آکاایران: رژیم غذایی و افزایش شانس بارداری

خیلی از خانمها برای باردار شدن به راههای پیچیده و آزمایش های مختلف و داروهای قدرتمند و تکنولوژی های پیشرفته ای متوسل می شوند. اما انتخاب یک سری غذاها و نوشیدنی های خاص هم می تواند روی قابلیت های باردار شدن شما تاثیرگذار باشد.

حتما به گوش شما هم رسیده که می توانید با برنامه غذایی معین جنسیت کودک را تعیین کنید، هر چند این اعتقاد در گذشته بیشتر رواج داشته، اما در علم پزشکی پایه و اساس چندانی ندارد. چرا که تغییر خصوصیات ژنتیکی با استفاده از رژیم غذایی برای تقویت باروری و افزایش شانس بارداری کاملا امکان پذیر است.

آکاایران: با این رژیم غذایی باردار میشوید!

بارداری با این رژیم غذایی

به همین دلیل هم رژیم اختصاصی به منظور معین کردن رژیم، وزن و فعالیت هایی که به شکل اختصاصی و در چند گام باعث بهبود کیفیت تخمک گذاری و افزایش شانس باروری زنان می شود، تهیه شده که به رژیم باروری معروف است. در ادامه بیشتر با این رژِم ویژگی های آن آشنا می شویم.

