آکاایران: چرا خانم ها حاضرند زیر عمل سزارین بروند اما طبیعی زایمان نکنند

بعضی می گویند فرهنگ زایمان طبیعی سال هاست که ازکشور ما رخت بر بسته! درحالی که در خارج از مرزها اکثریت به امید زایمان طبیعی به اتاق زایمان می روند و فقط درصد کمی مجبور به انجام سزارین می شوند.

برخی مادران هم از زایمان می ترسند و حاضرند زیر عمل سزارین بروند اما طبیعی زایمان نکنند، یعنی چند ساعت بی هوش باشندو وقتی به هوش آمدند، ببینند نوزادشان کنارشان خوابیده است
اگر از خیلی از مادران بپرسیم چرا این قدر از زایمان طبیعی می ترسید، جواب های مختلفی خواهیم شنید؛ از ترس و درد زایمان طبیعی که بگذریم، برخی مادران می ترسند به علت فشارهایی که باید برای زاییدن تحمل کنند، بی اختیار دچار دفع مدفوع شوند....
شاید شما هم مادران را محق بدانید اما متخصصان زنان و کارشناسان مامایی نظری جز این دارند. آنها می گویند این عمل طی زایمان، عادی است و نباید اسباب خجالت زدگی مادران شود. یک کارشناس ارشد مامایی در این رابطه توضیح می دهد.
بسیاری از مادران از دفع مدفوع حین زایمان می ترسند و به همین دلیل، نگرشی منفی به زایمان طبیعی دارند. توصیه شما به آنها چیست؟
برای انجام هرچه بهتر زایمان طبیعی، مادران باردار فقط به آموزش، مراقبت و پایش نیاز دارند. زایمان یک فرآیند کاملا طبیعی و فیزیولوژیک است که خداوند بزرگ تمامی اسباب و شرایط لازم برای انجامش را در خلقت انسان آورده است. انسان ها می توانند مثل سایر پستانداران فاقد هیچ مداخله پزشکی زایمان طبیعی دارا باشند.
متخصصان تنها باید شرایط را برای زایمان و سلامت مادر و جنین فراهم کنند. هنگام خروج سرنوزاد به ماهیچه های ناحیه راست روده فشار می آید و به این ترتیب ممکن است مادر دچار دفع مدفوع شود. وظیفه ما است که مادران عزیز را در دوران باداری به نحو احسن درباره این قضیه آگاه کنیم. باید به مادران این اطلاع را داد که مدفوع هم ماده ای طبیعی در بدن و دفع آن جزو مراحل طبیعی زایمان است. مادران نباید از متخصصانی که در اتاق زایمان هستند، خجالت بکشند. البته آنها قبل از زایمان انما خواهند شد و این اتفاق نمی افتد اما اگر هم اتفاق بیفتد، پزشکان برای مقابله با آن آماده اند؛ درست مثل اینکه بگویید پزشک از خون می ترسد! اگر ذهنیت مادر نسبت به این روند بهبود یابد، پذیرش او هم نسبت به زایمان طبیعی بیشتر خواهد شد.

ترس از زایمان طبیعی

درباره «انما» هم توضیح می دهید؟
بله؛ «انما» روشی کمکی است برای اینکه مادر بتواند قبل از زایمان مدفوعش را دفع کند. این روش که در گذشته رواج داشت به منظور جلوگیری از عفونت مادر و جنین و تسهیل روند زایمان استفاده می شد. اما تحقیقات نوین نشان داده که این روش نه تنها از عفونت جلوگیری نمی کند بلکه ممکن است خود روش انما موجب التهاب و عفونت راست روده مادر شود. به علاوه انما یا همان تنقیه، نقشی در تسهیل عمل زایمان ندارد.
روش انجام آن چگونه است؟

انما پواری حاوی سرم فیزیولوژی است (که گاهی به جای این مایع از آب داغ و صابون استفاده می شود و البته این روش دیگر در منابع علمی توصیه نمی شود) که وارد مقعد مادر می شود و تا قسمتی از راست روده بالا می رود و روده را شست وشو می دهد.
آیا انما همچنان در مراکز زایمان انجام می شود؟

در تمام دنیا اگر مادر مایل به انجام انما باشد درخواست او عملی می شود اما برای این عمل باید از مواد کاملا سبک و فاقد دخالت آب استفاده کرد.
آیا مادرانی که مجبور به سزارین هستند هم می توانند از روش انما استفاده کنند؟
نه! برای عمل سرازین نیازی به انما نیست.
آیا همه مادران طی زایمان دچار دفع مدفوع می شوند یا این اتفاق فقط در مواردی احتمال دارد؟
به نکته خوبی اشاره کردید. این اتفاق ممکن است رخ دهد و ممکن است رخ ندهد؛ یعنی نمی توان با قطعیت تمام گفت که اگر انما کنید دچار دفع می شوید یا نمی شوید.
برای مادرانی که تاریخ زایمان شان نزدیک است، چه توصیه ای دارید؟

به تمام مادرانی که در روزهای تقریبا زایمان شان به سر می برند، چه زایمان طبیعی و چه سزارین توصیه می کنم که در روزهای قبل از زایمان از غذاهای سبک و سهل الهضم استفاده کنند. منظور این نیست که مادران غذا نخورند وبه خود گرسنگی بدهند. تنها باید از مصرف غذاهای نفاخ مثل حبوبات بپرهیزند.

چرا خانم ها اکثرا سزارین را ترجیح میدهند؟