مطمئنیم که شما به عنوان یک مادر دلسوز و مسئولیت پذیر در دوران بارداری بسیاری از نکات را رعایت کرده و پرهیزات زیادی انجام می دهید. مثلا نوشیدنی های الکل دار مصرف نمی کنید، از ماهی های دارای جیوه استفاده نمی کنید، قبل از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت می کنید و ... .اما آیا به همین اندازه هم به پوست خودتان اهمیت می دهید؟

قطعا تغییرات و نوسانات هورمونی در بارداری روی پوست شما نیز تاثیر می گذارند. شاید هم اگر قبلا بصورت روزانه و فراوان از محصولات آرایشی استفاده می کرده اید الان نگران و سردرگم هستید که آیا در دوران بارداری هم می توانید به همان اندازه این کار را انجام دهید یا خیر؟

بدونِ شک وقتی که در دوران بارداری هستید و موجود جدیدی در درونتان پرورش می دهید؛ خیلی چیزها تغییر می کند. در واقع هر چیزی که می خورید و هر کاری که انجام می دهید؛ به صورت مستقیم بر سلامت جنین تاثیر گذار است؛ بنابراین باید از خودتان به خوبی مراقبت کنید و غذا های مقوی بخورید.

لوازم آرایشی ممنوع در دوره بارداری

در حالی که هورمون ها تغییر می کنند؛ ممکن است بر روی پوست هم تاثیر بگذارند؛ از طرفی محصولاتی که برای درمان پوست خود استفاده می کنید نیز می توانند بر کودک تان تأثیر بگذارند، بنابراین بسیار مهم است که محصولات مراقبت از پوست را با احتیاط انتخاب کنید. در این قسمت از نمناک خواهیم گفت که زنان باردار و شیرده باید از چه موادی دوری کنند.

برای استفاده از مواد مراقبتی پوست ریسک نکنید و حتما تحقیقات کافی را انجام دهید و از محصولاتی که برای زنان باردار و شیرده آزمایش نشده؛ هرگز استفاده نکنید. حتی اگر قصد باردار شدن دارید هم؛ باید تا حد ممکن از برخی از مواد مراقبتی پوست اجتناب کنید.

لوازم آرایشی ممنوع در دوره بارداری + جایگزین‌ های سالم - مجله اینترنتی مو  تن رو

قطع مصرف لوازم آرایشی حاوص رتینوئید و رتینول در دوران بارداری

از طرفی رتینوئید و رتینول؛ هر دو از مشتقات ویتامین A هستند و مصرف آن ها به صورت خوراکی و در دوزهای بالا باعث ایجاد نقص در استخوان و حتی سیستم عصبی کودک خواهد شد.

اگرچه رتینوئید ها برای کمک به کاهش خطوط ریز و مبارزه با آکنه عالی عمل می کنند؛ اما در دوران بارداری (بخصوص سه ماه اول) تاثیر مستقیمی بر جنین خواهد داشت.

لوازم آرایشی ممنوع در دوره بارداری + جایگزین‌ های سالم - مجله اینترنتی مو  تن رو

اجتناب از ضدآفتاب در دوران بارداری و شیردهی

بهتر است از زمانی که در نظر دارید باردار شوید تا زمانی که شیردهی انجام شود؛ مطمئن شوید که از ضدآفتاب شیمیایی استفاده نمی کنید.

در حقیقت ضدآفتاب ها به دو قسم هستند که ضد آفتاب های شیمیایی در جریان خون جذب می شوند و باعث اختلال در غدد درون ریز خواهند شد که پرخطر می باشند و پرتوهای خورشید را جذب می کنند، در حالی که ضد آفتاب های فیزیکی پرتو های خورشید را بازتاب می دهند.

در نهایت توصیه می شود که یک ضد آفتاب فیزیکیِ حاوی اکسیدروی یا دی اکسید تیتانیوم انتخاب کنید؛ زیرا این نوع ضد آفتاب شما را از نور خورشید محافظت می کند و از مزایای ضد التهابی نیز برخوردار است.

ترکیبات غیر مجاز آرایشی در بارداری

تحقیقات انجام شده درباره این موضوع نشان می دهند که در دوران بارداری و احتمالا شیردهی برخی ترکیبات موجود در محصولات آرایشی بر پایه مواد شیمیایی می توانند برای کودک شما مضر باشند و باید با احتیاط بیشتری از آن ها استفاده کنید. در واقع بهتر است برای ایمنی کامل تا زمانی که مجبور نشده اید از موارد دارای ترکیبات زیر در این دوران استفاده نکنید:

کلرید آلومینیوم هگزاهیدرات:

ماده ای که در مام ها و دئودورانت ها یافت می شود. کلرید آلومینیوم هگزاهیدرات و کلروهید آلومینیوم نباید در محصولات شما وجود داشته باشند. 

 اسیدهای بتا هیدروکسی:

اسید سالیسیلیک، اسید 3-هیدروکسی پروپیونیک، اسید تروتوکانیک و اسید تروپیک.

 کرم های ضد آفتاب شیمیایی

شامل: Avobenzone ، homosalate، octisalate، octocrylene، oxybenzone، okxtinoxate، menthyl anthranilate و oxxtocrylene.

دی اتانول آمین (DEA):

که بیشتر در محصولات مو و بدن یافت می شود. ترکیبات دی تانول آمین ، اولئیدید DEA ، لورامید DEA و کوکامید DEA نباید در دوران بارداری در محصولات شما باشند.

 دی هیدروکسی ساکتون (DHA):

این ماده در اسپری های برنزه کننده پوست یافت می شود. حتی استنشاق این ترکیب می تواند مضر باشد.

 فرمالدئید:

در مواد صاف کننده مو، جلا دادن ناخن و چسب مژه فرمالدئید وجود دارد. به دنبال فرمالدئید، کواترنیوم 15 ، دی متیل دی متیل (DMDM)، هیدانتوئین، ایمیدازولدینیل اوره، دیازولیدینیل اوره، سدیم هیدروکسی متیل گلیسینات سدیم، و 2-بروم-2-نیتروپروپان-1،3-دیول (بروموپول) نیز می توانند خطرناک باشند. 

 هیدروکینون:

یک ماده زیرساز پوست برای آرایش است. از محصولاتی که دارای هیدروکینون، idrochinone و quinol / 1-4 دی هیدروکسی بنزن و هیدروکسی بنزن هستند خودداری کنید.

 پارابن:

از پروپیل، بوتیل، ایزوپروپیل، ایزوبوتیل و متیل پارابن خودداری کنید.

فتالات:

این ماده در محصولات با رایحه های مصنوعی و جلا دادن ناخن یافت می شود. خصوصاً از مصرف دی اتیل و دی بیوتیل خودداری کنید.

رتینول:

مصرف زیاد ویتامی A ، اسید رتینوئیک اسید، رتینیل پالمیتات، رتینالدئید، آداپالن، ترتینوئین، تازاروتن و ایزوترتینوئین می توانند برای جنین خطرآفرین باشند.

 اسید تیوگلیکولیک:

در محصولات شیمیایی برای شست و شوی مو یافت می شود. همچنین می توان به استیل مرکاپتان، مرکاپتواستات، اسید مرکاپتواستریک و اسید تیووانیک به عنوان موارد خطرناک در این محصولات اشاره کرد.

تولوئن:

در مواد مورد استفاده برای جلا دادن ناخن یافت می شود. همچنین باید از مواد دارای متیل بنزن و تولوول خودداری کنید.