تحقیقات انجام شده روی پرستاران که از 40 سال پیش شروع شده و بیشاز 238000 پرستار بین 30 تا 55 ساله را شامل می شد، ثابت کرده که تغییر ابعاد مختلف برنامه غذایی از مصرف چربی ها تا نوشیدنی ها می تواند باعث بهبود باروری و افزایش شانس باروری شود. نتایج این تحقیق نشان داد که مصرف چربی های خوب غلات کامل و پروتئین های گیاهی موجب بهبود باروری و مصرف چربی های مضر، کربوهیدارت های فرآوری شده و گوشت قرمز می تواند باعث کاهش آن شود. همچنین مصرف لبنیات پرچرب به جای شیر فاقد چربی و نوشابه های گازدار برای این دسته از زنان مفیدتر است.
رژیم باروری چیست و چطور به افزایش شانس باروری کمک می کند؟
مسلما تضمینی موجود نیست که با پیروی از این رژِم غذایی حتما باردار شوید. اگر چه این رژِیم شامل 10 قدم کلی می شود که همگی از نظر پزشکی معتبر هستند و می تواند باعث بهبود باروری در زنانی که مشکلاتی مثل اختلال در تخمک گذاری، کیست رحمی، پلیپ رحمی، لوله های رحمی آسیب دیده و اختلالات سیستم ایمنی شوند.
با حذف انواع چربی های اشباع که در انواع کیک ها، شیرینی ها، بیسکوییت، پیتزا و... پیدا می شود، قدم اول در این گونه برنامه غذایی را بر می دارید. قدم دوم مصرف بیشتر روغن های غیر اشباع گیاهی مثل روغن زیتون در برنامه غذایی شما می شود. قدم سوم افزایش سهم پروتئین گیاهی مثل انواع حبوبات، قارچ و خشکبار در کنار کاهش مصرف پروتئین حیوانی و به خصوص گوشت قرمز است.
کربوهیدرات های خوب شامل جو، غلات سبوس دار، سبزی ها و حبوبات می شود. نان سفید، پاستا و ماکارونی، برنج، کیک، کلوچه و انواع شیرینی هم منابع کربوهیدرات های بد هستند. بدن ما کربوهیدرات های بد را به سرعت جذب و تبدیل به قند می کند. وقتی این کربوهیدارت های مضر باعث کاهش انسولین خون می شوند، هورمون های جنسی بیشتری وارد جریان خون می شوند.
این امر می تواند باعث افزایش سطح تستوسترون در خون و اخلال در فرآیند تخمک گذاری شود. بنابراین نیاز خود به کربوهیدارت ها را از منابع سالم تامین کنید.
همچنین نتایج تحققیات نشان می دهد که مصرف روزانه یک یا دو وعده لبنیات کامل (فاقد کاهش چربی) می تواند باعث بهبود باروری شود. علاوه بر این مصرف یک مولتی ویتامین حاوی اسیدفولیک و سایر ویتامین های گروه ب می تواند برای شما مفید باشد.
قدم بعدی تامین آهن مورد نیاز از طریق مصرف میوه ها، سبزی ها، حبوبات و مکمل های دارویی است. زنانی که به طور منظم از مکمل آهن مولتی ویتامین یا مکمل های دارویی غنی شده با آهن استفاده می کنند، نسبت به زنانی که رژیم غذایی عادی داشتند، کمتر دچار مشکل در بارداری می شدند.
در رِم باروی نوشیدنی ها به همان اندازه خوراکی ها مهم هستند. نوشیدن آب کافی و تامین رطوبت مورد نیاز بدن یک اصل کلی است که باید همیشه به خاطر داشته باشید. به علاوه باید روزانه یک لیوان شیر معمولی را هم به برنامه خود اضافه کنید تا فرآیند تخمک گذاری را بهبود بخشید. البته مسلما نوشیدنی هایی از جمله نوشابه های گازدار را باید حذف کنید.
مرحله بعد رسیدن به وزنی است که شما را در شرایط باروری قرار می دهد. تحقیقات نشان می دهد، زنانی که ضریب توده بدنی یا BMI آنها خیلی پایین یا خیلی بالا باشد، به احتمال بیشتری دچار مشکلات مرتبط با بارداری می شوند.
در نهایت مثل همه رژیم ها فعالیت مناسب بدنی مکمل برنامه غذایی سالم شما خواهد بود. ورزش قدم آخر در رژیم بارداری است. در صورتی که هم اکنون، هم به صورت منظم ورزش می کنید، به خاطر داشته باشید که در این کار زیاده روی نکنید. ورزش شدید باعث کاهش مقدار چربی بدن می شود که برای باروری خیلی مفید نیست.
آیا با این رژیم وزن هم کم می کنید؟
اگر چه این رژیم پیشنهادی برای افزایش باروری طراحی شده، اما در صورتی که به قوانین این برنامه غذایی متعهد باشید و به صورت منظم ورزش کنید، کم کم شاهد کاهش وزن تان هم خواهید بود. البته ورزش انتخابی، مقدار آن و تمرکز شما بر کاهش وزن هم در این موضوع موثر خواهند بود. تاکید این رژیم بر مصرف بیشتر پروتئین گیاهی، غلات کامل و چربی های اشباع سالم در کنار لبنیات و یا شیر پرچرب (3 درصد) به صورت روزانه است.
پیروی از این رژیم چقدر سخت است؟
این رژیم بسیار ساده است و به شما این امکان را می دهد که بسته به میل و نیاز خود هر چقدر از آن را که می توانید، اجرا کنید. مواد غذایی خاص و گران قیمتی در این رژیم موجود نیست.
بایدها و نبایدها
از غلات کامل بیشتری استفاده کنید. محصولات تهیه شده با آرد سبوس دار نسبت به آرد سفید، انتخاب های سالم تری هستند.
از حبوبات بیشتری استفاده کنید؛ چرا که جایگزین مناسبی برای گوشت در تامین پروتئین هستند و به علاوه خواص سلامتی متعددی (از جمله ویتامین امینو اسیدهای ضروری) دارند.
تا حد ممکن از روغن های غیر اشباع سالم گیاهی مثل روغن زیتون یا روغن کانولا استفاده کنید.
نوشیدنی های گازدار مضرات فراوانی برای شما دارند، که یک یاز آنها ایجاد اختلال در فرآیند تخمک گذاری و باروری است. پس بهتر است، آنها را کاملا کنار بگذارید.

با این رژیم غذایی باردار میشوید!