آکاایران: بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که زمان و فصل بارداری می‌توانید روی ویژگی‌ها و سلامت فرزند شما تأثیر بگذارد. اگر باردار هستید و یا قصد دارید باردار شوید، بهتر است قبل از تولد نوزادتان در مورد تأثیر فصل‌ها بر ویژگی‌های او بدانید. از طرف دیگر بهترین فصل برای بارداری می‌تواند بر اساس عوامل متعددی در نظر گرفته شود. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, می‌توانید بهترین و بدترین زمان و فصل برای بارداری و زایمان نوزاد دختر و پسر بشناسید و با برنامه ریزی اقدام به بچه دار شدن کنید.

بهترین فصل برای بارداری از نظر طب سنتی | زیباشهر

 

شاید این موضوع ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که واقعا بهترین زمان برای بچه دار شدن چه موقع می باشد ؟ گاهی اوقات می شنوید که بچه ها در فصل های خاصی سالم تر هستند و بهتر است که در آن زمان به دنیا بیایند و اکنون دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که این موضوع حقیقت دارد و علت آن هم برای آنان مشخص است.

آیا فصل بارداری بر سلامت جنین تأثیر می‌گذارد؟

تحقیقات زیادی در زمینه بارداری در فصل‌های مختلف انجام شده است. مطالعات نشان داده است که اقدام به بارداری در اواخر ماه‌های اردیبهشت تا تیر و تولد نوزاد در فصل سرما، خطرات بیشتری برای نوزاد دارد. قرار گرفتن مادر در ماه‌های آخر بارداری، در معرض سرما و آنفولانزای فصلی می‌تواند احتمال نارس بودن نوزاد را تا ۱۰ درصد افزایش دهید. نوزادان نارس معمولاً وزن پایین‌تری دارند و در بزرگسالی نیز ریسک ابتلا به بیماری‌هایی مثل بیش فعالی و آسم نیز در آن‌ها بیشتر است. از طرف دیگر آنفولانزا در ماه‌های اول بارداری نیز می‌تواند به همین مقدار برای سلامت جنین خطر آفرین باشد.

این موضوع نیز از لحاظ علمی به اثبات رسیده است که ماه‌های ابتدایی بارداری بیشتر از همه ماه‌های دیگر در سلامت جنین تأثیر دارد. از همین رو برنامه‌ریزی درست برای تعیین بهترین فصل برای بارداری می‌تواند به مادر کمک کند تا با آگاهی و مراقبت بیشتری این ماه‌ها را پشت سر بگذارد.

بهترین سن برای باردار شدن کی است؟ | درمانکده


بهترین و بدترین ماه برای بارداری

زمان شروع بارداری بر سلامت کودکان اثر زیادی دارد. مطالعات اخیر نشان داده است که در حدود یک چهارم ژن‌ها تابع فصل‌ها هستند و بنابراین زمان شروع بارداری تاثیر جدی بر سلامت فرد در آینده خواهد داشت. درباره بهترین فصل برای آبستن شدن نظرات گوناگونی وجود دارد که در ادامه می‌خوانید.

بهترین فصل برای بارداری و زایمان نوزاد دختر و پسر چه فصلی است؟ | مجله کوروش

دی و بهمن

دی و بهمن از ماه‌های سرد سال هستند و اگر در این زمان اقدام به بارداری کنید، کودک شما در پاییز به دنیا خواهد آمد. در نتیجه اوایل بارداری هوای سرد زمستان و اواخر آن هوای مطلوب پاییز را تجربه خواهید کرد. اما بخش مهمی از بارداری شما در فصل تابستان است. اگر در جایی زندگی می‌کنید که گرمای هوا شدید است، احتمالاً با وجود بارداری، گرمای بیشتری را احساس خواهید کرد و این موضوع می‌تواند کمی برایتان اذیت کننده باشد. اما به هر حال ماه‌های اول بارداری تنها ۱ تا ۲ ماه در معرض سرما قرار دارید و از همین رو احتمال ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا کمتر است و این موضوع می‌تواند خبر خوبی برای شما باشد.

اسفند و فروردین

اگر در ماه اسفند و فروردین اقدام به بارداری کنید، کودک شما درست وسط زمستان و سرما به دنیا می‌آید. در این شرایط اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که هوا به شدت سرد است و در این ماه‌ها احتمالاً نمی‌توانید خودتان و کودکتان به راحتی بیرون بروید. باید مقدار زیادی لباس به نوزادتان بپوشانید و مراقب باشید تا او سرما نخورد.

