bxs1

در هیچ زمان دیگری این قدر مطالب مضر وجود نداشته که ذهن جوان ها را به خود مشغول کند. بدون شک با وجود این همه خطرات بزرگ، نوجوان ها نیازمند اطلاعات صحیح و راهنمایی هستند.

والدین امروزی در مقایسه با مادر یا مادربزرگ ها، کمی راحت تر می توانند در مورد مسائل جنسی صحبت کنند . اما با وجود این ، هنوز هم بسیاری از بچه ها در شرایطی وارد نوجوانی می شوند که والدین ، رهنمودهای بسیار اندکی در مورد مسایل جنسی به آن ها می دهند، یا در مواردی هم اصلا راهنمایی نمی شوند.

نوجوان ها، همیشه برای کنار آمدن با جنبه های پیچیده جنسیت خود نیازمند کمک والدین شان بوده اند، اما امروزه ممکن است نقش پدر و مادر از هر زمان دیگری بیشتر اهمیت داشته باشد. بالاخره در هیچ زمان دیگری این قدر مطالب مضر وجود نداشته که ذهن جوان ها را به خود مشغول کند و هرگز نوجوان ها مجبور نبوده اند که در این همه موارد متعدد، دست به تصمیم گیری و انتخاب بزنند . بدون شک با وجود این همه خطرات بزرگ، نوجوان ها نیازمند اطلاعات صحیح و راهنمایی هستند.

والدینی که احساس خطر می کنند لازم است بحث درباره مسایل جنسی با نوجوانشان را شروع کنند. اما چند نفر از والدین به اندازه کافی این مسئولیت را جدی می گیرند؟ در حالی که بسیاری از والدین ، قبول دارند که باید در مورد مسایل جنسی با همدیگر صحبت کنند، باز هم تعداد زیادی از والدین از انجام دادن این کار خجالت می کشند. بعضی از آن ها برای انجام دادن این کار احساس توانایی نمی کنند. بعضی دیگر به نظر می رسد که اعتقاد دارند این ارزش محسوب می شود که نگذارند بچه ها زیادی بدانند.

اگر شما از خیر بحث در مورد موضوعات جنسی بگذرید، چه عواقبی در بر خواهد داشت؟ نتایج آن ممکن است ویرانگر باشد. اگر اطلاعات جنسی از شخصی غیر از والدین به نوجوان ها( چه پسر و چه دختر) داده شود، احتمال خیلی بیشتری وجود دارد که قبل از ازدواج، رابطه جنسی داشته باشند. اما از طریق ارتباط با آن ها و تسهیل ارتباط، ارائه اطلاعات درست، مشتاقانه گوش کردن و ایجاد مقداری حمایت دلسوزانه، می توانید به نوجوانتان کمک کنید که به شکلی مسئولانه با جنسیت خود کنار بیاید.

 

برقرار کردن ارتباط با نوجوان

چگونه برای انتقال اطلاعات و راهنمایی در مورد مسایل جنسی ارتباط برقرار کنیم؟ اولین نکته این است که از همان زمانی که او متوجه تفاوت های بین بدن پسرها و دخترها می شود یعنی زمان کودکی، و در همان زمانی که کنجکاوی خود را از طریق دکتر بازی با دوستانش نشان می دهد، شما باید برای دادن اطلاعات متناسب با سنش در دسترس باشید. هر کس که به سن نوجوانی می رسد، باید یک آشنایی پایه با مسائل ابتدایی جنسی داشته باشد، از قبیل یک توضیح ساده درمورد چگونگی ساختمان اندام های جنسی و عملکرد آن ها.

بعد از اینکه به خوبی فهمید بدنش چه نوع تغییرات طبیعی پیدا خواهد کرد، آن گاه تکیه شما باید متوجه ارزش ها شود. نظام ارزش های خودتان ، حتی اگر با ملاک های امروزی متفاوت به نظر برسند، برایش توضیح دهید. اگر چه اخلاق در جامعه در حال تغییر است ، اما هنوز می توانید ارزش های خود را حفظ کنید.  ارزش های شما هر چه که باشد ، بسیاری از آن ها ارزش های نوجوانتان خواهند شد. اما به شرطی که آن ها را با صراحت مطرح کنید و نوجوان خود را از آن ها آگاه کنید.

