آکاایران: ممکن است دو هفته پس از لقاح، علائم اولیه بارداری را در خود احساس کنید. البته برای اطمینان خاطر از باردار بودن، به تست خانگی بارداری یا آزمایش خون نیاز دارید. بهترین زمان برای انجام این تست ها، هنگام عقب افتادن پریود شما است. اما تا قبل از فرا رسیدن زمان انجام این آزمایش ها، می‌توانید به اولین نشانه های بارداری که به وجود می آیند توجه کنید. در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به تعدادی از مهمترین و رایج ترین نشانه های بارداری اشاره کرده ایم که شما می توانید با خواندن آن متوجه نشانه های بارداری که در شما به وجود آمده اند پی برده و تا حدودی متوجه باردار بودن یا نبودن خود شوید.

همه این اتفاق‌ها ممکن است بیفتد

اولین علامت بارداری معمولاً فقدان یک دوره پریود است و پس از آن رایج‌ترین علائم شامل حالت تهوع یا استفراغ، احساس خستگی، تکرر ادرار و ورم سینه‌ها و حساسیت آنها به لمس است که تمام این علائم می‌تواند خفیف یا شدید باشد. اگرچه زنان عموما به تاخیر افتادن دوره‌های ماهانه را به عنوان نشانه اولیه بارداری در نظر می‌گیرند، اما باید گفت، برخی نشانه‌های دیگر هم می‌تواند همراه با این نشانه باشد از جمله:

  • بزرگ‌شدن و حساس شدن سینه‌ها
  • خستگی و انرژی نداشتن
  • تهوع، استفراغ، حالت سرگیجه و تهوع صبحگاهی
  • تیره‌تر شدن نوک سینه‌ها
  • سردرد
  • ویار نسبت به یک غذا یا زده شدن از یک غذای خاص
  • تکرر ادرار
  • تغییرات خلق‌و‌خو و روحیه طی شبانه‌روز
  • خونریزی‌های جزئی و مختصر

لزوم کنترل سلامت روانی در زمان بارداری برای پیشگیری از خودکشی- اخبار  اجتماعی تسنیم | Tasnim

تمایل یا تنفر؟ مسئله این است

یکی دیگر از اولین علامت‌های بارداری در زنان می‌تواند بروز واکنش‌های جدید نسبت به غذا‌ها باشد. درواقع می‌شود گفت، یکی از علامت‌های اولیه بارداری می‌تواند علاقه یا تنفر به برخی غذا‌ها و موادغذایی باشد. علاقه‌مند شدن بیشتر به مزه‌ها و بوهاست، مثلا خانم باردار ممکن است به طعم شیرین یا به هرچیزی که نمک داشته باشد متمایل شود یا به خوردن پوست پرتقال یا لیموترش علاقه پیدا کند.

درمواردی ممکن است کشش به خوردن مواد غیرطبیعی، مثل خاک یا زباله، ایجاد شود که این حالت‌ها نیازمند مراجعه و مشاوره به پزشکان است. یکی از علامت‌های اولیه بارداری می‌تواند حالت تهوع به محض استشمام یک بو یا مزه باشد. برای مثال برخی خانم‌ها بلافاصله بعد از استشمام بوی قهوه یا چای حالت تهوع پیدا می‌کنند، شاید این شایع‌ترین مورد درباره بوی روغن و سرخ کردن باشد که باعث بروز حالت تهوع در زنان باردار می‌شود.

علت درد واژن در بارداری چیست و چطور درمان می شود

آسپیرین ممنوع

ممکن است خانم‌ها در اوایل باروری به دلیل تغییر در میزان هورمون‌ها تشدید سردرد‌ها را تجربه کنند یا به سردرد‌های جدید دچار شوند. خانم‌هایی که فکر می‌کنند باردار هستند بهتر است از قرص‌هایی حاوی استامینوفن استفاده کنند و آسپیرین مصرف نکنند. آسپیرین می‌تواند عوارض زیادی روی جنین بگذارد، از جمله اختلالات کبدی، اما یکی از چیز‌هایی که بسیاری از زنان نمی‌دانند این است که مصرف آسپیرین در دوران بارداری می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان‌های جنین و ناهنجاری‌های لب و لثه شود.

داروهای ممنوعه دوران بارداری

دقیق‌ترین راه کدام است؟

اما واقعا بهترین راه برای تشخیص بارداری چیست؟ «خب جواب این سوال کاملا معلوم و مشخص است؛ انجام یک آزمایش بارداری. به‌طور معمول خانم‌ها از شیوه سنجش بارداری در خانه و نوار‌های مخصوص استفاده می‌کنند، اما باید در این مورد دقیق بود و کاملا براساس دستورات تست آزمایش را انجام داد.

هر اشتباه کوچکی می‌تواند روی نتیجه آزمایش تاثیر بگذارد، در ضمن اکثر این تست‌های خانگی دارای جواب‌های کاذب هستند، برای همین بهترین کار این است که آزمایش خون انجام شود که افزایش میزان هورمون در ۲ آزمایش پیاپی می‌تواند نشان‌دهنده بارداری باشد، این روش دقیق‌ترین راه تشخیص بارداری است.»

نشانه های اولیه بارداری زنان

یک علامت آزاردهنده

براساس روند فیزیولوژیک بارداری، یک خانم باردار بین ۶ تا ۸ هفته پس از بارداری احساس تکرر ادرار پیدا خواهد کرد و این حالت ممکن است با گذر زمان شدیدتر هم شود. در موارد معدودی ممکن است فرد باردار دچار اختیار نداشتن و کنترل نکردن ادرار شود که البته معمولا گذراست و فقط باید در حالت شدید به پزشک مراجعه کرد.