اردیبهشت و خرداد

شاید برای عده زیادی بهترین فصل برای بارداری همین دو ماه از بهار باشد. اگر در اردیبهشت یا خرداد اقدام به بارداری کنید، تابستان هنوز در ماه‌های اول به سر می‌برید و گرمای هوا چندان برایتان اذیت کننده نخواهد بود. در اواخر بارداری احتمالاً سردترین روز‌های سال را تجربه خواهد کرد که باید مراقب آنفولانزا باشید. یکی از بهترین ویژگی‌های باردار شدن در این زمان این است که در انتهای زمستان فرزند شما متولد می‌شود و یک بهار و عید زیبا را در کنار هم تجربه خواهید کرد. توجه داشته باشید که معمولاً بهترین فصل بارداری نوزاد دختر از اواسط بهار که هوا گرم می‌شود بیشتر خواهد بود.

تیر و مرداد

اگر در ماه تیر و مرداد اقدام به بارداری کنید، کودک شما در بهار متولد می‌شود و این واقعاً حیرت انگیز است. در اوایل بارداری در تابستان از هوا لذت می‌برید و در بهار نیز در بهترین هوای سال فرزند دلبندتان را به دنیا می‌آورید. بهترین فصل بارداری نوزاد دختر معمولاً فصل تابستان و گرم است که در کنار سایر ویژگی‌ها می‌تواند بر این موضوع تأثیر بگذارد.

شهریور و مهر

شاید بهترین زمان برای بارداری را بتوان همین موقع دانست، زیرا فرزند شما در تابستان به دنیا می‌آید. اما در این بارداری باید حسابی حواستان به لباس‌های گرم و پشمی‌تان که دیگر اندازه‌تان نخواهد بود، باشد. بهتر است یک سری لباس زمستانی جدید برای بارداری‌تان تهیه کنید و آماده تولد یک فرزند جذاب تابستانی باشید.

آبان و آذر

باردار شدن در این زمان کمی خسته کننده است. هوا زودتر تاریک می‌شود و کمی دلگیر است. ماه‌های اول بارداری احتمالاً دوست دارید کمی به مهمانی بروید، زیر آفتاب قدم بزنید و از هوای روشن و زیبا لذت ببرید. اما در این زمان هوا معمولاً ابری و تاریک است و این موضوع در برخی مناطق می‌تواند برای مادران باردار اذیت کننده باشد. اما فرزند شما در اواخر تابستان به دنیا می‌آید و این موضوع واقعاً شگفت انگیز خواهد بود و این می‌تواند برای مادری که تازه زایمان کرده خبر خوبی باشد.

می‌توانید در هوای دلپذیر شهریور هر چقدر که دوست دارید، قدم بزنید و همه روز‌های سخت بارداری را در این یک ماه بعد از زایمان جبران کنید.

بهترین فصل بارداری نوزاد پسر معمولاً همین پاییز و ماه‌های آبان و آذر هستند که بدن رو به سردی می‌رود که البته این موضوع در کنار سایر عوامل می‌تواند مؤثر باشد.


نظر متخصصین زنان در مورد انتخاب زمان بارداری

متخصصین زایمان بر این باور هستند که علی رغم تحقیقات زیاد، هنوز هیچ مدرک علمی مشخصی وجود ندارد که بگوید، دقیقاً چه فصلی برای بارداری و زایمان کودک مناسب‌تر است. اما طبق شواهد و مطالعات موجود اقدام به بارداری در برخی فصول می‌تواند هم به نفع مادر و هم به نفع فرزند او باشد.

متخصص زنان خوب در مشهد کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ | دکتر آزاده رضایی


بهترین زمان بارداری از نظر طب سنتی

طبق پیشنهادات ارائه شده، فصل پاییز زمان مناسبی برای بارداری نیست. چرا که این فصل با سرد شدن تدریجی هوا در تغییر مزاج افراد به سرد و خشک تاثیر به سزایی قائل می‌شود. خانم‌هایی که در این فصول حامله می‌شوند، باید از مصرف خوراک و غذا‌های سرد به مانند بادمجان، گوشت گاو و ماهی پرهیز کنند.