از همان زمانی که او متوجه تفاوت های بین بدن پسرها و دخترها می شود یعنی زمان کودکی، و در همان زمانی که کنجکاوی خود را از طریق دکتر بازی با دوستانش نشان می دهد، شما باید برای دادن اطلاعات متناسب با سنش در دسترس باشید

در این فرایند از توضیح دادن علت های اصلی احساس خود غافل نشوید. باید دلایلی را که دارید، به او بگویید و توضیح دهید . اگر او دلایلی را که در پشت عقاید شما وجود دارد را درک کند ، احتمال بیشتری وجود دارد که آن را بپذیرد.  در ضمن لازم است به صحبت های نوجوانتان گوش دهید. به جای موعظه کردن، صحبت هایتان را دو طرفه کنید. کشف کنید که آن ها درباره مسایل جنسی چه چیزهایی میدانند و سعی کنید که به سوال های آن ها تا جایی که می شود پاسخ های شفاف و مستقیمی بدهید.

حتی اگر دلایل شما را نپذیرد و با عکس العمل تند نوجوان روبرو شوید، باز هم نشان دهنده درست بودن کار شماست. ممکن است واکنش او در مقابل صحبت های شما به صورت مشاجره ای تند و شدید باشد. ممکن است به شما بگوید که عقایدتان چه قدر "عتیقه" هستند، اما خود این هم نشانه ای است از این که آن چه را گفته اید، شنیده است. بالاخره مقداری از آن اثر خواهد داشت. بنابراین، مکالمه های دوطرفه ، حتی اگر گاهی آتشین شوند ، باز هم به نوجوان شما کمک می کنند ارزش هایی به دست آورد که مسئولانه باشد و او را در امان نگه دارند.

,اصول تربیتی نوجوان

اگر از عهده این کار بر نمی آیید....

صحبت کردن در مورد مسایل جنسی با نوجوان ها برای بعضی از والدین کاملا غیر ممکن است و آن ها به دلیل مقاومت های درونی و نقاط ضعف خود اصلا قادر نیستند در این مورد صحبت کنند. درست است که هیچ کس بهتر از شما و همسرتان نمی تواند ارزش های خانوادگی شما را انتقال بدهد، اما اگر از عهده آن بر نمی آیید راه حل های دیگری هم وجود دارد.

اولین راه کمک گرفتن از مدرسه است. البته در  خیلی از موارد، این آموزش ها چیزی بیشتر از یک یا دو سخنرانی یک معلم بهداشت  در مورد ساختمان اندام ها نیست و در اغلب موارد، این آموزش ها وقتی شروع می شوند که بسیاری از دانش آموزان از لحاظ جنسی فعال شده اند.

به عنوان راه حل دیگر از یک عمو یا خاله بخواهید شما را در انتقال اطلاعات مرتبط با مسایل جنسی به نوجوانتان کمک کند و وظیفه یک معلم جنسی را انجام دهد. شاید یک روحانی یا معلم دینی هم بتواند کمک کند.

راه حل بعدی یک کتاب خوب در مورد مسایل جنسی انسان برای خودتان و نوجوانتان است. کتاب های خوب زیادی در دسترس هستند.

نوجوانتان را آگاه کنید هر رفتاری که انجام می دهید یا هر موقعیتی برایش پیش بیاید، همیشه می تواند در مورد آن با شما صحبت کند. حتی اگر کاری که انجام داده است ، باعث ناراحتی و اخم کردن شما شود، باز هم به او گوش خواهید داد. پس اگر نوجوانتان از توصیه های شما پیروی نکرده بود ، او را طرد نکنید. لازم است که ارتباط خود را با فرزندتان ادامه دهید. شما می توانید آموزش بدهید نصیحت کنید و او را آگاه سازید، اما بعد فقط می توانید به امید آینده خوب بنشینید و به خدا توکل کنید.

 

فراوری: زهرا سادات طباطبایی

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net