آکاآپ: «تغذیه در دوران بارداری» برای کسی پوشیده نیست. وقتی باردار می شوید بدن به خاطر عدم تعادل هورمونی، فشار زیادی را وارد می کند این فشار می تواند سیستم ایمنی را ضعیف کند. برای مبارزه با این موضوع، زنان بسیاری تکنیک ها و راه حل های مختلف را امتحان می کنند رژیم غذایی شما برای بهبود ایمنی و مقابله با عدم تعادل هورمونی حیاتی است.اما اینکه مادر در «دوران بارداری» چه مواد غذایی مصرف کند و از چه «مواد غذایی» پرهیز نماید جزو اولین سوالاتی است که خانم های باردار در هنگام بارداری با آن مواجه می شوند.

در زمان بارداری باید بیشتر مراقب سلامت خود باشید، زیرا شما اکنون کودکی را نیز همراه دارید و سلامت شما با سلامت فرزندتان گره خورده است. در این مقاله از مجموعه مقالات آکاآپ، لیست گیاهانی که در دوران بارداری میتوانید بخورید یا نباید بخورید میپدازیم. با ما همراه باشید.

آیا زنان باردار می توانند از گیاهان استفاده کنند؟ 

محدودیت هایی در مورد این که چه مقدار از گیاهان را می توانید در زمان بارداری استفاده کنید وجود دارد، اما واقعیت این است که بسیاری از پزشکان برای بارداری به خاطر توانایی های ایمنی گیاهان دارویی را توصیه می کنند مطمئن شوید که مقادیر را در روز محدود می کنید اما نوعی از گیاهان را در هر وعده غذایی برای سیستم ایمنی پایدار و طولانی بگنجانید. 

Related image

 

مشکلات احتمالی استفاده از گیاهان در دوران بارداری 

  • تولد زودرس
  • سقط جنین
  • انقباضات رحمی 

 

در اینجا لیستی از گیاهان سالم وجود دارد که فقط با نظر پزشک شما در رژیم غذایی در دوران بارداری گنجانده شود. 

 

ریحان (تولسی): 

ریحان یک ضد عفونی کننده طبیعی است که خواص ضد التهابی دارد،آنتی اکسیدان مواد معدنی سالم مثل آهن و کمک کننده گوارشی طبیعی است. این گیاه به مبارزه با کم خونی، سرماخوردگی، عفونت، تورم، نفخ، نگهداری آب و کمک به هضم در میان فواید بی پایان آن کمک می کند. 

Image result for ‫ریحان (تولسی)‬‎

نعناع: 

نعناع به مبارزه با کم خونی کمک و فشار خون را کنترل و گوارش را آسان می کند، به مبارزه با حالت تهوع کمک می کند و خواص ضد التهابی دارد می توانید در مورد مقدار نعناع که در دوران بارداری مجاز است با پزشک صحبت کنید. 

اسطوخودوس: 

در میان مشکلات عمده ناشی از حاملگی، اضطراب، تنش ماهیچه، استرس و سردرد برخی از سخت ترین مسائل هستند گیاهی است که به مبارزه با همه این بیماری ها و بیشتر کمک می کند یک لیوان چای اسطوخودوس برای کمک به استراحت و تنفس بهتربخورید و در هر روز بوی عطر اسطوخودوس را استشمام کنید. 

گل راعی: 

گیاهی که برای درمان افسردگی به کار می رود نیز می تواند باعث ایجاد معلولیت مادرزادی در کودک و یا منجر به تحریک رحم شود که منجر به زایمان زودرس می شود. 

Image result for ‫گل راعی‬‎

بو مادران: 

این گیاه به تسکین دادن ماهیچه ها مشهور است که متاسفانه برای زنان باردار بسیار قدرتمند و می تواند منجر به زایمان زودرس شود. 

علف لیمو: 

یک گیاه فوق العاده دیگر که برای زنان باردار خطرناک است می تواند منجر به کاهش مشکلات در هنگام زایمان و کاهش فشار خون در طول دوران بارداری تا سطوح خطرناک شود تا جای ممکن از آن اجتناب کنید. 