گفتنی می‌باشد که بهترین زمان برای بارداری از نظر طب سنتی اواخر فصل بهار می‌باشد، چرا که در این زمان مزاج آدمی گرم و‌تر است که در این رابطه ریسک سقط جنین را تا حد چشم گیری کاهش می‌دهد. همچنین باید به این امر توجه داشت که فصل بهار، بدن زن و مرد را در حالت ثبات و یک نواختی قرار می‌دهد که در نهایت به رسیدن حد تعادل در عملکرد‌های بدن آن‌ها منجر می‌شود.


نظر مادران در مورد انتخاب فصل بارداری

طی تحقیقاتی که در زمینه نظر مادران باردار در دوران بارداری انجام شده است، مشخص شد که معمولاً نظرات متفاوتی در مورد این موضوع وجود دارد. اما به طور کلی گر گرفتگی در اواخر بارداری اکثر مادران باردار با اذیت می‌کند. از همین رو بیشتر مادران ترجیح می‌دهند در اواخر بارداری کمی هوا خنک باشد.

بهترین فصل برای بارداری و زایمان نوزاد دختر و پسر چه فصلی است؟ | مجله کوروش


ویژگی های مرتبط به بارداری در هر یک از فواصل سال

بهترین ماه برای بارداری وابسته به اطلاعاتی می باشد که در دسترس است. از این رو در ادامه این مطلب به ویژگی های هر ماه برای اقدام به حاملگی پرداخته ایم.
فصل بهار
به طور کلی فصل بهار خبر دهنده روز های گرم و زیبایی است که در پس زمستان سرد و سخت به انتظار آدمی ایستاده است. در این رابطه قابل به ذکر می باشد، خانم هایی که این فصل را برای بچه دار شدن انتخاب می کنند به طور کلی از فرزندانی سالم و شاد که به دور از بیماری های روحی به مانند افسردگی قرار دارند، برخوردار می شوند. چرا که این فصل با دارا بودن از آب و هوایی لطیف و نرم، مادر را به تفریحی روزانه در طبیعت وادار می کند. در این زمان باید توجه به این امر داشت که هوایی سالم و معتدل برای استشمام وجود دارد، که در نهایت از عرق سوز شدن نوزاد نیز به دلیل پوشیدن لباس های گرم و بسیار جلوگیری می کند.
بهار به طور کلی امید دهنده؛ فصل تازه زندگی است که در پس آن تابستانی پر شور و حرارت قرار گرفته است که این امر به موجب آن می شود تا کودکان از تحرک، جنب و جوش بیشتری برخوردار شوند. همچنین نکته ای قابل توجه که تاکید بر این دارد تا این فصل را برای بارداری و یا زایمان انتخاب کنید، آن است که با گرم تر شدن هوا از ابتلا به بیماری های سرما خوردگی و یا آنفولانزا در امان هستید و در نهایت از سیستم دفاعی قوی تری برخوردار می شوید.
فصل تابستان
تابستان نیز فصل گرم زمین است که به موجب آن، روز ها طولانی تر از شب ها می باشد و در نهایت می تواند بارداری را با مشکلاتی به مانند گرما زدگی مادر و یا تورم بیش از حد بدن او مواجه کند. همچنین با توجه به این امر که تابستان فصل گرم سال است می تواند عرق سوز شدن را در پی مشکلات متعدد خانم های باردار قرار دهد. حتی برخی از خانم ها در این زمان برای حفاظت از پوست خود در برابر خورشید با محدودیت استفاده از کرم ضد آفتاب مواجه هستند.

