نکات راهبردی برای این رابطه 

یکی از مشکلات نوجوانان کشور ما مانند نوجوانان سایر کشورها مساله چگونگی روابط با والدینشان است. خانواده و شیوه های تربیتی حاکم در آن بر نوجوانان و مشکلات آنان تاثیر مستقیم دارد به طوری که نوجوانانی که مشکلات رفتاری و هیجانی دارند....

نوجوان و جوان امروز، کودک گذشته است. خصایص و رفتارهای وی نیز وابسته به دوره کودکی او بوده که آن را از اولیا و خانواده کسب کرده است. پدر و مادر اولین کسانی هستند که زیر بنای شخصیت یک نوجوان را می سازند و پایه گذار ارزش ها و معیارهای فکری وی هستند. متاسفانه بسیاری از خانواده ها به علت بی توجهی یا عدم آشنایی باشکوه های برقراری ارتباط با فرزندان خود، نمی توانند با آنها رابطه صحیح برقرار کنند و آنها را از دست می دهند.

یکی از مشکلات نوجوانان کشور ما مانند نوجوانان سایر کشورها مساله چگونگی روابط با والدینشان است. خانواده و شیوه های تربیتی حاکم در آن بر نوجوانان و مشکلات آنان تاثیر مستقیم دارد به طوری که نوجوانانی که مشکلات رفتاری و هیجانی دارند، کسانی هستند که والدین آنها در ابراز محبت و توجه به روابط خانوادگی ضعیف هستند. همچنین رفتارهای ناسازگار نوجوانان ناشی از فقدان جو عاطفی لازم در محیط خانواده است.

خشم و خصومت والدین نسبت به فرزندان، طرد کردن یا نادیده گرفتن فرزندان سبب می شود که آنها دچار مشکلات تحصیلی، عدم سازش با گروه همسالان یا بروز رفتارهای ضد اجتماعی شوند. بعضی از والدین انقدر گرفتار هستند که فرصت شنیدن حرفهای فرزندان خود در رابطه با تضادها و فشارها و ناراحتی های روانی را ندارند و فاصله عاطفی و روانی والدین و فرزندان با گذشت زمان به قدری زیاد می شود که هنگام دشواری ها و بحرانهای زندگی، والدین قادر نیستند به فرزندان خود کمک نمایند یا اینکه او را درک کنند و نوجوان نیز خود را به والدینش نزدیک نمی داند تا مسایل خویش را با آنها در میان بگذارد. حتی می توان گفت والدین وقت کافی دارند ولی آگاهی ندارند و نمی دانند که هر چه با فرزند خود صمیمی تر شوند فرزندانشان کمتر تحت تاثیر معیارهای غلط افراد مختلف اجتماع قرار گیرد.

 

برای جلوگیری از این دست مشکلات، در ادامه توصیه های تربیتی برای والدین داریم تا ارتباط موثرتر و بهتری با نوجوانان خود برقرار کنند:

اولین نکته: راهبردهایی در خصوص شناخت شیوه های رفتار با نوجوانان:

شناخت علمی ابعاد روحی و روانی نوجوانان است . زیرا بی تردید شناخت همدلی می آفریند و از این مسیر و در پرتو آن می توان به دنیای درون نوجوان نفوذ کرد و صبورانه و مسالمت آمیز به ایجاد و دگرگونی همت گماشت و شخصیت متکی بر تفاهم و اطمینان متقابل را بنیان نهاد و استوار ساخت. شناخت اصولی و علمی ما را از درمان، به پیشگیری هدایت می کند. زیرا چه بسیار دردها و مشکلات که زاییده جهل و عدم شناخت هستند.

دومین نکته: برخورد عاطفی و احساسی متعادل با نوجوانان داشتن :

از آنجایی که نوجوانی دوره ای است که حیاط انفعالی ( عاطفی) میدان وسیعتری برای عمل می یابد، نوجوان از این حیث آماده بروز عکس العمل های هیجانی و عاطفی شدید است.

به عبارتی این دوره دوران حساسیت ها، خود گرفتن ها و زود رنجی ها بیش از هر دوره دیگر بوده و این نوسان های عاطفی و احساسی از شخصیت رفتاری نوجوان نمایان و یکی از بزرگترین مشخصه های او می باشد. چنانچه این دوران با برخورد های غیر عاطفی و غیر احساسی و یا افراط در عاطفه و احساسات مواجه گردد به نوعی پریشانی عاطفی منجر گردیده و اعتماد به نفس خویش را از دست می دهند. لذا لازم است والدین و مربیان با برخورد های عاطفی و احساسات منطقی، نوج.انان را متعادل نگه دارند.

