آنچه کودک شما احساس می کند و تجربیات درون شکم شما به طور مستقیم به آنچه که برایتان اتفاق می افتد، ارتباط دارد و در همین لحظه شما همه چیز او هستید.شما نزدیک ترین ارتباط او با دنیای خارج و دنیای درونش هستید.علم نشان داده است که در دوران بارداری نوزاد همان چیزی را احساس می کند که شما احساس می کنید و با همان شدت.

آنچه کودک شما وقتی در دوران بارداری گریه می کنید، احساس می کند

آنچه کودک شما احساس می کند و تجربیات درون شکم شما به طور مستقیم به آنچه که برایتان اتفاق می افتد، ارتباط دارد و در همین لحظه شما همه چیز او هستید.شما نزدیک ترین ارتباط او با دنیای خارج و دنیای درونش هستید.علم نشان داده است که در دوران بارداری نوزاد همان چیزی را احساس می کند که شما احساس می کنید و با همان شدت.

اگر از ناراحتی گریه کنید، نوزاد شما احساس یکسانی را خواهد داشت؛ احساس خواهد کرد که این غم و اندوه تماماً متعلق به اوست. در طول دوره حاملگی، شما کودکتان را برای زندگی آماده می کنید؛ و او از طریق پیام هایی که شما، به عنوان یک مادر، برای او می فرستید، این کار را می کند.

مطالعه ای نشان داد که وضعیت عاطفی یک مادر بر رشد کودک قبل و بعد از زایمان تاثیر می گذارد و در یکی از یافته های این مطالعه مشخص شد که نوزادان می توانند حس عاطفی مادرشان را نیز تجربه کنند.

Image result for تاثیرات گریه مادر و واکنش جنین به غم مادر

هنگامی که کودک رشد می کند، به طور مداوم پیام هایی را از مادرش دریافت می کند؛ صدای قلب یا موسیقی که برای او می نوازد. در طی این مرحله، کودک سیگنال های شیمیایی را از طریق جفت دریافت می کند و آن ها نیز شامل سیگنال هایی در رابطه با وضعیت احساسی مادر می شوند. 

اگر مادر به شدت افسرده و یا ناراحت باشد، کودک نیز آن را تجربه می کند و این وضعیت احساسی بر رشد کودک برای بخش بزرگی از زندگی او تاثیر می گذارد. داشتن یک مادر افسرده ممکن است که منجر به مشکلات عصبی و روانی شود. 

Image result for تاثیرات گریه مادر و واکنش جنین به غم مادر

علاوه بر این، همان تیم از دانشمندان یافتند - در یک مطالعه قبلی - که بچه های بزرگ تر که مادران آن ها در دوران بارداری خود نگران بودند (اغلب نشانه افسردگی) تفاوت های ویژه ای در ساختار مغزی آن ها دارند.

با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین این که دقیقاً چه معنایی برای کودک در طولانی مدت وجود دارد یا اگر مادرش در دوران بارداری افسردگی داشته باشد، مورد نیاز است. نوسانات روحی تاثیر زیادی بر رشد عاطفی کودکان دارند.

واقعیت هایی درباره تاثیرات گریه مادر بر جنین

حالت عاطفی و ذهنی یک مادر می تواند تاثیری بر رشد کودک قبل و بعد از تولد داشته باشد.دانشمندان هشدار می دهند که، مشکل این است که زنان به ندرت پیش از تولد نوزاد خود به بررسی روحی یا روانی نیاز دارند.

 بهترین کاری که یک مادر می تواند در طول دوره حاملگی انجام دهد، این است که حالت عاطفی متعادل داشته باشد و احساس آرامش کند، زیرا به کودک اجازه می دهد تا به درستی رشد کند.

آنچه که بیش ترین تاثیر را بر کودک می گذارد, نوسانات خلقی مداوم مادر است. به این دلیل که نوزاد احساس ناامنی می کند و شادی کوتاه مدتی را تجربه می کند و به سرعت به غم و اندوه تبدیل می شود.

این عدم تعادل بر رشد کودک قبل و بعد از تولد تاثیر می گذارد, به همین دلیل ضروری است که مادر از نظر عاطفی متعادل بماند.

Image result for تاثیر گریه مادر برای جنین

علاوه بر این, گروهی از روانشناسان پیش از تولد نیز به این امر اطمینان می دهند که علاوه بر احساسات مادر, افکار او به شیوه ای خاص بر کودک تاثیر می گذارد.

 به این معنی, کودکی از مادری که مایل به بارداری نبود, احساس عدم پذیرش آن را احساس خواهد کرد. 

این می تواند باعث مشکلات عاطفی برای نوزاد در آینده شود. 