برای دختر دار شدن چه باید کرد؟
پس از زایمان نیز به این صورت است که با توجه به تابش مستقیم نور خورشید نمی توان در بیشتر ساعت های طی روز به تفریح در خارج از خانه بپردازید. این امر درست می باشد که با وجود گرم بودن هوا از شر ابتلا به بسیاری از ویروس و بیماری ها در امان هستید، اما گفتنی است که ریسک عرق سوز شدن نوزاد در این زمان بسیار وجود دارد. همچنین در این رابطه محدودیت های بسیاری برای استفاده از کرم های ضد آفتاب و محافظ قرار دارد که ممکن است علاوه بر عدم درمان به بروز ناراحتی و درد در سرانجام آن منجر شود.
فصل پاییز
پاییز از زیبا ترین فصل های سال است که افراد بسیاری را شیفته خود کرده و به همین دلیل زوجین بسیاری علاقه دارند تا در این زمان به زایمان پردازند. پاییز را می توان بهترین ماه برای بارداری از نظر اطمینان در عدم بروز گرما زدگی و یا عرق سوز شدن به حساب آورد. افراد متولد این فصل خیلی خوب از ویتامین D نور خورشید بهره می برند و نسبت به دیگر متولدین فصل ها از قامتی بلند تر و استخوان هایی درشت که موجب زیبایی اندام آن ها می شود، برخوردار هستند.
نکته قابل تاسف آن است که این دسته افراد بیش از دیگران به معرض ابتلا به آسم قرار می گیرند، چرا که شیوع بیماری و گسترش ویروس های آنفولانزا و سرما خوردگی در این زمان بسیار چشم گیر است. متولدین پاییز از حساسیت های غذایی به شیر و تخم مرغ در برخی از مواقع برخوردار می شوند که می تواند به علت انتقال وراثت از مادر به فرزند صورت گیرد و در زمان بارداری، جنین را به آن مبتلا کند.
همچنین پاییز بهترین ماه برای بارداری فرزند دختر است که با اقدام به انجام آن می توانید از فرزند زیبا و سالمی برخوردار شوید.
 

فصل زمستان
حتی با شنیدن نام زمستان هم، سوز و سرمایی غیر قابل وصف در بر فرد را می گیرد. این فصل با پوشیدگی از برف و یخ در بسیاری از مواقع فرد را مبتلا به انواعی از بیماری های ویروسی می کند که از این رو سلامتی مادر و فرزند با سختی مواجه می شود. باید توجه داشته باشید که در این زمان حضور یافتن در محیط بیرون از خانه به همراه فرزند ریسک بزرگی است، چرا که خبری از نور خورشید نیست و باید از لباس های بیشتر و گرم تری برای مراقبت از سلامتی خود استفاده کنید.
گفتنی است؛ خانم هایی که در این فصل زایمان می کنند؛ اغلب بیشتر در کنار فرزندشان هستند و خانم های بی تجربه برای نگهداری از فرزندشان می توانند به روی کمک دیگر اعضای خانواده حساب باز کنند. در این میان قسمت بدی وجود دارد که به علت ماندن بیش از حد مادر در خانه ممکن است ریسک افسردگی پس از زایمان را برایش به وجود آورد. همچنین کمبود ویتامین D و خشکی پوست نوزاد از دیگر شرایطی است که در بر بسیاری از نوزادان متولد این ماه را می گیرد.


فصولی که برای تعیین جنسیت فرزند تاثیر گذار است
برخی از زوجین اصرار به تعیین جنسیت برای فرزندان خود را دارند و در رابطه با آن نیز اقداماتی انجام می دهند. ما در ادامه این مطلب به توصیه هایی برای پسر و یا دختر دار شدن پرداخته ایم.

زمان مناسب دختر دار شدن
اگر در فصول تابستان اقدام به بارداری و تشکیل لقاح کنید، باید نوید فرزند دختر را به شما داد. گفتنی است که در فصول گرم سال، عطش و برافروختگی از اندام های بدن خارج می شود که در نهایت دمای بدن رحم را کاهش می دهد. اگر شما نیز از زوجین علاقه مند به فرزند دختر هستید و دوست دارید که این کار را در بهترین ماه برای بارداری انجام دهید، توصیه می شود که در اواخر فصل بهار و تابستان به تشکیل لقاح بپردازید و در این امر به تغذیه خود توجه خوبی داشته باشید.

روش های دختر دار شدن | بررسی روش های دختر دار شدن به روش های طبیعی.

زمان مناسب برای پسر دار شدن
برای برخورداری از فرزند پسر توصیه می شود که اقدام به بارداری خود را در فصولی که هوا معتدل تر است و به تدریج سرد تر می شود، موکول کنید. گفتنی است که در این بازه زمانی خون به عمق بدن نفوذ می کند که در نهایت دمای رحم گرم تر است. طبق بررسی های انجام شده بر این امر مشخص شد که فرزندان پسر در فصل های گرمی به مانند بهار و تابستان به دنیا آمده اند.
همچنین توجه داشته باشید که علاوه بر شرایط آب و هوایی باید به تغذیه خود در بارداری توجه بسیاری داشته باشید.

چيزهايي که درباره ختنه پسران نمي دانيد - مجله اینترنتی طوطی