درحالیکه بیماری کووید-۱۹، جهان را در بر گرفته و همچنان پیش می‌رود و بسیاری از مردم هر روز اقدام‌هایی را برای پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری انجام می‌دهند؛ از قرنطینهٔ خانگی گرفته تا شستشو و ضدعفونی کردن بدن و محیط زندگی.اما بسیاری از زنان باردار با شیوع گسترده ویروس کرونا در سطح جهان نگران انتقال این ویروس به جنین خود هستند.در این مقاله از مجموعه مقالات بارداری و زایمان آکا, به سوالاتی در مورد بارداری و زایمان در شرایط شیوع کرونا که ذهن خیلی از مادرها را درگیر کرده است پاسخ میدهیم و نکات ایمنی که باید رعایت شوند را بیان میکنیم. با ما همراه باشید.

مادران کرونایی روند زایمان را در شرایط کاملا ایزوله طی می‌کنند

آیا زنان باردار در مقایسه با دیگران بیشتر مستعد ابتلا به کروناویروس جدید یا کووید-۱۹ هستند؟

در حال حاضر، پژوهش‌های علمی منتشرشده‌ای درباره‌ٔ مستعد بودن زنان باردار نسبت به کروناویروس جدید یا کووید-۱۹ وجود ندارد. اما زنان باردار تغییراتی در سیستم ایمنی و فیزیولوژیکی بدن خود دارند که ممکن است آنها را بیشتر مستعد ابتلا به عفونت‌های تنفسی ویروسی، از جمله کووید-۱۹ کند.

زنان باردار همچنین ممکن است در مقایسه با عموم جامعه ریسک شدید بودن بیماری را داشته باشند؛ همان‌طور که در موارد گزارش‌شده از دیگر عفونت‌های مرتبط به کروناویروس، از جمله کروناویروس سندرم تنفسی حاد یا همان سارس (SARS-CoV) و کروناویروس سندرم تنفسی خاورمیانه یا همان مِرس (MERS-CoV) و سایر عفونت‌های تنفسی ویروسی، مانند آنفلوانزا، در طول بارداری مشاهده شده است.

با تمام اینها، اگرچه زنان باردار و کودکان خردسال معمولاً سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند که باعث می‌شود نسبت به ابتلا به بیماری‌ها آسیب‌پذیرتر باشند، اما فعلاً این کروناویروس جدید بیش از همه در سالمندها و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای قبلی، به شکل شدید دیده شده است.

زنان باردار، به ویژه زنان باردار شاغل، برای پیشگیری از ابتلا به عفونت باید اقدامات پیشگیرانه مانند شستن دست‌ها و پرهیز کامل از تماس با افراد بیمار را بیشتر از دیگران دنبال و رعایت کنند.

خبر خوب/ تولد دهمین نوزاد از مادر باردار مشکوک به کرونا | خبرگزاری ...

آیا زنان باردار مبتلا به کووید-۱۹ می‌توانند ویروس را به جنین یا نوزاد خود منتقل کنند؟

تصور می‌شود ویروسی که کووید-۱۹ را ایجاد می‌کند، عمدتاً از طریق تماس نزدیک با شخص آلوده و به وسلیه‌ٔ ذرات تنفسی انتقال می‌یابد. این موضوع که آیا یک زن باردار مبتلا به کووید-۱۹ می‌تواند ویروسی را که باعث کووید-۱۹ می‌شود به وسیله‌ٔ سایر مسیرهای انتقال عمودی یعنی قبل، حین یا بعد از زایمانش به جنین یا نوزاد خود منتقل کند یا نه، هنوز به شکل کامل و قطعی مشخص نیست. هرچند تولد نوزادانی با ابتلا به کووید-۱۹ گزارش شده است که اطلاعات دقیق‌تر در این رابطه را به زودی در اختیار شما قرار می‌دهیم.

