آکاایران: تکرر ادرار یکی از مشکلات شایع دوران بارداری است. زنان باردار حتی ممکن است پیش از آنکه متوجه بارداری خود شوند، این مشکل را داشته باشند. تکرر ادرار یکی از اولین نشانه‌های بارداری است که از حدود هفتۀ ششم آغاز می‌شود. در این مقاله از مجموعه مقالات آکاایران, با دلایل، راه‌های کنار آمدن با آن و همچنین عارضه بی‌اختیاری ادرار در دوران بارداری آشنا شوید. با ما همراه باشید.

 

مشکل بی‌اختیاری ادرار

بسیاری از زنان در طول بارداری مبتلا به بی‌اختیاری ادرار می‌شوند که به آن بی‌اختیاری ادرار استرسی می‌گویند. این افراد در زمان سرفه، خنده، خمیازه، حمل وسایل سنگین یا انجام ورزش‌های خاصی مانند دویدن به صورت بی‌اختیار مقداری ادرار دفع می‌کنند. این مورد بیشتر در طول سه ماهۀ سوم یا دوران پس از زایمان پیش می‌آید. ممکن است بتوانید با پیشگیری از پر شدن کامل مثانه تا حدی آن را کنترل کنید، به نیاز خودتان برای ادرار کردن بی‌توجهی نکنید. همچنین شما می‌توانید از پد یا نوار بهداشتی برای جلوگیری از خیس شدن لباس زیرتان در اثر خروج ناخواستۀ قطره‌های ادرار استفاده کنید. همچنین ضعیف و شل بودن عضلات کف لگن نیز در بروز این عارضه تأثیر زیادی دارد و تمرینات تقویت کف لگن نظیر کگل، یکی از کارهایی که زنان باردار برای رفع این مشکل می‌توانند انجام دهند.

انواع مختلفی از بی اختیاری ادرار در بارداری وجود دارد:

بی اختیاری استرس: ریزش ادرار به علت فشار فیزیکی بر روی مثانه

بی اختیاری فوری: ریزش ادرار به علت نیاز فوری به ادرار کردن، معمولا ناشی از انقباض مثانه

بی اختیاری مخلوط: ترکیبی از استرس و بی اختیاری فوری

بی اختیاری گذرا: ریزش موقت ادرار به علت داروی یا شرایط موقت، مانند عفونت ادراری یا یبوست

Image result for ‫بی اختیاری ادرار در بارداری‬‎

در مورد اینکه چرا ممکن است در طول بارداری یا بعد از بارداری بی اختیاری ادراری داشته باشید، بیشتر بدانید که چه چیزی برای شما و کودک مناسب است و چگونه می توانید برطرف کنید.

برای رفتن به بیمارستان برای آزمایش مایع، می توانید چگونگی نشت را بررسی کنید. اگر به طور متناوب و به صورت کوچکتر ظاهر شود احتمالا ادرار است. اغلب زمانیکه مایعات آمنیوتیک ( مایع کیسه آب) نشت می کند، در مقادیر بسیار بالاتری و به طور مداوم ادامه مییابد. وجود یک ماده سبزتیره، سفید مومیایی نیز نشان دهنده مایع آمنیوتیک است.

Related image

دلایل تکرر ادرار

تغییرات هورمونی بدن مدت کوتاهی پس از باردار شدن موجب افزایش جریان خون به کلیه‌ها می‌شود و همین امر موجب پر شدن سریع‌تر مثانۀ شما خواهد شد. علاوه ‌بر این، پس از باردار شدن حجم خون افزایش می‌یابد و باعث افزایش حجم مایعاتی می‌شود که از کلیه‌های شما عبور می‌کند و وارد مثانه می‌شود. در ماه‌های آخر بارداری نیز رشد رحم شما می‌تواند موجب افزایش فشار بر مثانه و شدت یافتن این مشکل ‌شود. شاید متوجه شوید که در طول شب باید در نوبت‌های بیشتری برای ادرار کردن بیدار شوید. دلیل این اتفاق، بازگشت مایعاتی است که در طول روز در پاهای شما جمع شده است و حالا پس از دراز کشیدن، دوباره وارد جریان خون شما شده و در نهایت به مثانه رسیده است.

