صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

اوقات فراغت به رنگ نوجوانی

با شروع تابستان بسیاری از خانواده ها به دنبال ثبت نام فرزند خود در مراکز فرهنگی و کلاسهای مختلف هستند اما بعضاً دیده می شود محتوای این برنامه ها تناسب زیادی با نیازهای کودکان و نوجوانان ندارد. را در آکاایران ببینید

اوقات فراغت به رنگ نوجوانی

با شروع تابستان بسیاری از خانواده ها به دنبال ثبت نام فرزند خود در مراکز فرهنگی و کلاسهای مختلف هستند اما بعضاً دیده می شود محتوای این برنامه ها تناسب زیادی با نیازهای کودکان و نوجوانان ندارد.

تابستان فرصتی است که فرزندانمان بتوانند بیش از سال تحصیلی به ارتقاء سطح علمی و عملی خود بپردازند. این فرصت هرچند کوتاه و گذراست و با چشم به هم زدنی به پایان می رسد، اما دارای اثرات سازنده ی شماری است که قصد معرفی و بیان تک تک آنها را ندارم.

به قول شهید باهنر: "در تابستان مدرسه ها تعطیل می شوند اما تربیت همچنان برقرار است" بسیاری از خانواده ها توجه لازم را به پر شدن اوقات فراغت تابستان دارند. اما توجه لازم را به چگونه پر شدن آن ندارند.

با شروع تابستان بسیاری از خانواده ها به دنبال ثبت نام فرزند خود در مراکز فرهنگی و کلاسهای مختلف هستند اما بعضاً دیده می شود محتوای این برنامه ها تناسب زیادی با نیازهای کودکان و نوجوانان ندارد. و یا از علائق آنها به دور است و صرفاً با ذائقه والدین نزدیک و همراه است. این نوع پر کردن اوقات فراغت می تواند ضربه های سنگینی به نوجوان وارد نماید. ندیدن علائق آنها و توجه نکردن به نیازهای سنّی و شخصی نوجوانان آزادی آنها را خدشه دار می کند و میل آنها را به حضور در فعالیتهای سازنده و اثرگذار کم رنگ می نماید.

هرچند بی کاری و فراغت، فرصتی برای جولان شیطان است و انسانهای بی کار به ویژه نوجوانان و جوانان فارغ زمینه های گناه و فساد برایشان فراهم تر می باشد، 1   اما در برنامه ریزی جهت پر کردن اوقات فراغت هم باید به نکاتی توجه نمود که توجه خانواده ها، مدیران فرهنگی و دولتمردان را به این نکات جلب می کنم.

به قول شهید باهنر: "در تابستان مدرسه ها تعطیل می شوند اما تربیت همچنان برقرار است" بسیاری از خانواده ها توجه لازم را به پر شدن اوقات فراغت تابستان دارند. اما توجه لازم را به چگونه پر شدن آن ندارند.

**توجه به برنامه های ورزشی می تواند اثرات مثبت و مفیدی را بر جسم و جان جوانان و نوجوانان داشته باشد:  پرداختن به مهارتهای ورزشی به شکل تخصصی و نیمه تخصصی علاوه ی بر تخلیه هیجانات و ایجاد روحیه ی نشاط و شادابی، گنجینه ای از توانایی ها و مهارتهای ارزشمند را برای نوجوانان به وجود می آورد.

**نظارت بر محیطها و آموزشگاهها از اهمیت ویژه ای برخوردار است: مدیران مراکز فرهنگی و مربیان این آموزشگاهها باید با حداکثر توان از پاکی حاکم بر فضای کلاسهای تابستانی صیانت و پاسداری نمایند.

مبادا به قیمت به دست آوردن مهارتی حاضر و یا آشنایی با فن و دانشی، هویت انسانی و اخلاقی فرزندان میهنمان از بین برود

اخلاق محوری و حاکمیت معنویت به معنای کامل آن باید از اولویتهای این فعالیتها به حساب بیاید.

متأسفانه در بسیاری از محیطها شاهد نگاه صرفاً اقتصادی در بین مدیران و پایه گذاران این فضاهای علمی و فرهنگی می باشیم که باید با تغییر جدی نگرش ها اصلاح گردد.

**نظارت خانواده ها بر دوستیهای فرزندانشان و بر رفتارهای آنان از جایگاه ویژه ای برخوردار است: هرچند نظارتهای پلیسی و آزاردهنده می تواند لطمه های فراوان بر روح و روان نوجوانان وارد نماید، اما بی توجهی و عدم نظارت هم صدمات فاحش و غیرقابل جبرانی را در پی خواهد داشت.

این نظارت هم می تواند پیشگیرانه باشد و هم تعالی بخش و رشددهنده. با ارتباط سازنده و گفتگوی موثر می توان به این نظارت و متعاقب آن به پاکی فضای آنان در فصل تابستان کمک کنیم.

 

پی نوشت:

(1) قال النبی: انّ الله یبغض الصحیح الفارغ فی شغل الدّنیا و لافی شغل الآخره

پیامبر اکرم (ص): همانا خداوند انسان سالم و بیکار را که نه در امور دنیا و نه در امور آخرت اشتغال داشته باشد را دشمن می دارد.

 

 

علیرضا مهدوی شاهرودی

سردبیر سایت تبیان

منبع : tebyan.net