در صورت مثبت بودن تست ویروس کرونا در اولین اقدام به پزشک و مامای خود خبر دهید. اگر علایم شما خفیف است در خانه بمانید و اقدامات مراقبتی را در منزل انجام دهید. اگر علایم شدیدی دارید باید به بیمارستان مراجعه کنید.

برای جداسازی شخصی  زنان باردار مبتلا به کرونا به مدت ۱۴ روز باید در خانه خود را ایزوله کرده و از تماس با دیگران خودداری کنید. به محل کار یا مدرسه نروید. از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نکنید.

 

آیا جنین کرونا میگیرد؟

در خانه بمانید و دیگران را ملاقات نکنید. از دوستان و آشنایان خود بخواهید که به عیادت شما نیایند.در اتاقی با تهویه‌ی مناسب و دارای پنجره استراحت کنید. 

از دوستان و آشنایان خود بخواهید که خریدهای شما را انجام دهند و وسایل خریداری شده را بیرون از در منزل قرار دهند.

با کمک اپلیکیشن‌ها و سایت های مختلف برنامه‌های یوگا و پیلاتس را به صورت آنلاین دنبال کرده و سعی کنید که از نظر بدنی فعال بمانید

در حال حاضر اعلام نشده که در صورت ابتلای مادر کدام یک از دو روش زایمان طبیعی یا سزارین امن‌تر است. بنابراین بنا بر خواست مادر یکی از این دو روش انجام خواهد شد.

در صورت داشتن مشکلات تنفسی زایمان سزارین توصیه می‌شود. در مورد استفاده از بی‌حسی اپیدورال هم محدودیتی وجود ندارد. 

بعد از بهبودی چگونه روند مراقبت بارداری  برای احتیاط ۱۴ روز بعد از بهبودی سونوگرافی می‌تواند انجام شود. این مدت زمان ۱۴ روز با افزایش اطلاعات ما در مورد ویروس ممکن است کم‌تر هم شود.

اگر بیماری کووید ۱۹ بهبود پیدا کرد و قبل از زایمان تست فرد منفی بود، فرد به راحتی و به هر روشی که میخواهد می‌تواند زایمان را انجام دهد و دیگر خطری برای کادر درمان و اطرافیان وجود ندارد.

اگر در زمان جداسازی شخصی فرایند زایمان شروع شود، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و به او اطلاع دهید که به کرونا مبتلا هستید. اگر علایم بیماری خفیف باشد، در مراحل اولیه‌ی زایمان و شروع درد آن بهتر است در خانه بمانید.

فرارو | کرونا ویروس جدید و بارداری و آنچه که باید بدانید!

 

در صورت مراجعه به بیمارستان نکات زیر را رعایت کنید:

- از وسایل نقلیه شخصی یا آمبولانس برای رفتن به بیمارستان استفاده کنید.

- در صورت ورود به بخش عمومی ماسک جراحی بزنید و تا زمانی که در اتاق خصوصی قرار نگرفتید ماسک خود را بر ندارید.

- همسر فرد می‌تواند در تمام مراحل کنار او باشد ولی حضور سایر افراد اصلا توصیه نمی‌شود.

این ویروس جدید است و اطلاعات ما در مورد آن اندک است. در حال حاضر می‌دانیم که ویروس از طریق قطرات تنفسی منتقل می‌شود و در حال حاضر شواهدی در مورد انتقال ویروس از مادر مبتلا که در ماه سوم بارداری است به نوزاد  منتشر نشده است.  اگر در هنگام تولد نوزاد، مادر مبتلا و یا مشکوک به ابتلا باشد باید از نوزاد تست ویروس گرفته شود.

زنان باردار | شیوع کرونا | اثر کرونا | پدیده کرونا | کرونا چیست ...آیا نوزادان متولدشده از مادران مبتلا به کووید-۱۹ در طول بارداری، ریسک بالاتری برای داشتن پیامدهای نامطلوب دارند؟

بر اساس گزارش موارد محدود، پیامدهای نامطلوب برای نوزادان، مثل زایمان زودرس، در بین نوزادان متولدشده از مادران مبتلا به کووید-۱۹ در طول بارداری گزارش شده است. با این حال، هنوز مشخص نیست که این پیامدها قطعاً مربوط به آلودگی مادر به این ویروس بوده است و در حال حاضر خطر پیامدهای نامطلوب برای نوزادان به شکل کامل مشخص نیست.

