رویای شاگرد زرنگ بودن

بعد از تعطیلات عید ، خیلی از دانش آموزان از درس و کتاب فاصله می گیرند ، در حالی که به زودی امتحانات پایان سال شروع خواهد شد و باید هر چه زودتر به حال و هوای درس برگردند.در این مقاله توصیه هایی برای دانش آموزان داریم که به آنها کمک می کند تا موفقیت تحصیلی را تجربه کنند.

 دانش‌آموز ممتاز بودن خیلی هم راحت است و همه می‌توانند با کمی تغییر در شیوه ی درس خواندن‌شان به این گروه بپیوندند. رعایت  توصیه های زیر می‌تواند شما را به نتیجه بهتر نزدیک‌ کند... و البته اجتناب از مواردی هم می تواند شما را از افت تحصیلی دور کند.

 

دانش‌آموزان موفق زمان مطالعه‌شان را تکه‌تکه نمی‌کنند، یعنی اگر می‌خواهند درس بخوانند کامپیوتر را خاموش می‌کنند، تلفن جواب نمی‌دهند، به برنامه‌های تلویزیون سرک نمی‌کشند، خوردنی را فراموش می‌کنند و خلاصه تمام حواس‌شان به درسی است که می‌خوانند. آنها این جمله را در ذهن سپرده‌اند که دانش آموزان موفق این اصل را رعایت می کنند: مطالعه کار است و کار به سرگرمی ارجحیت دارد.

دانش‌آموز ممتاز بودن خیلی هم راحت است و همه می‌توانند با کمی تغییر در شیوه ی درس خواندن‌شان به این گروه بپیوندند.

ضعف درآمادگی‌های درسی

یک دلیل عدم پیشرفت می‌تواند ضعف پیش‌نیازها باشد. یادگیری‌های جدید بر پایه‌ی یادگیری‌های قبلی ساخته می‌شوند پس اگر در درس یا درس‌هایی ضعیف بوده‌اید و این ضعف را جبران نکرده‌اید، توقع نداشته باشید که همه چیز خوب پیش برود، یا سطح توقعات خود را پایین بیاورید و یا به صورت جدی به دنبال رفع کمبود پیش‌نیازها باشید.

 

دریچه مطالعه را پیدا کنید

در میان دانش‌آموزان زیادی که درباره آنها تحقیق شده است، ساعت و زمان مطالعه یک امر کاملا شخصی است. بعضی‌ها آخرهای شب وقتی خانه ساکت و آرام است و بعضی‌ها صبح زود بهتر می‌توانند درس بخوانند. بعضی وقتی از مدرسه می‌آیند آن‌قدر سرحال هستند که می‌توانند کارهای مدرسه را همان موقع انجام بدهند و بعضی‌ها به استراحت نیاز دارند و این تعریفی است که خود ما باید به آن دست پیدا کنیم و نمی‌توان برای همه یک نسخه پیچید.

,اصول تربیتی نوجوان

روش درست درس خواندن را یاد بگیرید

تندخوانی بهترین کلاسی بود که گذراندم. «علی» یکی از دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل ممتاز است. او می‌گوید: «این کلاس تنها به او یاد نداد که می‌تواند در ظرف زمان کمتر، کلمات بیشتری بخواند بلکه به او یاد داد به کتاب درس نگاه کند و وقتی شروع می‌کند به خواندن با تمام حواس به کتاب نگاه کند، به عکس‌ها، نمودارها و جزییات بیشتری را به خاطر بسپارد. به این شیوه مطالعه، مطالعه فعال می‌گویند که با پرسش‌هایی از درس تکمیل و باعث می‌شود نکته مبهمی در ذهن فرد نماند. این نکات مبهم می‌تواند تبدیل به سوال‌های بی‌جواب در جلسه امتحان شود.

 

خوب نکته‌برداری‌ کنید

خواندن متن کتاب مهم است اما مهم‌تر از آن یادداشت‌برداری از نکاتی است که معلم روی آنها تاکید دارد. به غیر از این نکته‌ها، دانش‌آموزان موفق خودشان هم سعی می‌کنند ، طی درس خواندن نکته‌های مهم و اصلی را پیدا کنند و از روی آنها یادداشت بردارند. اما یک روش دیگر شاگرد زرنگ‌ها؛ آنها برخلاف دیگران که به محض خوردن زنگ وسایل‌شان را جمع و شروع می‌کنند به سر و صدا و حرف زدن با همدیگر، چند دقیقه صبر می‌کنند و حداقل یک تا سه نکته مهم از نکته‌های درسی را قبل از شروع زنگ بعدی یادداشت می‌کنند.

 

کار را تمیز تحویل بدهید

برگه‌های مرتب و تمیز شانس بیشتری از برگه‌های کثیف و نامرتب برای گرفتن نمره بالا دارند. «گرفتن نمره 20 بی‌شباهت به آماده کردن یک غذا نیست. مهم نیست که چه اندازه آن غذا خوش‌مزه است بلکه مهم تر آن است که با چه سر و وضعی به شما ارایه شود!»

در میان دانش‌آموزان زیادی که درباره آنها تحقیق شده است، ساعت و زمان مطالعه یک امر کاملا شخصی است. بعضی‌ها آخرهای شب وقتی خانه ساکت و آرام است و بعضی‌ها صبح زود بهتر می‌توانند درس بخوانند.

از خودتان امتحان بگیرید

شاگردان زرنگ نکته‌های مهمی را که احتمال مطرح شدن‌شان در امتحان بیشتر است، مشخص می‌کنند، از آنها سوال طرح می‌کنند و به آن سوال‌ها جواب می‌دهند. یک روش مناسب برای این کار تهیه کارت‌هایی است که امروز به فلش کارت معروف شده است. شما می‌توانید کارت‌های کوچکی تهیه کنید، یک طرف آن سوال طراحی شده و در طرف دیگر جواب سوال را بنویسید. با این روش می‌توانید تا پایان ترم و سال تحصیلی تعداد زیادی فلش کارت داشته باشید و با آنها خود را بیازمایید و نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید.

 

بیشتر از انتظار کار کنید

فرض کنید معلم کلاس می‌خواهد به 5 پرسش از 10 سوال طراحی شده به‌عنوان تکلیف درسی‌تان جواب دهید. دانش‌آموزانی که اصولا با بی‌میلی تکالیف را انجام دهند حداکثر به سه سوال جواب می‌دهند. آنها که مقیدترند و تا حدودی کار برایشان اهمیت دارد به همان 5 سوال جواب می‌دهند اما دانش‌آموزان ممتاز اکثر مواقع بیشتر از آنچه از آنها خواسته شده، انجام می‌دهند.

 

توصیه هایی به والدین

بیشتر این دانش‌آموزان والدینی دارند که سهم بسیار زیادی در موفقیت‌شان بازی کرده‌اند. پدر و مادر آنها از کودکی وجود آنها را از عشق به یاد گرفتن سرشار کرده‌اند. آنها با فراهم کردن استانداردهای مناسب برای بچه‌ها، آنها را به سمت کسب اهداف استاندارد و متعالی سوق داده‌اند. آنها پسر و دخترشان را به درس خواندن تشویق می‌کنند نه فقط با گفته‌های شفاهی و گرفتن هدیه و... بلکه آنها خود به یادگیری مشتاق‌اند و اهل مطالعه و درس هستند، بچه‌ها هم این حس را از آنها گرفته و انعکاس می‌دهند.

فرآوری : فهیمه کهتری

بخش خانواده ایرانی تبیان

منابع:

 هفته نامه سلامت

سایت کلاس کنکور

 

منبع : tebyan.net