نشانه های زایمان زودرس  

آکاایران : زایمان زودرس موضوعی است که شاید برای تعداد اندکی از خانمهای باردار پیش بیاید . این موضوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که باعث زودتر به دنیا آمدن فرزند بشود . در این حالت خطرهای بسیار جدی فرزند را تهدید می کند و در بعضی از موارد حتی فرزند ناقص یا مرده به دنیا می آید. به همین دلیل در ادامه و در بخش کودک آکاایران میخواهیم به نشانه های زایمان زودرس بپردازیم و این موضوع را از زبان یک متخصص دنبال کنیم.

نشانه های زایمان زودرس

یک متخصص زنان و زایمان اظهار کرد: کمردرد شایع ترین مشکل دوران بارداری است زیرا مادر در حال افزایش وزن است. کمردردهای شدید در ماه های آخر همراه با خون ریزی و ترشحات واژن می تواند علامتی برای زایمان زودرس باشد...

دکتر ترانه شمس در گفت وگو با ایسنا گفت: شکایت از کمردرد شایع ترین مشکل در بارداری است زیرا فرد دچار اضافه وزن است و هورمون ها در حال تغییر هستند و این موضوع آرامش عضلات و رباط های سراسر بدن را به هم می ریزد اما با روش های درمانی کمردرد در دوران بارداری و با یک استراتژی ساده می توان از بروز آن تا حد زیادی جلوگیری کرد.
وی تصریح کرد: کودک شما در حال رشد است و این، مرکز ثقل شما را به جلو می راند پس بهتر است، برای کمتر شدن دردتان سعی کنید پشت و شانه های خود را به سمت پائین و راست کشش دهید و باز هم صاف بایستید و این تمرین را روزی چند بار تکرار کنید، به زمان و وضعیت نشستن و ایستادن تان دقت کنید و حتما هنگام ایستادن یک پای خود را روی چهار پایه قرار دهید.
دکتر شمس در ادامه گفت: هنگامی که می خوابید، سعی کنید هر دو زانو را خم کرده و یک بالش بین آن ها قرار دهید و کفش و شلوار خود را با دقت انتخاب کنید. پوشیدن کفش پاشنه بلند با قوس کم گزینه مناسبی است.
وی در ادامه تاکید کرد: سعی کنید تمرینات کج کردن لگن خاصره را دنبال کنید و درمان با مکمل ها را فراموش نکنید.

علل زایمان زودرس :

بارداری دو یا چندقلویی

جدا شدن پیش از موعد جفت از رحم که به این وضعیت "جدا شدن پیش از موعد جفت" گفته می شود

وجود عفونت در واژن یا رحم مادر که باعث شروع فرآیند زایمان می شود

مشکلات مربوط به رحم یا سرویکس مانند فیبروم یا شکل غیرطبیعی رحم

پاره شدن کیسه آب مادر قبل از شروع فشار زایمان

بیماری های لثه

مصرف مواد مخدر مانند کوکائین یا متامفتامین

به نقل از آکاایران : در اغلب موارد علل زایمان زودرس ناشناخته هستند. زایمان زودرس می تواند به علت مشکلات مرتبط با جنین، مادر و یا هردو آنها روی دهد. معمولا ترکیب عوامل چندگانه، باعث زایمان زودرس می شوند اما از هر 3 زایمان زودرس، علت یکی از آنها ناشناخته است.  در بعضی از مواقع  به علت مشکلات بارداری که برای مادر یا کودک خطرناک هستند، پزشک از دارو یا روش های دیگر برای انجام زایمان زودرس استفاده می کند.

نشانه های زایمان زودرس,نشانه های زایمان زودرس چیست؟,علامت های زایمان زودرس

علایم زایمان زودرس

تعدادی از ریسک فاکتور ها:

* سن کمتر از ۱۸ یا بیشتر از ۳۵

* قد کوتاه

* سابقه قبلی از زایمان زودرس

* حاملگی دو قلو و یا چند قلو

* وزن کم قبل از حاملگی

* مصرف سیگار ,الکل, کوکائین در حاملگی

* حونریزی واژینال در بیش از یک تریمستر

* فاکتور های ژنتیکی

* کار سخت و طولانی مدت

*برخی مطالعات نشان داده که استرس زیاد باعث تولید هورمونهایی می شود که انقباضات رحم را بیشتر کرده و منجر به زایمان زودرس می شود

نوزاد نارس

هر چه درد زودرس زود تر اتفاق بیافتد، بیشتر می تواند دردسر ساز باشد. نوزاد نارسی که در 34 هفتگی به دنیا می آید، جای نگرانی کمتری نسبت به تولد در هفته 24 دارد. نوزاد نارسی که بین 26 تا 32 هفتگی به دنیا می آید، به دلیل عدم تکامل ریه ها می تواند با مشکلاتی مواجه گردد. البته اگر امکان دسترسی به یک بخش مجهز مراقبت های ویژه از نوزادان موجود باشد، می تواند خوب و سالم بماند.
نوزادان نارس در معرض خطر بیشتری در مقابل آلودگی به برخی عفونت ها می باشند. هم چنین دچار مشکلاتی با مجاری گوارشی (معده و روده ها) گردند و یا با یک خون ریزی درون بطنی و خون ریزی در منطقه ای از مغز مواجه شوند.

نشانه های زایمان زودرس,نشانه های زایمان زودرس چیست؟,علامت های زایمان زودرس

علایم زایمان زودرس

توصیه های آخر:

  • پزشکان همچنین معتقدند شرایط آب و هوایی بر سلامت جنین نقش بسزایی دارد.
  • خوردن بیش از اندازه کافئین هم توصیه نمی شود چون کافئین می تواند از جفت رد شود و بر روی قلب و تنفس جنین اثر بگذارد و تا جایی که امکان دارد بخصوص در سه ماهه اول بارداری مصرف آن را کمتر کنید.
  • مصرف قرص آهن با تجویز پزشک را نیز از یاد نبرید.

گردآوری بخش کودک آکاایران