درمان ناباروری با اهدای تخمک   

اولین نوزاد که جنین آن با کمک اهدای تخمک، ایجاد شده بود، حدودد 21 سال پیش متولد شد و دیدگاه نوینی را در درمان نازایی خانم‌هایی که به علت مشکلات کارکرد تخمدان‌ها (نارسایی زودرس تخمدان‌ها، سرطان تخمدان، یائسگی زودرس و کم بودن تعداد تخمک‌ها) از مادر شدن محروم بودند، ایجاد کرد...

در این روش با کمک تکنیک‌های خاصی، تخمک اهدا شده لقاح می ‌یابد (با استفاده از گامت پدر واقعی جنین) و سپس این نطفه ی تازه تشکیل شده به درون رحم مادر منتقل می ‌شود.
برای هزاران زوج در سراسر دنیا، اهدای تخمک و بارور شدن از این  طریق می ‌تواند جایگزین مناسبی برای فرزند خواندگی یا تحمل یک زندگی بدون فرزند و عاری از نشاط باشد. مادران این نوع فرزندان در واقع می‌ توانند فرزندانی را پرورش دهند که می ‌دانند حداقل 50 درصد خصوصیات ژنتیکی این نوزاد متعلق به همسر خودشان است.
امروزه با افزایش آگاهی‌ زوج‌های جوان، انتخاب این روش برای فرزند دار شدن بیشتر از گذشته صورت می‌ گیرد و تعداد نوزادان حاصل از اهدای تخمک در سراسر دنیا، از جمله در کشور ما هم افزایش یافته است.

چه خانم‌هایی نیازمند دریافت تخمک اهدا شده هستند؟
1) خانم‌هایی که سیکل‌های قاعدگی ندارند و قادر به آزاد کردن تخمک نیستند (به این حالت اصطلاحا آمنوره گفته می‌ شود).
2) خانم‌هایی که به دلیل بیماری‌های خاصی مثل بیماری‌های اتوایمیون (نظیر لوپوس، MS و...)، رادیوتراپی، شیمی درمانی، به طور ارثی یا حتی به دلایل نامعلوم دارای عملکرد کافی تخمدان‌ها نیستند.
3) خانم‌هایی که چند دوره "آی.وی.اف"(IVF*)  شده‌اند، ولی باز هم بارداری موفقیت‌ آمیزی نداشته‌اند. البته یکی از علت‌های مهم این عدم موفقیت می‌ تواند، کیفیت نامناسب تخمک‌های مادر باشد.
4) خانم‌هایی که یائسه شده‌اند (به خصوص یائسگی زودرس و زیر 40 سال)  که بالطبع مبتلا به نازایی هستند.

چگونه یک اهدا‌کننده تخمک پیدا کنیم؟
در صورتی که خواهر یا یک فامیل نزدیک و یا حتی یک دوست صمیمی دارید که تمایل به اهدای تخمک دارد، شانس بزرگی در انتظار شماست. در برخی از ممالک از طریق آگهی در روزنامه از افراد مناسب کمک خواسته می‌ شود.
همچنین در کشورهای مختلف دنیا (از جمله ایران) ارگان‌ها، سازمان‌ها و همچنین فیزیولوژیست‌هایی وجود دارند که می ‌توانند در پیدا کردن یک فرد مناسب برای اهدای تخمک به یک خانم نابارور کمک کنند. هزینه ی اهدای تخمک بستگی به نحوه ی پیدا کردن فرد اهدا کننده دارد (مثلا اقوام و خواهر شما ممکن است که هیچ هزینه‌ای را دریافت نکنند)، ولی طبق توصیه انجمن نازایی آمریکا، بهتر است که به اهدا کنندگان تخمک هزینه‌ای به علت صرف وقت و تحمل اقدامات پزشکی لازم پرداخت بشود. 

خصوصیات فرد اهدا کننده
به طور کلی، یک خانم اهدا‌کننده تخمک باید زیر 35 سال سن داشته باشد. خصوصیات و ویژگی‌های این فرد اهدا‌ کننده باید با فرد دریافت ‌کننده هماهنگی داشته باشد. فردی که تخمک خود را برای تشکیل یک نطفه اهدا می کند، باید از نظر پزشکی تحت بررسی کامل قرار گیرد تا پزشک مطمئن شود که این فرد، مبتلا به هیچ نوع بیماری ژنتیکی یا نقص مادرزادی نیست. همچنین تعدادی تست‌های آزمایشگاهی و فیزیولوژیکی هم انجام می‌ شود تا از سلامتی این فرد و مبتلا نبودن وی به بیماری‌های منتقله از راه‌های جنسی اطمینان حاصل شود.
مادر نوزاد مختار است که در آینده، با فرد اهدا کننده تخمک در ارتباط باشد یا اینکه هیچگونه ارتباطی با او نداشته باشد و حتی هرگز او را از نزدیک مشاهده نکند.
در واقع خانم‌های سالمی که تخمک خود را اهدا می‌ کنند، خانم‌هایی با ویژگی‌های خاص اخلاقی هستند و در قلب آنها عشق و علاقه زیادی وجود دارد که می ‌توانند مادر شدن و لذت فرزند دار بودن را به یک زوج که از نازایی رنج می ‌برند، هدیه کنند
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران