آکاایران: شیمی درمانی مادران باروری فرزندان را مختل می کند

تحقیقات نوین نشان داده است قدرت باروری کودکانی که مادران آنها تحت شیمی درمانی قرار می گیرند، به طور قابل توجهی دچار آسیب می شود. دانشمندان با انجام یک پژوهش نوین دریافتند فرزندان زنانی که قبل از بارداری تحت شیمی درمانی قرار می گیرند، 70 درصد در قدرت باروری دچار اختلال خواهند شد.

اثرات داروهای قوی بر توانایی باروری انسانها به خوبی اثبات شده است، اما این تحقیق نوین اولین پژوهشی است که نشان می دهد این آسیب توسط نسل های بعدی به ارث برده خواهد شد. کارشناسان معتقدند که داروهای شیمی درمانی که وارد جریان خون شده و در سراسر بدن پمپاژ می شوند، بیان ژنتیکی سلول های جنسی ارثی را تغییر خواهند داد. مشابه این اثرات در کودکان بیماران مرد مبتلا به سرطان ثبت نشده، که احتمالا به این دلیل است که اسپرم به طور مداوم بازسازی می شود، در حالی که یک زن با تمام تخمک هایی که دارد متولد می شود.

آکاایران: تاثیر باورنکردنی شیمی درمانی مادران بر باوری کودکان

bxs1

زنان مبتلا به سرطان که تحت درمان قرار می گیرند، اگر در سن باروری قرار دارا باشند، به طور فزاینده ای تشویق می شوند که باروری خود را از طریق "سرماداری"(cryopreserving) یا انجماد تخمک حفظ کنند. مطالعه کوچکی که در دانشگاه یوتا انجام شده نشان می دهد که کودکان متولد شده از مادرانی که قبلا شیمی درمانی انجام داده اند، در مقایسه با عموم مردم 72 درصد کمتر توانایی باروری دارند.

جالب توجه است که این میزان در فرزندان پدرانی که شیمی درمانی انجام داده اند دو درصد است. اگرچه این پژوهش اشاره ای به نوع سرطان نکرده است اما به خوبی نشان می دهد که تاثیر شیمی درمانی بر روی تخمک ها بسیار بیشتر از اسپرم است.

bxs2