آکاایران: زمان بارداری زنان سرطانی

رئیس اولین سمپوزیوم تازه های حفظ باروری در سرطان که امروز در بیمارستان بوعلی برگزار شد، با اشاره به پایین تر بودن سن بیماران مبتلا به سرطان سینه در ایران نسبت به متوسط جهانی گفت:حفظ باروری و شیردهی برای مبتلایان به سرطان بسیار حائز اهمیت است و بر بنیان خانواده و جامعه تاثیر می گذارد که با روش های درمانی و پیشگیری از ناباروری می توان از فروپاشی بسیاری از زندگی ها جلوگیری کرد.

آکاایران: بهترین زمان باردار شدن زنان سرطانی

بارداری در زنان سرطانی

اغلب به غلط به بیماران مبتلا به سرطان توصیه می شود که هرگز باردار نشوند یا حداقل تا 6 سال از بارداری جلوگیری کنند که تحقیقات نشان داده، بارداری 2 سال بعد از پایان درمان کامل خطرناک نیست، بلکه موجب افزایش طول عمر بیماران نیز می شود.
بیماران باید توجه کنند که در روند درمان سرطان، بارداری برای مادر و فرزند بسیار خطرناک است.

به طور کلی در مرکز درمانی رویان و سایر مراکز ناباروری در دنیا به طور متوسط 40 درصد زوجین بعد از انتقال جنین بارور می شوند که در برخی موارد این شانس کمتر و در موارد ی بیش از 40 درصد است و در این بین سن نوع بیماری نازایی و مدت ناباروری در احتمال باروری زوجین تاثیرگذار است.

دارو درمانی شروع سیکل هایی مانند IVF، استفاده از جراحی مانند جراحی آندومتریوز و وار یکوسل در آقایان، IUI که در آن سلول جنسی مردانه در محیط آزمایشگاهی به داخل رحم تزریق می شود، از روشهای درمان ناباروری در پژوهشگاه رویان است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان درباره روش های دیگر درمان ناباروری گفت:در روش ICFI در محیط آزمایشگاه که به هر تخمک یک اسپرم وارد شده که بعد از لقاح آزمایشگاهی جنین وارد رحم مادر می شود، این روش در بیمارانی که IVF که در آنها موثر نبوده مورد استفاده قرار می گیرد.

روش دیگری به نام PGD به منظور پیشگیری از بیماریهای ژنتیکی در جنین به کار می رود که در این روش، از جنین مناسب و فاقد بیماری های ژنی و کرومو زومی استفاده می شود.

بخش ناباروری و جراحی مردان و زنان، اتاق عمل، IVF، لاپاروسکوپی، کلینیک مراقبت حین بارداری، پیگیری نتایج باروری حاصل از درمان ناباروری، کلینیک غدد درون ریز، روانپزشکی و تغذیه قسمتی از بخش های پژوهشگاه رویان در درمان ناباروری است.
وی درباره نحوه ارتباط زوج های نابارور و بیماران سرطانی با پژوهشگاه رویان گفت:زوجین نابارور به طور معمول از سه روش می توانند با پژوهشگاه در ارتباط باشند، اغلب زوجینی که به سایر مراکز ناباروری مراجعه کرده و با شکست روبرو شدند به این پژوهشگاه مراجعه می کنند.

معاون پشتیبانی و تخصصی پژوهشگاه رویان ادامه داد:در بیماران سرطانی که در سنین باروری قرار داشتند و در آینده قصد بارداری دارند، برای حفظ باروری و استفاده از بانک تخمدان، بیمار باید از مرکز درمانی خود به پژوهشگاه معرفی شده و هماهنگی های لازم از سوی مرکز و پزشک وی انجام شود.

در ایران از 100 هزار نفر، 140 نفر به سرطان مبتلا می شوند که سالانه 10 هزار مورد سرطان سینه نوین در ایران شناسایی می شود.
5.2 درصد بیماران سرطانی در کشور زیر 11 سال هستند که سالانه 90 هزار مورد نوین سرطان شناسایی شده که 44.9 درصد آن مربوط به زنان است.
عضو هیات علمی گروه جنین شناسی پژوهشگاه رویان با بیان اینکه سرطان دومین علت مرگ و میر در کشور است، افزود:سالانه 30 هزار نفر به علت این بیماری جان خود را از دست می دهند که به علت شیوع بالای سرطان در کشور، پژوهشگاه رویان به منظور حفظ باروری بانک اسپرم، بانک تخمدان را راه اندازی کرده و تحقیقات جدیدی مانند تخمدان مصنوعی برای این منظور انجام می شود.

بهترین زمان باردار شدن زنان سرطانی