صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

راه سخت است و منزل بس بعید

والدین موفق همواره نقاط مثبت فرزندان خود را می‏بینند و روی همین نقاط دست می‏گذارند و آنها را مورد تشویق قرار می‏دهند. همین تشویق و حمایت باعث پیشرفت‏شان خواهد شد. هنگامی که آنها کار خوبی انجام می‏دهند و خوشحالی خود را نشان می‏دهند و به فرزندانشان افتخار می را در آکاایران ببینید

اغلب فرزندان در سنین نوجوانی کمی عصبی و پرخاشگر به نظر می‏رسند. در اینجاست که نقش والدین بسیار پررنگ شده و مسوولیت آنها در این برهه زمانی بسیار حساس‏تر است. بهتر است بدانید مهم‏ترین وظیفه یک پدر و مادر تشویق، حمایت و راهنمایی فرزند خود است. این گفته یکی از دانش‏آموزان دبیرستانی است: «پدر و مادرم همواره پشتیبان من هستند و هرگز عشق و محبت خود را از من دریغ نمی‏کنند و در صورت لزوم مرا متوجه تصمیم‏های نادرستم کرده و مورد لطف و راهنمایی خود قرار می‏دهند.»

پدران و مادران باهوش دوران جوانی خود را به خاطر می‏آورند و به زودی به این نکته دست می‏یابند که مسیر زندگی یک جاده مستقیم نیست. گاهی اوقات همه ما نیاز به تغییر روش داریم و همین انعطاف‏پذیری و تغییر، جزیی از رشد و تکامل محسوب می‏شود.

آینده‏ فرزندان تا حد زیادی به دست پدر و مادر است. اگر می‏خواهید فرزندتان وارد دانشگاه شود و در یک رشته خوب تحصیل کند، در آینده شغل خوبی داشته باشد و در زندگی موفق باشد ، باید نقش خود را به خوبی ایفا کرده و مانند یک پدر و مادر آگاه و شایسته عمل کنید. مطمئن باشید وظیفه شما بسیار مهم و سنگین است. درست در همین سن و سال است(سن نوجوانی) که بچه‏ها مسیر خود را در زندگی پیدا کرده و به دنبال آن حرکت می‏کنند. هویت، علایق، اهداف و آرزوهای آنها در این دوران شکل می‏گیرد. اگر پدر و مادر در این مسیر همراه فرزندان خود باشند و آنها را در این مسیر سخت و بحرانی تنها نگذارند، مطمئناً پیوند عاطفی بین آنان گسیخته نشده و رابطه‏شان روز به روز گرم‏تر و صمیمی‏تر خواهد شد.

اگر می‏خواهید ارتباطی نزدیک و صمیمی با فرزندان خود برقرار کنید،  به این موارد با دقت توجه کنید:

1- از اهداف و آرزوهای فرزندتان مطلع شوید.

اگر شما ندانید هدف او در زندگی چیست و به کجا می‏خواهد برسد ، یقیناً نمی‏توانید کمک قابل توجهی به او بکنید. هنگامی که متوجه شدید علایق او در زندگی چیست و به چه چیزهایی تمایل دارد می‏توانید راه‏های رسیدن به آن هدف را برای او هموار کنید. سعی کنید به او یاد دهید مسائل را از زوایای مختلف ارزیابی کند و قدرت دیدش را نسبت به سایر امور وسعت بخشد. تنها در این صورت است که می‏تواند در زندگی برای خود بهترین تصمیم‏گیری را داشته باشد و به سمت موفقیت گام بردارد. والدین آگاه سعی می‏کنند تنها نظرات، عقاید و پیشنهادات خود را به فرزندان خود منتقل کنند و و تصمیم‏گیری نهایی را به عهده خودشان می‏گذارند.

پدران و مادران باهوش دوران جوانی خود را به خاطر می‏آورند و به زودی به این نکته دست می‏یابند که مسیر زندگی یک جاده مستقیم نیست. گاهی اوقات همه ما نیاز به تغییر روش داریم و همین انعطاف‏پذیری و تغییر، جزیی از رشد و تکامل محسوب می‏شود. والدینی که دیکتاتور هستند و سعی می‏کنند فرزندانشان را به هر ترتیبی کنترل کنند خیلی زود ناراحت و ناامید می‏شوند، چون عملا به نتیجه دلخواه خود نرسیده‏اند.

اگر انتظارات پدر و مادر از فرزند خود بالا باشد و از او بخواهند مانند آنها فکر کند رابطه آنان به زودی متزلزل شده و هر دو طرف به زودی افسرده و غمگین‏می‏شوند. این فرزند شماست که باید یاد بگیرد روی پاهای خود بایستد و مسیر زندگی‏اش را به درستی تعیین کند. بهترین کاری که می‏توانید برای او انجام دهید این است که با محبت فراوان او را در انتخاب راه راهنمایی کنید.

