گاهی پیش می‌آید که خانم‌ها پس از 40 سالگی تصمیم می‌گیرند باردار شوند. بارداری در سن بالا همیشه خطرناک نیست و به موضوعاتی از جمله اینکه قبلا بچه‌دار شده‌اند یا خیر یا اینکه در چه محیطی زندگی می‌کنند، بستگی دارد.

اکثر بارداری‌های دیرهنگام اگر تحت نظر دایم پزشک باشند کاملا طبیعی به اتمام خواهند رسید البته در سه ماهه نخست احتمال سقط جنین بسیار زیاد است و به بیش از 20 درصد پس از 40 سالگی می‌رسد. در صورتی که خانمی پس از 40 سالگی باردار شده باشد پزشک آزمایشاتی را برای تشخیص مشکلات کروموزومی جنین در سه ماهه نخست تجویز می‌کند. از جمله مشکلات شایعی که در خانم‌های باردار بالای 40 سال دیده می‌شود دیابت بارداری است. این مشکل به ویژه در خانم‌های چاق بیشتر است. در این خانم‌ها انسولین هورمونی که به قند کمک می‌کند تا درون سلول‌ها نفوذ کند، به طور طبیعی قادر به فعالیت نیست در نتیجه قند وارد خون شده و سبب می‌شود جنین بیش از حد بزرگ شود. وقتی متخصص زنان دیابت یک خانم باردار را تشخیص می‌دهد با انتخاب یک رژیم غذایی صحیح آن را برطرف خواهد کرد.

نکته دیگر در رابطه با پرفشاری خون است که در خانم‌های 40 ساله 2 تا 3 برابر دیگر زنان است. در اثر وجود پرفشاری که با وجود پروتئینی به نام آلبومین در ادرار تشخیص داده می‌شود، رشد جنین کم شده و احتمال زایمان زودهنگام افزایش می‌یابد.

نکته آخر اینکه احتمال اینکه یک زن باردار بالای 40 سال مجبور به سزارین شود 2 برابر بیشتر از زنان باردار زیر این سن است زیرا در اکثر موارد به دلیل دیابت بارداری، گذر جنین از راه طبیعی سخت شده یا گاهی به دلیل پرفشاری خون جنین ضعیف‌تر و کوچک‌تر از آن است که خود بخواهد متولد شود.

در ضمن بعد از زایمان نیز احتمال خون‌ریزی شدید به دلیل جمع شدن سخت‌تر فیبرهای رحمی در زنان بالای 40 سال بیشتر است. احتمال بارداری بعد از 40 سالگی به دلیل اختلالاتی که در روند تخمک‌گذاری پس از 40 سالگی پیش می‌آید، احتمال نابارور شدن زنان بالا می‌برد. به عبارت دیگر از این سن به بعد تخمک‌گذاری یا انجام نمی‌شود یا خیلی بد انجام می‌شود. شاید در 40 سالگی شما هنوز زیبا و جوان به نظر برسید اما تخمدان‌ها 40 سالشان است. از 25 سالگی به بعد قدرت باروری تخمک به 25 درصد، در 30 سالگی به 12 درصد و در 40 سالگی به 6 درصد می‌رسد!

مشاوره با پزشک قبل از بارداری اگر شما به 40 سالگی رسیده‌اید و می‌خواهید بچه‌دار شوید پیش از هر کاری ابتدا به پزشک متخصص مراجعه کنید و تصمیمتان را با او در میان بگذارید تا ابتدا احتمال وجود دیابت یا پرفشاری خون را در شما چک کند و راه‌حلی پیشنهاد دهد.

 

آزمایش آمنیوسنتز

این آزمایش برای تشخیص تریزومی 21 یا نشانگان داون با نمونه‌برداری از پرزهای جنینی موجود در آمنیون انجام می‌شود ولی اندکی خطر سقط را بالا می‌برد. امروزه 2 آزمایش غیر تهاجمی دیگر برای نشانگان داون در جنین وجود دارد.

2) آزمایش سه‌گانه. با اندازه‌گیری چند ماده در خون مادر.

 

منبع:راسخون

ویرایش و تلخیص:آکا