اگر احساس درد یا سوزش هنگام ادرار کردن دارید، در ادرارتان خون وجود دارد یا پیوسته احساس نیاز به دفع ادرار دارید ولی هر بار تنها چند قطره ادرار از بدنتان خارج می‌شود، بهتر است با پزشک صحبت کنید. این موارد می‌تواند نشانه‌ای ازعفونت مجاری ادرار باشد. عفونت ادراری رایج‌ترین نوع عفونت باکتریایی در زنان باردار است و در صورت درمان نشدن، می‌تواند منجر به عفونت کلیه یا زایمان زودرس یا هر دو شود. برخی محققان معتقدند که همزمان با ورود شما به سه ماهۀ دوم بارداری و خروج رحم به بیرون از لگن، ممکن است احساس کنید تکرر ادرار شما کمتر شده است، اما تحقیقات موجود، این ایده را تأیید نمی‌کند. در نتیجه تضمینی نیست که وضعیت تکرر ادرارتان در سه ماهۀ دوم بهتر شود، اما اجازه ندهید که این امر روحیۀ شما را خراب کند. در طول سه ماهۀ دوم دلیل‌های دیگری برای خوشحالی وجود دارد که به خاطر آنها دردسر رفتن به دستشویی را راحت‌تر تحمل می‌کنید؛ شما منتظر نوزادتان هستید.

Image result for ‫بی اختیاری ادرار در بارداری‬‎

علل شایع بی اختیاری ادرار در بارداری :

فشار:

هنگام سرفه، عطسه کردن، ورزش یا خنده، ممکن است ادرار نشت پیدا کند. این حرکات فیزیکی باعث فشار بیشتری بر مثانه می شود که باعث بی اختیاری استرس می شود. نوزاد همچنین باعث فشار بیشتری بر مثانه می شود، زیرا آنها رشد می کنند.

 دلیل بی اختیاری ادرار در بارداری

 هورمون ها:

تغییر هورمون ها می تواند بر روی پوشش مثانه و مجرای ادرار تاثیر بگذارد.

بیماری :

برخی از علل پزشکی برای بی اختیاری شامل دیابت، مالتیپل اسکلروز، داروهای اضطراب یا سکته مغزی هستند.

عفونت های دستگاه ادراری :

بین 30 تا 40 درصد از زنان که به طور کامل خود را درمان نمی کنند، در دوران بارداری علائم ایجاد می کنند. بی اختیاری علائم عفونت ادراری است.

بی اختیاری ادرار در بارداری نی نی سایت

راه‌هایی برای بهبود مشکل تکرر ادرار

اولین روش درمان بی اختیاری ادرار در بارداری، تغییر سبک زندگی و مدیریت مثانه است.شما می‌توانید با رعایت چند نکتۀ ساده، مشکل تکرر ادرار خود را تا حدی کاهش دهید.در ادامه بخشی از راه‌های برطرف کردن این مشکل را آورده ایم و همچنین برای مدیریت و تغییر سبک زندگی مواردی را بیان کرده ایم که مشاهده خواهید کرد. با آکاایران همراه باشید.

 • هنگام ادرار کردن به جلو خم شوید تا به تخلیۀ کامل مثانه کمک کنید.
 • از طریق کاهش مصرف نوشیدنی‌های ادرارآور مانند چای و قهوه، تعداد دفعات ادرار خود را کاهش دهید.
 • هنگام نزدیک شدن به زمان خواب، مایعات کمتری بنوشید ولی هرگز تشنگی را به خاطر کاهش تعداد دفعات ادرار تحمل نکنید. مصرف آب به میزان کافی برای سلامت شما و کودکتان مهم است. شما باید آن‌قدر مایعات بنوشید تا ادرارتان شفاف و روشن باشد؛ نه زرد رنگ یا کدر.

ورزش کیگل:

ورزش کیگل کف لگن را تقویت می کند. آنها ورزش بی خطر و موثر قبل، در طول و بعد از بارداری هستند. برای انجام ورزش ، بر عضلاتی که ادرار را نگه می دارید تمرکز کنید . آنها را ده ثانیه قبل از استراحت فشار دهید. هدف از انجام این پنج تمرین در روز یادگیری نحوه استراحت کف لگن است ممکن است در طول و پس از زایمان کمک کند.

اجتناب از نوشابه های گازدار یا کافئین:

از خوردن نوشیدنی های گازدار، قهوه یا چای اجتناب کنید. این نوشیدنی ها ممکن است موجب شود که احساس نیاز به توالت بیشتر کنید. سعی کنید آب بیشتر یا نوشیدنی های بدون کافئین مصرف کنید.

بی اختیاری ادرار بارداری

ایجاد دفتر برنامه ریزی مثانه :

بله درست متوجه شدید ؛ به این روش که زمانی که متوجه شدید بیشترین نشتی را می بینید، می توانید سفرهای خود را برنامه ریزی کنید. این اولین قدم برای آموزش مجدد مثانه است. بازآموزی مثانه در مورد آموزش مجدد مثانه برای نگه داشتن ادرار بیشتر با افزایش زمان بین سفر است.

خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا:

خوردن غذاهای حاوی فیبر بالا برای جلوگیری از یبوست، که فشار اضافی بر لگن ایجاد می کند.