زنجبیل: 

ریشه زنجبیل به غیر از داشتن خواص ضد التهاب، افزایش مواد معدنی و ویتامین، به تسکین گلو درد، سرماخوردگی، تب و نفخ کمک می کند هم چنین به نگهداری آب ودور نگه داشتن عفونت ها کمک می کند در مورد فواید زنجبیل در دوران بارداری با پزشک بحث کنید. 

سیر: 

سیر همانند زنجبیل خواص زیادی دارد این گیاه غنی از مواد معدنی و ویتامین است که به دور نگه داشتن عفونت ها کمک می کند. سیر هم سیستم ایمنی را افزایش می دهد و به کاهش نفخ و باد کمک می کند هم چنین به تنظیم جریان خون در بدن و به هضم کمک می کند، فشار خون را بهبود می بخشد.

Image result for ‫سیر‬‎

خوردن مقادیر متوسط سیر در هر وعده غذایی برای زنانی مفید است که به این دلایل باردار هستند. 

قاصدک: 

قاصدک در متعادل کردن بدن مشهور است. آن از حفظ آب جلوگیری ، جریان خون را منظم می کند و خواص ضد التهابی دارد که از نفخ و تورم جلوگیری می کند توصیه می شود که بیش از یک فنجان چای قاصدک یا نیم قاشق چای خوری قاصدک روزانه مصرف نشود. 

اکالیپتوس: 

اکالیپتوس معمولا برای سرماخوردگی معمولی درمان بزرگی است. استفاده از آن در حمام بخار تضمین می کند که تمام منافذ باز هستند و سموم را پاکسازی می کنند یک قطره روغن اسانس در پیشانی می تواند به کاهش میگرن و سردرد کمک کند یک قطره روی ماهیچه های دردناک می تواند درد ماهیچه را نیز کاهش دهد مانند هر گیاهی دیگر از اکالیپتوس در مقادیر کم و کنترل شده براساس توصیه های پزشک استفاده کنید. 

قره قاط: 

برای سلامت ادراری که مشکل رایج برای زنان باردار است عالی هستند. خوردن یک مشت از آن آب بدن را افزایش می دهد و غنی در ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها است که برای عملکرد بدن ضروری هستند. نوشیدن یک فنجان آب قره قاط هم راهی خوب برای پاک کردن بدن از یا عفونت های دستگاه ادراری است. 

بابونه: 

هم چنین به استراحت مفاصل، کمر و ماهیچه های پایین تر کمک می کند که همه آن ها در طول دوران بارداری تحت فشار بسیار زیادی قرار دارند. افزایش بیشتر مصرف بابونه در دوران بارداری فشار خون و جریان خون را منظم می کند. دقت کنید که بیش از یک فنجان چای بابونه در دوران بارداری مصرف نکنید.

گیاهان دارویی موثر در بارداری

برگ تمشک قرمز: 

برگ تمشک قرمز پر از آهن، روی و دیگر مواد معدنی ضروری است. این گیاه شگفت انگیز، با کاهش تورم، بهبود وضعیت کلی گلبول های قرمز بدن، بهبود گردش خون و مدیریت فشار خون، درد زایمان را کاهش می دهد.

آن همچنین دارای ویتامین است که به حفظ تعادل شیمیایی بدن کمک می کند، حالت تهوع را کاهش می دهد و توصیه می شود زنانی که در دوران بارداری کم خونی دارند مصرف کنند. 

زردچوبه: 

زردچوبه به لخته شدن خون کمک می کند، گردش خون سالم را افزایش داده و سطح انرژی بدن را نیز بهبود می بخشد. این گیاه ریشه ای چنان ضد عفونی کننده بسیار قوی است که برخی کشورهای آسیایی از آن برای باز نگه داشتن عفونت ها استفاده می کنند. 

فهرست گیاهانی که نباید در دوران بارداری مصرف شود: 

وقتی باردار هستید، همه گیاهان برای شما مفید نیستند، در اینجا لیستی از گیاهان وجود دارد که باید در طول دوران بارداری از آن دوری کنید. 

