آکاایران: نشانه ها اولیه بارداری

بسیاری از بارداری های اول در زوج های جوان به صورت ناخواسته به وجود می آید و دربرخی موارد بی اطلاعی مادر از بارداری و مصرف دارو یا مواردی از این دست سبب آسیب شدید به جنین و حتی مرگ او شده است.

آکاایران: نشانه های اولیه بارداری در روزهای اول

مهم ترین نشانه های بارداری

به همین دلیل شناسایی نشانه های اولیه بارداری در زنان می تواند گامی مهم برای سلامت آن ها و جنین و نیز برنامه ریزی دقیق برای ادامه بارداری باشد.
بارداری به دلیل ایجاد دگرگونی های فراوان در بدن با نشانه هایی همراه است، از جمله مشهورترین نشانه ها که در کوتاهترین زمان ممکن می تواند بارداری را شناسایی کند موارد زیر است.

برهم خوردن دوره طبیعی سیکل قاعدگی ماهانه در بانوان و عقب افتادن آن، افزایش درج حرارت بدن به طورناگهانی، خستگی، افزایش ضربان قلب، انقباض شکمی، افزایش قدرت بویایی و تحمل نکردن بوی برخی مواد غذایی، افزایش وزن وافزایش قدرت شنوایی همگی از نشانه های اولیه بارداری است.
موارد فوق نشانه های بالینی مبنی بر بارداری است، اما برای شناسایی قطعی بارداری انجامآزمایش خون، کشت ادرار، استفاده از بیبی چک وانجام تصویربرداری سونوگرافی می تواند مورد استفاده قرارگیرد.

از جمله دیگر نشانه های بالینی بارداری که توجه به آن ها می تواند مادر را متوجه بارداری خود کند، احساس تهوع واستفراغ درساعت های اولیه روز است که به نام ویاربارداری شناخته می شود، اسهال و دل پیچه، دگرگونی خلقی، لکه بینی، بالارفتن فشارخون، سوزش سر دل، افزایش ضربان قلب، بروز آکنه و جوش صورت که درصورت بروز این نشانه ها مادر برای اطمینان از باردار بودن باید از روش های تشخیصی دقیق استفاده کند.

یکی از خطرناکترین عارضه هایی که جنین را تهدید می کند ناآگاهی مادر از بارداری و انجام کارهایی، چون مصرف دارو به ویژه دارو های اعصاب و روان، مسکن و آنتی بیوتیک، سوار شدن برهواپیما، داشتن استرس شدید، بلند کردن وسیله های سنگین، مصرف سیگار، انجام جراحی یا تزریق ژل و بوتاکس، استفاده از برخی دارو های موضعی و مصرف برخی مواد غذایی ناسالم است.
بسیاری از مادران پس از مدتی با مشاهده خونریزی به پزشک مراجعه می کنند و متوجه سقط جنین ناخواسته می شوند درصورتی که اگر از روز های اولیه بارداری خود را تشخیص می دادند جنین آن ها زنده می ماند.

احساس تکرر ادرار نیز یکی دیگر از نشانه های بارداری در بانوان است، زیرا به دلیل افزایش وزن جنین فشاربر کلیه افزایش پیدا کرده و به دنبال آن مادر بیشتر نیاز به تخلیه ادرار پیدا می کند.
یبوست نیز یکی دیگر از نشانه های اولیه بارداری است و برای رفع آن مادر باید در رژیم غذایی خود مصرف میوه و سبزی های تازه، مایعات و لبنیات را قرار دهد. زیرا گرفتگی روده در موارد نادر ناشی از یبوست می تواند سبب سقط جنین شود.

احساس سوزش سر دل نیز نشانه دیگری از بارداری است که به دلیل دگرگونی های هورمونی و اسیدی شدن معده رخ می دهد، برای تسکین این حالت مصرف مواد غذایی در چندین نوبت به جای سه وعده اصلی و نوشیدن شیر می تواند راه گشا باشد.
کارشناسان به بانوان متاهل توصیه می کنند حتی درصورت استفاده از روش های پیشگیری همیشه به طور منظم تست بارداری انجام دهند تا از وضعیت خود اطمینان پیدا کنند.

دستگاه بیبی چک یک وسیله با قیمت مناسب و در دسترس است که می تواند به راحتی در خانه توسط مادر مورد استفاده قرارگیرد و با درصد بالایی باردار بودن یا نبودن را به او و خانواده اطلاع دهد.

نشانه های اولیه بارداری در روزهای اول