علت بی اختیاری ادرار در بارداری

اجتناب از نوشیدن در شب:

محدود کردن نوشیدنی ها در شب برای جلوگیری از توالت رفتن مکرر و نشت در شب کمک می کند.

حفظ وزن سالم و تناسب اندام در حد معقول:

وزن اضافی، به ویژه در اطراف شکم، فشار مثانه را افزایش می دهد. کاهش وزن بعد از زایمان نیز ممکن است بعد از بارداری به بی اختیاری کمک کند. در مورد تغییرات بزرگ با پزشکتان گفتگو کنید تا اطمینان حاصل کنید که برای شما و فرزندتان بهتر است. در حالی که دارو و جراحی نیز گزینه هایی برای بی اختیاری هستند، ممکن است بخواهید تا بعد از بارداری خود صبر کنید.

بی اختیاری ادرار در بارداری

 

نکاتی برای جلوگیری از عفونت ادراری در کنار مشکل بی اختیاری ادرار در دوران بارداری

بایدها

 • نوشیدن مقدار زیادی آب، تا هشت لیوان روزانه
 • ادرار قبل و بعد از رابطه جنسی
 • بعد از ادرار کردن از جلو به عقب خود را بشویید
 • در وقت لازم پارچه های پنبه ای و لباس های پنبه ای بپوشید
 • هر روز لباس زیر را عوض کنید

اگر فکر می کنید عفونت ادراری دارید، با پزشک مشورت کنید. پیش از این هم در بخش سلامت نمناک خواندید که عفونت ادراری بدون درمان می تواند منجر به عفونت کلیه شود که ممکن است باعث زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد شود.

بی اختیاری ادرار در دوران بارداری

 

نبایدها

 • رابطه جنسی در حالی که عفونت ادراری دارید
 • خوردن نوشیدنی هایی که باعث تخریب مثانه، مانند آب میوه، کافئین، الکل و قند می شوند
 • ادرار خود را برای مدت زمان طولانی نگه دارید
 • استفاده از صابون قوی، دوش، اسپری، یا پودر
 • لباس زیر را برای بیش از یک روز بپوشید

درمان عفونت ادراری شامل آنتی بیوتیک ها به مدت سه تا هفت روز است. این درمان برای نوزاد ایمن است. اگر عوارض جانبی مانند تب، لرز و یا گرفتگی های عضلانی، پس از مصرف دارو، با پزشک خود تماس بگیرید.

بی اختیاری ادرار در اوایل بارداری

کدام زنان باردار در معرض ابتلا به بی اختیاری ادرار هستند؟

آیا تنها برخی از زنان در معرض خطر بی اختیاری ادرار بارداری هستند؟ زنان مبتلا به بی اختیاری ادرارخب بیش از حد فعال یا مثانه، احتمالا علائمی دارند که در حین بارداری ادامه می یابد یا بدتر می شود. سایر عوامل خطر عبارتند از:

 • سن بالا
 • اضافه وزن داشتن
 • داشتن زایمان واژن قبلی
 • داشتن عمل قبلی لگن
 • سیگار کشیدن، منجر به سرفه مزمن می شود

 

چگونه بی اختیاری ادرار بارداری تشخیص داده می شود؟

اگر در معرض بی اختیاری هستید به پزشک خود بگویید. در بعضی موارد ممکن است عفونت ادراری باشد و شما ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشید. اگر نزدیک به پایان بارداری هستید، ممکن است اشتباه ادرار را با نشت مایع آمنیوتیک اشتباه بگیرید. بهتر است با پزشک چک کنید تا علت دقیق را بدانید. اگر علائم زایمان و عفونت پاک شود، پزشک ممکن است سایر آزمایشات انجام دهد.

اسکن مثانه با استفاده از سونوگرافی می تواند کمک کند تا ببیند آیا مثانه تمامش را تخلیه می کند یا خیر. تست استرس مثانه اجازه می دهد تا دکتر را ببینید که آیا نشت زمانی که سرفه و یا خم شدن دارید صورت می گیرد یا نه. اگر پزشک به عفونت ادراری شما مشکوک شد، احتمالا باید آزمایش ادرار انجام دهید.

درمان بی اختیاری ادرار در بارداری

آیا بی اختیاری ادرار پس از تولد کودک از بین می رود؟

برخی علائم بی اختیاری زنان در چند روز یا چند هفته پس از تولد نوزادشان از بین می روند. در برخی نشت ادامه می یابد و یا ممکن است بدتر شود. با این حال، بی اختیاری ادرار را می توان با درمان های خط اول مانند ، آموزش مجدد مثانه، کاهش وزن و ورزش انجام می شود.

در مورد نگرانی های خود با پزشک صحبت کنید، به خصوص اگر تغییر سبک زندگی نداشته باشد و یا هنوز هم 6 هفته یا بیشتر پس از زایمان از بی اختیاری ادرار برخوردار است. ممکن است بخواهید بعد از بارداری خود درمان های دیگری مانند داروها و جراحی را در نظر بگیرید.