 

گل مغربی: 

هنگامی که به گیاهان و بارداری فکر می کنید، برخی از آن ها مانند گل های مغربی مشکل دارند به عنوان روغن گیاهی استفاده می شود این می تواند فواید زیادی برای سه ماهه اول داشته باشد با این حال، اگر آن را در طول سه ماهه دوم و سوم مصرف کنید می تواند برای بارداری خطرناک باشد در حالی که ممکن است ارزش استفاده از آن به مقادیر بسیار ناچیز را داشته باشد.

از آن استفاده نکنید مگر این که پزشک آن را تجویز کند و هرگز از میزان مصرف آن تجاوز نکند زیرا این گیاه اگر در مقادیر زیادی مصرف شود، می تواند فاجعه بار باشد. 

جینسینگ: 

اگر از پزشک بپرسید از چه چای گیاهی در دوران بارداری خود داری کنید چای جینسینگ در بالای لیست قرار خواهد گرفت. در حالی که این گیاه چینی یکی از بهترین گیاهان دارویی در دنیا است، عوارض جانبی بسیار بدی در دوران بارداری دارد. سعی کنید تا جایی که می توانید از آن اجتناب کنید. 

کوهوش: 

کوهوش سیاه یا کوهوش آبی برای زنان باردار به شدت خطرناک است و می تواند باعث سقط جنین یا زایمان زودرس شود. 

رز ماری: 

اگرچه رزماری یکی از سالم ترین گیاهان شناخته شده برای انسان است، از آنجایی که این گیاه به افزایش فشار خون مشهور است توصیه نمی شود که زنان باردار از آن استفاده کنند.

تجزیه آن سخت است که هضم را مشکل می کند. این بیماری می تواند منجر به خستگی و بدتر شدن فشار خون شود. دکترها توصیه می کنند که بعد از سه ماهه اول، رزماری را به هر طریقی که می تواند بر نوزاد تاثیر بگذارد، مصرف نکنید.

گیاهان مضر در بارداری

نعناع تند: 

نعناع تند یکی از بدترین گیاهان برای زنان باردار اما یکی از بهترین ها برای دیگران است. این گیاه می تواند زایمان زودرس را القا کند و به طور باورنکردنی در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری بسیار خطرناک است. 

دونگ کوئی: 

با این وجود، گیاه دیگری که نباید توسط زنان باردار مصرف شود چون باعث انقباضات رحمی در دوران بارداری می شود که می تواند منجر به زایمان زودرس و یا حتی سقط جنین شود. اگر باردار هستید از مصرف این گیاه خود داری کنید. 

گل بامیه: 

در حالی که این گیاه بوی شگفت انگیز و آرام بخشی می دهد و برای هر کسی که باردار نیست عالی است مشهور است که به حفظ استروژن کمک می کند اما در دوران بارداری می تواند به تغییر هورمونی ناشی از بارداری آسیب بزند و می تواند منجر به زایمان زودرس و یا سقط جنین شود. 

 


 

گنجاندن گیاهان در زندگی روزمره می تواند بسیار مفید باشد اما هر مشکلی را حل نمی کند. در اینجا لیستی از داروهای گیاهی وجود دارد که نمی توانند مشکل را حل کنند

نخل اره ای : در صورت خورده شدن فعالیت هورمونی ایجاد می کند. 

افدرا :در صورت خوردن فرد باردار عوارض دارد. 

یوهیمبین،گل ساعتی، پونه از خوردن همه اینها در طول دوران بارداری اجتناب کنید.

 

گیاهان دارویی خطرناک در بارداری

 

چرا برخی گیاهان در دوران بارداری استفاده نمی شوند؟ 

برخی از گیاهان می توانند باعث مشکلات خطرناکی در دوران بارداری شوند و بهتر است از مصرف آن ها اجتناب کنید. با این حال، احتیاط عمومی در برابر خوردن گیاهان در طول دوران بارداری وجود دارد زیرا تحقیقات کافی برای اشاره دقیق به منافع واقعی و اثرات جانبی چند گیاه وجود ندارد.