آکاایران: تست NIPT چیست؟

آیا می دانستید بخش هایی از DNA جنین وارد گردش خون مادر می شود؟ در آزمایش خون غیرتهاجمی پیش از تولد (Noninvasive prenatal testing - NIPT) که مانند یک آزمایش خون ساده می باشد، خون مادر را برای یافتن DNA آزاد جنین بررسی می کنند. این تست برای شناسایی برخی اختلالات ژنتیکی در جنین به کار می رود.

جراح و متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه زنان 35 سال به بالا در صورت بارداری باید تست NIPT را انجام دهند، گفت:سندرم X شکننده، دیستروفی عضلانی دوشن، هموفیلی، آنمی داسی شکل در جنین از طریق این تست قابل شناسایی است.

آکاایران: کدام زنان باید در بارداری تست NIPT انجام دهند؟

تست NIPT چگونه است؟

این آزمایش نیز نوعی غربالگری محسوب می شود. این بدان معناست که نتیجه این آزمایش جنبه تشخیصی نداشته و فقط احتمال بروز اختلالات ژنتیکی را به ما نشان می دهد تا در صورت نیاز آزمایشات مداخله ای دیگر انجام شود.نمونه گیری خون برای انجام آزمایش درست مانند انجام یک آزمایش خون ساده است. نمونه ای از خون مادر توسط یک سرنگ گرفته شده و در آزمایشگاه برای یافتن DNA آزاد جنین (cfDNA) مورد ارزیابی قرار می گیرد.

او با اشاره به اینکه جدیدترین روش بررسی سلامت جنین، NIPT است، گفت:در این روش وجودDNA سلول های جنینی در خون مادر بررسی می شود.

کاربرد تست NIPT

وی در خصوص کاربردهای تست NIPT گفت:تعیین اختلالات کروموزوم ها و تعیین جنسیت در مواردی که احتمال وراثت اختلالات ژنتیکی مرتبط با کروموزوم جنسی وجود دارد از کاربردهای استفاده از این تست است.
این جراح و متخصص زنان و زایمان افزود:سردسته این اختلالات شامل سندرم X شکننده، دیستروفی عضلانی دوشن، هموفیلی، آنمی داسی شکل و هیپرپلازی مادرزادی آدرنال است.

تست NIPT برای چه کسانی ضروری است؟

او در پاسخ به این پرسش که چه کسانی کاندید انجام تست NIPT هستند، گفت:زنان 35 سال یا بالاتر، وجود یک تست غربالگری مثبت، یافته ای در سونوگرافی که نشان دهنده افزایش ریسک اختلالات کروموزومی است، سابقه قبلی جنین و یا فرزند مبتلا به تریزومی های شایع، والدین حامل جابجایی متوازن رابرتسونی که سبب افزایش ریسک تریزومی 13 و 21 در جنین می شود، از کسانی هستند که انجام تست NIPT برای آنها ضرورت دارد.
وی بیان داشت:وجود سابقه خانوادگی ابتلا به تریزومی 21، 18 و 13 و عدم انجام تست های روتین غربالگری تا 22 هفتگی به هر دلیل و یا وجود یک یافته سونوگرافیک غیرطبیعی از هفته 22 به بعد نیز از دیگر مواردی بوده که انجام تست NIPT برای آنها ضرورت دارد.

این جراح و متخصص زنان و زایمان گفت:در گروه های پرخطر هم در مواردی می توان به عنوان یک پیش تست قبل از انجام تست های تشخیصی از این تست استفاده کرد که شامل زنانی که ریسک سقط تست های تشخیصی مثل امنیوسنتز را قبول نمی کنند، افرادی که سابقه سقط مکرر(سه و یا بیشتر از سه سقط زیر 20 هفتگی و یا وزن جنین زیر 500 گرم) دارند، است.
او گفت:زنانی که سابقه پارگی کیسه آب دارند همچنین زنان که دارای جنین طلایی (جنینی که بعد از چندین سال ناباروری، والدین با سن بالا و یا حاصل از حاملگی IVF تشکیل شده اند) هستند، انجام این تست برای آنها ضرورت دارد.

کدام زنان باید در بارداری تست NIPT انجام دهند؟