آکاایران:  ‌زنان شاغلی که دوران بارداری خود را در محل کار می‌گذرانند، کم نیستند. البته کار کردن و بارداری هیچ مغایرتی با یکدیگر ندارند، اما بهتر است مادران در این دوران نسبت به رعایت برخی نکات ظریف دقت داشته باشند. کار کردن تا زمان وضع حمل برای زنانی که بارداری طبیعی و سالمی را تجربه می‌کنند، امکان پذیر است. با رعایت چند نکته ساده که در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا بیان کرده ایم, زنان شاغل می‌توانند دوره بارداری خود را بدون مشکل سپری کنند.

اختصاصی/ دوز یادآور برای خانم‌های باردار لازم است یا خیر؟ | بهداشت نیوز

تغذیه خوب: زنان باردار باید به طور مرتب وعده های غذایی کوتاه و متعادل بخورند تا انرژی لازم را داشته باشند و از اسیدیته شدن بیش از حد بدن جلوگیری کنند. توصیه می شود از گرسنگی طولانی یا فاصله زیاد بین وعده های غذایی خودداری شود زیرا ممکن است باعث ایجاد احساس بی تحرکی و خستگی در زنان باردار شود. همچنین این امکان وجود دارد که توانایی آنها برای تمرکز روی کارشان تحت تاثیر قرار گیرد. همچنین مصرف تنقلات مغذی مانند سبزیجات خام، میوه‌ها، سالاد، غذاهای غنی از پروتئین توصیه می شود زیرا این غذاها برای زنان باردار شاغل ایده‌آل هستند.

همچنین زنان باردار باید حداقل چهار وعده کلسیم در روز مصرف کنند. مکمل های اسید فولیک و امگا ۳ نیز برای کنترل سلامت روان و سلامت جسمانی آنان حائز اهمیت است. این مواد مغذی برای رشد مناسب کودک نیز ضروری هستند.

خواب کافی: فشار کار سنگین منجر به کم خوابی می شود و در دوران بارداری ممکن است بر سلامت مادر و جنین تاثیر منفی بگذارد. با خواب مناسب، زنان شاغل می توانند دوران بارداری را به خوبی سپری کنند. در دوران بارداری اختلالات خواب مانند بی خوابی می تواند به مشکلاتی همچون فشار خون بارداری، پره اکلامپسی، دیابت بارداری، زایمان زودرس و اختلالات رشد جنین منجر شود.

پوشیدن لباس راحت و مناسب: در دوران بارداری لباسی را انتخاب کنید که به شما امکان می دهد آزادانه نفس بکشید. از پوشیدن کفش های پاشنه بلند خودداری کنید. پوشیدن لباس های نامناسب ممکن است به جنین فشار وارد کند، احساس ناراحتی کنید و حتی کارایی شمار را کاهش دهد.

استفاده از صندلی و میز کار مناسب در محل کار: مهم است که در دوران بارداری از صندلی و میز کار راحت استفاده شود. این کار را می توان با قرار دادن پشت و گردن خود روی یک بالش کوچک انجام داد. در حین کار با کامپیوتر، دستان خود را روی دسته نگه دارید و فاصله ایمن را حفظ کنید. استراحت های کوتاه مکرر، مانند بلند شدن و حرکت برای چند دقیقه به شما کمک می کند تا انرژی بیشتری داشته باشید.

در حین کار استراحت کرده و ورزش کنید: در دوران بارداری، زنان باید از کار بی وقفه خودداری کنند. از این رو استراحت کردن در وقفه‌های کوتاه بین کار توصیه می شود. تنفس عمیق نیز بسیار کمک کننده است. این کار گردش خون را افزایش داده و در جلوگیری از سوزش سر دل و رفلاکس اسید موثر است.

به گزارش dnaindia، همچنین نشستن طولانی مدت می تواند منجر به کمردرد و سفتی در بازوها و پاها شود. به همین دلیل رعایت این چند نکته حائز اهمیت است:

۱) هر ساعت، پنج دقیقه راه بروید.

۲) در حالی که پشت میز خود هستید، به آرامی دست ها را به سمت جلو بکشید، صندلی خود را جابجا کنید و پاهای خود را در صورت نیاز دراز کنید.

۳) حداقل دو تا چهار دقیقه برای تمرین تنفس عمیق وقت بگذارید.

در این اینفوگرافیک به پنج راه برای مراقبت در این دوره اشاره شده است.

توصیه با خانم های باردار که شاغل اند