در حالت ایده آل, در این مرحله پیوندهای نزدیکی بین شما و کودک ایجاد می شود, که بسیار حساس است و باید از آن اطمینان حاصل کنید که همه چیز تا حد ممکن آرام باشد.

 سعی کنید از استرس و احساسات منفی در تمام هزینه ها اجتناب کنید. 

برای انجام این کار می توانید مدیتیشن, تمرین های آرام سازی و یوگا را امتحان کنید.

همه اطرافیان شما ممکن است که باعث شوند دچار اضطراب و ناراحتی شوید. 

تاثیرات گریه در طول سه ماهه دوم یا در هر زمانی در حاملگی تاثیری بر کودک شما خواهد داشت.

اثرات مخرب گریه مادر بر جنین 

با توجه به علل گریه کردن در دوران بارداری، می بینید که این اتفاق طبیعی است. ولی گریه کردن به علت اضطراب، ناراحتی، افسردگی و روحیه بد میتواند برای رشد جنین زیان آور باشد.

 

تأثیر بر رشد مغز کودک

افسردگی طول دوران بارداری با تأثير بر سیستم عصبی جنین روی رشد آن اثر می گذارد. سیستم عصبی احساسات، خلق وخو ، عواطف و پاسخ عصبی را کنترل می کند و گریه کردن مادر با تأثیر منفی احتمال ابتلا به بیماری های روحی را در کودک در حال رشد افزایش می دهد.

 

تولد زودرس و سقط جنین

زمانی که گریه مادر در دوران بارداری به علت نگرانی و استرس اتفاق بیفتد، جریان خون کم می شود. در واقع جریان خون است که ماده های غذایی ضروری را به جنین منتقل می کند. با گریه کردن مشکلات تنفسی جنین، داشتن وزن کم و در بدترین شرایط تولد زودرس یا سقط اتفاق می افتد.

 

تأثیر بر شخصیت کودک 

زمانی که مادر به علت استرس گریه می کند، سطح هورمون کورتیزول در خون او افزایش پیدا می کند و بر عملکرد جفت اثر می گذارد. این مسأله میتواند برای کودک زیان آور باشد، زیرا یکی از وظایف جفت مراقبت از جنین دربرابر هورمون کورتیزول است. افزایش این هورمون تأثیر منفی دارد و پیدایش مشکلات رفتاری در بچه ها مانند بیش فعالی، اختلال کم توجهی و بیماری های ذهنی ديگر را افزایش می دهد.

 

رشد اهسته

اگر حالت ناراحتی و همراه با گریه طولانی مدت مادر باردار ادامه پیدا کند، سبب می شود روند رشد کودک کند تر گردد. حتی زمانیکه کودک داخل رحم است هم احساس و حال مادر را درک می کند.

تاثیر گریه مادر در بارداری روی جنین

 

عواملی که سبب میشوند مادر در دوران بارداری به گریه کردن بیفتد

خستگی

بزرگ شدن اندازه شکم، تغییرات هورمونی و حالت تهوع در بارداری باعث می شود مادر خواب راحتی نداشته باشد و به همین خاطر مادر اغلب اوقات حس خستگی می کند. فشار خستگی و خواب نامطلوب سبب می شود مادر در طی روز حس بد پیدا کند و نومیدی به سراغش بیاید و بی سبب شروع به گریه کند.

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی در بدن مادر در طی هفته های ششم تا دهم و نیز هفته های پایان بارداری شدید هستند و به تکمیل فرآیند بارداری کمک می کنند. این تغییرات میتواند مغز مادر و در نتیجه حالات روحی وی را تحت‌تأثیر قرار دهد و سبب گریه کردن های مکرر در طی این دوران شود.

حس عدم اعتماد به نفس و ترس

یکی از علل گریه کردن در طی دوران بارداری فکر کردن به زمان بعد زایمان و مشقت های پرورش فرزند می باشد. یکی از مهم ترین نگرانی هایی که اغلب مادران با آن روبرو میشوند سلامت جنین و احتمال سقط آن است. از سوی ديگر تغییرات ظاهری مثل افزایش وزن، تورم دست و پاها باعث می شود مادر اعتماد به نفسش را از دست بدهد و حس ناراحتی کند.

حتی امکان دارد فکر کند به سبب ظاهر نامطلوب همسرش ديگر به وی علاقه ای ندارد. هر چند این تغییرات ظاهری طبیعی است و اتفاقا بیانگر این است که جنین در سلامت است و دارای رشد مطلوب است. ولی این موارد هم از عواملی هستند که میتواند روحیه مادر را تحت‌تأثیر قرار دهد و منجر به گریه کردن وی در طی این دوران گردد.