نکات کلیدی برای سلامت مثانه و روده

در ادامه، به نکاتی اشاره خواهیم کرد که با پیروی از آنها می‌توانید مشکلاتِ کنترل مثانه و روده و بی‌اختیاری ادرار را به حداقل برسانید.

آب کافی بنوشید

سعی داشته باشید که روزانه، حداقل ۶ تا ۸ لیوان (۱٫۵ تا ۲ لیتر) مایعات در روز بنوشید؛ مگر اینکه پزشک متخصص، مقدار دیگری تجویز کرده باشد؛ به خاطر داشته باشید که غذاهای دیگری مثل سوپ، ژله و بستنی نیز حاوی مقادیری آب هستند.

در تمام ساعات روز آب کافی بنوشید.

زمانی که دمای هوا بالا و گرم است، یا بعد از زمانی‌که ورزش کرده‌اید، مایعات (ترجیحاً آب) بیشتری مصرف کنید.

نوشیدنی‌های حاوی شکر (آبمیوه‌های صنعتی و انرژی‌زا) را به حداقل برسانید.

از مصرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین مثل چای، قهوه و نوشابه خودداری کنید؛ زیرا چنین نوشیدنی‌هایی باعث تحریک مثانه می‌گردد.

نکته مهم: اگر از مشکلات کنترل مثانه رنج می‌برید، به هیچ‌وجه مصرف مایعات را کاهش ندهید؛ زیرا این کاهش، سبب تجمع اوره در بدن شده و شرایط را بدتر از قبل خواهد کرد.

رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید

حجم زیادی فیبر مصرف کنید؛ زیرا مصرف فیبر باعث بهبود عملکرد روده‌ها می‌شود؛ غذاهایی مانند غلات، نان، میوه، سبزیجات، حبوبات، خشکبار و دانه‌ها حاوی میزان فیبر بالایی هستند.

نکته مهم: اگر می‌خواهید از مشکلات روده‌ای خلاص شوید، حتماً در کنار مصرف فیبر، آب زیادی نیز بنوشید.

فعال و پرتحرک باشید

در روز، حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی و تحرک داشته باشید؛ انجام فعالیت بدنی مانند راه رفتن سرعتی، باعث تحریک روده شده و عملکرد روده شما بهتر از قبل می‌شود.

تمرینات عضلات کف لگن را به صورت مرتب انجام دهید؛ بارداری، زایمان، افزایش وزن، یبوست و بلند کردن وزنه‌های سنگین می‌تواند عضلات کف لگن را ضعیف کند، اما می‌توانید با کمک گرفتن از تمرینات کف لگن، این عضلات را تقویت کنید.

عادت‌های خوب را تمرین کنید

هرگاه احساس کردید مثانه‌تان کاملاً پر شده است به دستشویی بروید؛ نگه داشتن ادرار کار بسیار اشتباهی است.

فقط وقتی که احساس کردید، وضعیت‌تان اورژانسی است به دستشویی بروید، زیرا این حالت بهترین وقت برای تخلیه کامل مثانه خواهد بود.

اگر بخواهیم برای‌تان توضیح دهیم که منظورمان از موقعیت اورژانسی چیست، به این شکل می‌توان گفت که احساسی است که خیلی از افراد، صبح‌ها بلافاصله بعد از بیدار شدن یا میل کردن نوشیدنی داغ دارند و به آن وضعیت اورژانسی می‌گویند.

وضعیت نشستن در توالت نیز دارای اهمیت زیادی است؛ موقع رفتن به توالت، به نحوی بنشینید که آرنج های‌تان روی زانوها قرار گرفته و کمی به سمت جلو خم شده باشید، اما دقت داشته باشید که به هیچ وجه کمرتان خم نشود.

این به آرامش کف لگن و ماهیچه بالابرنده مقعد کمک شایانی می‌کند؛ اگر با قرار دادن چهارپایه‌ای در زیر پای خود احساس آرامش بیشتری دارید، حتماً این کار را انجام دهید.

نیاز نیست شکم‌تان را بیش از حد منقبض کنید؛ فقط به آرامی به شکم‌تان فشار وارد کنید و به آرام نفس کشیدن خود ادامه دهید.

اگر حس کردید که مشکلی در عمل دفع دارید، پس احتمالاً دچار یبوست شده‌اید، که می‌تواند عملکرد مثانه و روده‌های‌تان را تحت تأثیر خود قرار دهد و عضلات کف لگنی شما را تضعیف کند؛ در صورت ابتلا به یبوست، برنامه غذایی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به میزان کافی، آب و فیبر مصرف می‌کنید.