همان گونه که تضعیف شخصیت نوجوانان ، آنها را منزوی و گوشه گیر می کند تکریم شخصیت، ایشان را به میدان گسترده روابط اجتماعی و حضور موثر و فعالانه در صحنه های جامعه سوق می دهد

سومین نکته: تقویت و پرورش ایمان و باورهای اعتقادی نوجوانان :

مبانی تربیتی و اخلاقی نوجوانان، تعیین کننده نحوه جهت گیری او در برخوردها و ارتباط های انسانی است و این خود برخاسته از کیفیت شرایط منظومه خانوادگی است. توصیه های سازنده اخلاقی، ایجاد فضای معنوی در محیط کلاس و مدرسه،آکنده نمودن اندیشه و باور نوجوانان از لذت ایمان و نشئه عرفان و معنویت همچون سدی استوار در برابر انحرافات محسوب می شود.

چهارمین نکته: توصیه و تأکید بر فعالیتهای ورزشی نوجوانان:

یکی از مهم ترین نکات کلیدی و قطعاً راهبردی و کاربردی که تجربه آن را ثابت کرده است توجه دادن نوجوانان به بستر سازی مناسب برای تربیت بدنی و فعالیت ورزشی آنان است. زیرا این امر علاوه بر این که موجب پرورش جسم و صحت بدن می شود ، روح را نیز پاکیزه کرده و موجب پالایش روان می گردد . توسعه تربیت بدنی و توجه به آن در مدارس به ویژه در دوران بلوغ باعث خروج نوجوانان تا حد زیادی از انحرافات اخلاقی که بعضاً در قالب و شکل دوستیابی های افراطی نامطلوب متجلی می شود می گردد.

پنجمین نکته: ایجاد روابط گرم و محکم:

والدین باید بیاموزند که با فرزندان خود به ویژه نوجوانان روابط صمیمانه و ثمر بخش از حیث عاطفی برقرار کنند و همدلی با نوجوانان را به هر قیمتی فراهم آورند و رشته الفت را محکم کنند زیرا والدین باید بالاترین نقش را در پرورش حیات جنسی فرزندان خود ایفاء نمایند.

نوجوان

ششمین نکته: حفاظت امور زناشویی:

یکی از حساسترین دوران نوجوانی دوران بلوغ جنسی است که حس کنجکاوی نسبت به جنس مخالف و مسائل فی مابین را تحریک می نماید و باعث بروز اختلالات جنسی از جمله خود ارضایی می گردد. از این رو ضروری است والدین با آگاهی کامل نسبت به این گونه مسائل و روابط از امور زناشویی خود حفاظت بیشتری به عمل آوردند و دقت و رعایت کامل را بنمایند. 

هفتمین نکته: تکریم شخصیت:

همان گونه که تضعیف شخصیت نوجوانان ، آنها را منزوی و گوشه گیر می کند تکریم شخصیت، ایشان را به میدان گسترده روابط اجتماعی و حضور موثر و فعالانه در صحنه های جامعه سوق می دهد. مشورت کردن، مسئولیت دادن او را قوی می کند.

هشتمین نکته: مانوس کردن نوجوانان با قران و دعا:

اگر بتوان نوجوانان را عادت داد که پس از اقامه نماز صبح با قرآن و دعا، مانوس شوند این امر در تجدید حیات معنوی و روحیه اخلاقی آنان بسیار موثر خواهد بود. به ویژه دعاهای کوتاه که مخصوص هر روز است می تواند در شروع یک روز خوب و متعلی و با نشاط موثر واقع شود.

نهمین نکته: آسیب زدایی از محیط :

در بررسی علل و عوامل انحراف اخلاقی جنسی یکی از انگیزه های مثبت و موثر وجود محیط ناسالم اخلاقی و جنسی برای نوجوانان است. محیط از طریق وارد کردن عناصر محرک در گرایش های انحرافی، منجر به ناهنجاری های اخلاقی نوجوانان و مشکلات دیگر انحرافی می شود. از این رو باید همزمان با سلامت اخلاقی محیط خانواده، در ابعاد اجتماعی نیز دقت عمل وجود داشته باشد.

دهمین نکته: ترمیم روابط خانوادگی:

نوجوانان مبتلا از حیث روابط اجتماعی با دیگران، معمولاً آسیب دیده هستند و روابط معیوب و نامطلوبی ، جایگزین روابط سالم گردیده است. لکن خانواده به عنوان شبکه ای از روابط عاطفی نزدیک، جایگاه خاصی را در مجموعه روابط اجتماعی بر خود اختصاص می دهد. از این رو توصیه می شود که در اتخاذ تدابیر درمانی و مداوا، روابط خانواده را با نوجوانان اصلاح کنیم و گسیختگی روابط را ترمیم نماییم.

 

 

فرآوری: مریم عطاریان

منابع:

پایگاه خبری پلیس ایران ،

کتاب مشکلات نوجوانی و جوانی،  تالیف: دکتر ابوالقاسم اکبری ، انتشارات رشد و توسعه.

گروه خانواده ایرانی سایت تبیان- تنظیم و سوال

 

منبع : tebyan.net