اختلاف با همسر

اضافه شدن فرزند به خانواده بعنوان یک عضو جدید یک تغییر بزرگ در زندگی به حساب می آید و تصمیم گیری برای بچه دار شدن و پذیرفتن مسوولیت آن به آسانی صورت نمی گیرد و امکان دارد با بحث و چالش زيادي بین زوجین صورت بگیرد. حتی فراهم کردن وضعیت منزل و وسایل موردنیاز کودک هم میتواند نگران کننده باشد.

این تغییرات و دلواپسی ها همگی میتوانند خلق و خوی مادر را تحت‌تأثیر قرار دهند و باعث فوران احساسات وی شود که در پایان برای خالی کردن خویش راهی جز گریه کردن پیدا نکند.

 

تاثیر گریه مادر برای جنین

در اینجا چند مقوله وجود دارد که نشان می دهند چگونه گریه در طول بارداری برای نوزاد بد است: 

1. اگر مادر استرسی هستید:

باردار بودن آسان نیست و شما روزهای پر استرسی خواهید داشت. گاهی اوقات استرس به کودک شما آسیبی نمی رساند.با این حال, اگر شما اضطراب و استرس مزمن دارید, می تواند باعث ایجاد کورتیزول, هورمون استرس شود.

این هورمون می تواند از طریق جفت به نوزاد شما منتقل شود. اگر نوزاد شما به طور مداوم در معرض این هورمون در رحم قرار داشته باشد, این امکان وجود دارد که با یک نوزاد مضطرب و استرسی و عصبی سر و کار داشته باشید.

تاثیر گریه مادر در بارداری

2. اگر مادر افسرده هستید:

افسردگی در تعداد زیادی از زنان باردار وجود دارد. در واقع تخمین زده می شود که حدود 10 درصد از زنان باردار افسرده هستند. این برای کودک شما خوب نیست و می تواند تاثیر منفی بر او داشته باشد.

کودکانی که مادرانشان از نظر بالینی افسرده هستند, ممکن است که دچار عواقب عاطفی شوند. 

اگر شما مادری با موضوعات ناراحت کننده هستید، که از باردار شدن راضی نیستید و به خاطر اینکه شما را از درد جسمی و روانی عصبانی می کند و تحریک می شود, فقط اوضاع را بدتر می کند.

دیده شده است که کودکان مادرانی که احساس پیوند یا دلبستگی به فرزند متولد نشده شان نداشتند, در دوران کودکی مشکلات احساسی ایجاد می کردند.

تاثير گريه مادر بر جنين

 

اگر شما مادر را با آن روزهای بد ملاقات کنید:

حتی وقتی که باردار هستید,ممکن است زیاد استرسی شوید.با این همه حالات ذهنی و جسمی در طول مدت نه ماه، غیرمنطقی است که انتظار داشته باشید سعادتمند و بی اعتنا به درد و ناراحتی باشید.

 استرس و افسردگی تاثیری بر رشد کودک شما نخواهد داشت. 

چه کاری می توان انجام داد:

با شریک زندگی خود, یک دوست نزدیک, یا عضو خانواده صحبت کنید. ارزیابی کنید که چقدر در حال افسرده شدن هستید. 

اگر بیش از حد افسردگی و استرس را تجربه می کنید, به دنبال کمک باشید.

مشاوره با یک متخصص پزشکی واجد شرایط به شما کمک می کند تا به بهترین شکل با آن مقابله کنید. 

داروهای ضد افسردگی وجود دارند که می توانند برای زنان باردار تجویز شوند و پزشک می تواتد شما را در این مورد راهنمایی کند. 

همچنین می توانید به ایجاد تغییراتی در سبک زندگی مانند داشتن یک سرگرمی, تمرین مدیتیشن یا یوگا تحت راهنمایی یک استاد خبره فکر کنید.

تاثیر گریه مادر بر روی جنین

خوردن غذاهای سالم و مغذی و پرت کردن خود از افکار منفی و احساسات می تواند شگفتی بیافریند. 

همه اینها به این معنی است که سلامت عاطفی شما برای سلامت روانی کودک به دنیا نیامده و پیشرفت بعدی تا بزرگسالی اهمیت دارد. 

بنابراین سعی کنید احساسات خود را در این مرحله مهم از زندگی خود نگه دارید. 

خودتان را مشغول کنید و مشغول آماده کردن چیزهایی برای کودک تان باشید و در عین حال مراقب سلامتی خود باشید. 

تلاش برای برخی درمان های خانگی مانند روشن کردن برخی شمع ها در هر زمان که احساس بی قراری می کنید و کشیدن نفس های عمیق ممکن است مفید باشد. 

با این که کارهای ساده ای هستند، اما این ها روش هایی بسیار موثر برای مقابله با استرس و افسردگی روزانه بدون نیاز به هر نوع دارو می باشند.