با توجه به داده‌های محدودی که در مورد ابتلا به کووید-۱۹ در دوران بارداری در دسترس است و با دانشی که درباره‌ٔ پیامدهای نامطلوب سایر عفونت‌های ویروسی تنفسی وجود دارد، ممکن است به زودی اطلاعاتی فراهم شود. به عنوان مثال، ابتلا به دیگر عفونت‌های ویروسی تنفسی، مانند آنفلوانزا در دوران بارداری، با پیامدهای جانبی برای نوزادان از جمله وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس همراه بوده است. علاوه بر این، داشتن سرماخوردگی یا آنفلوانزا با تب بالا در اوایل بارداری ممکن است خطر ابتلا به برخی از نقص‌های مادرزادی را افزایش دهد. در مادران مبتلا به سایر عفونت‌های كروناویروس مثل سارس و مرس در دوران بارداری، نوزادان زودرس به دنیا آمده‌اند یا نسبت به سن جنینی خود كوچک بوده‌اند.

ابتلای مادر به کووید-۱۹ در دوران شیردهی برای کودک شیرخوار چه خطری دارد؟

انتقال انسان به انسان از طریق تماس نزدیک با شخصی که کووید-۱۹ در او تأیید شده، گزارش شده است و تصور می‌شود که انتقال عمدتاً از طریق ذرات تنفسی تولیدشده هنگام سرفه یا عطسه‌ٔ فرد مبتلا باشد.

در سری موارد محدودی که تا به امروز گزارش شده است، هیچ شواهدی از وجود ویروس در شیر مادران مبتلا به کووید-۱۹ یافت نشده است و هیچ اطلاعاتی در مورد انتقال ویروس ایجادکننده‌ٔ کووید-۱۹ از طریق شیر مادر وجود ندارد، یعنی، اینکه آیا این ویروس در شیر یک زن مبتلا به آن وجود دارد یا نه، هنوز مشخص نیست!

ویروس کرونا؛ بانوان باردار چگونه از خود مراقبت کنند؟

نوزادان کرونایی؛ اولین کسانی که واکسینه می‌شوند

در چین نوزادانی که مادرشان به کرونا مبتلا بود،‌ پس از زایمان، برای دو هفته از مادر جدا شدند اما متخصصان بریتانیایی معتقدند چنین رویکردی لازم نیست و باعث می‌شود کودک نتواند از شیر مفید مادر و فواید آن بهره‌مند شود.

گزارش‌های اولیه در این زمینه نشان می‌دهد که ویروس کرونا از طریق شیر مادر به کودک منتقل نمی‌شود. حال‌آنکه سازمان‌های پزشکی به مادران مبتلا به کرونا توصیه می‌کنند مراقبت‌های لازم را حین شیر دادن به فرزندانشان انجام دهند و مثلا دست و روی خود را بشویند و ماسک تنفسی بزنند.

پت اوبراین، معاون «رویال کالجِ زنان و زایمان» در لندن معتقد است که در واقع بدن افرادی که پس از ابتلا به کرونا بهبود پیدا می‌کنند نوعی پادتن می‌سازد و زنان باردار مبتلا به کرونا که پیش از زایمان بهبود پیدا می‌کنند احتمالا می‌توانند با شیر خود این پادتن را به کودکشان منتقل کنند. به این ترتیب این کودکان نخستین کسانی هستند که به‌نوعی در مقابل کرونا واکسینه می‌شوند.

دکتر اوبراین می‌گوید اطلاعات پزشکی دربارهٔ تأثیر ویروس کرونا بر بارداری، زایمان و نیز مادر و نوزاد هنوز بسیار اندک است و باید منتظر بود تا تحقیقات بعدی نکات هرچه بیشتری را روشن کند.