 

2- با دلسوزی به صحبت‏های او گوش دهید.

همیشه اوضاع بر وفق مراد نیست. گاهی اوقات فرزندان دچار مشکل می‏شوند. در چنین شرایطی باید حامی فرزندان خود باشید و از آنها حمایت کنید. بدون هیچ‏گونه قضاوتی به حرف‏های آنان گوش دهید. همدردی خود را به آنها نشان دهید. انتقادات سخت و خشن وضع را بدتر و حادتر کرده و تنها فاصله بین شما را بیشتر خواهد کرد .

والدین باید به گفته‏های فرزندان خود اهمیت دهند. به طوری که وقتی آنها شروع به درددل می‏کنند به جای جر و بحث کردن به دنبال نقاط مثبت صحبت‏های آنها بگردید تا بتوانید به نتیجه دلخواه دست یابید. اگر شما به عنوان پدر و مادر با فرزندتان اختلاف نظر دارید مستقیم به او نگویید. سعی کنید تنها نظرات و عقاید خود را مطرح کنید. به او اطمینان دهید  طرفدارش هستید و قصد کمک به او را دارید. والدین باید به فرزندان خود یاد دهند چگونه از بین چند انتخاب بهترین را برگزینند، زیرا پدر و مادر همواره با آنان نیستند. بنابراین بهتر است آنها خود تصمیم‏گیری کنند و روی پای خود بایستند. اگر هم در این مسیر دچار خطا و لغزش شدند، بار دیگر بایستند و مسیر جدیدی را انتخاب کنند.البته نظارت پدر و مادر ضامن این است که اشتباهی به قیمت خراب کردن زندگی صورت نگیرد.

 

3- همواره حامی و پشتیبان او باشید.

پدران و مادران آگاه در امور مدرسه فرزندان خود بسیار فعال هستند. در تمام فعالیت‏ها، جشن‏ها و سخنرانی‏ها شرکت می‏کنند. بر روی تکالیف فرزندان خود بسیار دقیق و حساس هستند و اشکالات آنها را برطرف می‏کنند اگر نیاز باشد آنها را در کلاس‏های فوق برنامه ثبت‏نام می‏کنند. به هر حال در هر شرایطی همراه فرزندانشان هستند و به آنها کمک می‏کنند. البته این موضوع بدان معنا نیست که همه کارهای آنها را انجام دهید، بلکه باید همواره حامی و پشتیبانشان باشید و آنها را برای رسیدن به هدفشان یاری کنید.

پدران و مادران هوشیار می‏‏دانند همه انسان‏ها اشتباه می‏کنند و نمی‏توانند در تمام امور بهترین باشند.

4- او را تشویق کنید.

والدین موفق همواره نقاط مثبت فرزند خود را می‏بینند و روی همین نقاط دست می‏گذارند و او را مورد تشویق قرار می‏دهند. همین تشویق و حمایت باعث پیشرفت‏ فرزندشان خواهد شد. هنگامی که فرزندشان کار خوبی انجام می‏دهد، خوشحالی خود را نشان می‏دهند و به او افتخار می‏کنند. حتی اگر کاری را خوب و به نحو احسن انجام ندهد، سرزنش نمی‏شود، بلکه با راهنمایی خود به او  انگیزه داده و مسیر را برایش هموار خواهند کرد. پدران و مادران هوشیار می‏‏دانند همه انسان‏ها اشتباه می‏کنند و نمی‏توانند در تمام امور بهترین باشند. بنابراین فرزندان خود را تشویق می‏کنند علاقه‏ها و استعدادهایشان را پیدا کنند و برای رسیدن به اهداف خود از هیچ تلاشی دریغ نورزند. این گونه والدین از فرزند خود می‏خواهند در برخی فعالیت‏های مدرسه (ورزشی، آموزشی و...) شرکت کند و در صورت امکان یک شغل نیمه‏وقت برای خود پیدا کند تا بیشتر به دنیای واقعی نزدیک شوند. همین تجربیات شخصی است که به فرزند آنها کمک می‏کند بهتر درس بخواند و بیشتر به فکر آینده و زندگی خود باشد.

شما به عنوان یک پدر و مادر نقش بسیار مهمی در زندگی فرزندان خود دارید. با کمک، پشتیبانی و تشویق می‏توانید استعدادهای نهفته فرزندانتان را شکوفا کنید. در انتها همواره به او بگویید: «من تو را قبول دارم و به تو اعتماد می‏کنم.»

 

منبع : tebyan.net