان 6 ماهگی تنظیم کنید.

bxs1
54
منبع : الو دکتر / م.ف
.

منبع :