bxs1

در دوران نوجوانی ذهن انسان همانند سیستم بدن دستخوش تغییرات سریع می‌شود. والدین نه تنها ناگزیر از انطباق با شرایط جسمانی تازه نوجوانانشان هستند بلکه در عین حال لازم است از تغییرات روانی دنیای نوجوانان نیز آگاه باشند.

نوجوان دختر و پسر هر کدام مسائل خاص مخصوص به جنسیت خود را دارند و اصلا تفاوت ها ی این دو جنس در این سنین بسیار مشهود می شود. پس پدر ومادر با توجه به اینکه نوجوان شان دختر است یا پسر ، وظایف متفاوتی دارند . در این مقاله ما بیشتر راجع به دختران صحبت می کنیم وبه تاثیر ارتباط مثبت و موثر مادر با دختر در پیشبرد هرچه بهتر این مسائل اشاره می نمائیم.

 

فردی که راه‌های بهتری را برای بیان احساسات خود به نوجوانان می‌آموزد و صمیمانه به آنان علاقه‌مند است می‌تواند برایشان الگو و سرمشق خوبی باشد. نوجوان با دیدن الگوی مورد تحسین خود که همواره درصدد ایجاد اهدافی برای آینده است، برای خود هدف‌هایی تعیین می‌کند و برای تحقق آنها می‌کوشد.

فردی که راه‌های بهتری را برای بیان احساسات خود به نوجوانان می‌آموزد و صمیمانه به آنان علاقه‌مند است می‌تواند برایشان الگو و سرمشق خوبی باشد

شاید زمانی که دختری نوجوان به مادرش می‌گوید ، شما درک نمی‌کنید ، حق با او باشد. دختر نوجوان همه چیز را از نگاه خود می‌بیند و گه‌گاه مادر با پافشاری و سماجت می‌خواهد دریابد که افکار دخترش از کجا سرچشمه گرفته است. نوجوانان تصور می‌کنند در مرکز هستی قرار گرفته‌اند  و دنیا به تماشای آنها ایستاده است.

- اگر مادری به فرزندش اعتماد دارد و این اعتماد و باور خود را با عشق و محبت به گوش نوجوان خود برساند توافق نداشتن‌شان به دشمنی و اجتناب از همدیگر منجر نمی شود.

از راه ایجاد ارتباط است که دختری نوجوان به دیدگاه‌های دیگر پی می‌برد و نگرش خود را تقویت می‌کند. اگر مادری به فرزندش اعتماد دارد و این اعتماد و باور خود را با عشق و محبت به گوش نوجوان خود برساند توافق نداشتن‌شان به دشمنی و اجتناب از همدیگر منجر نمی شود ، مادران و فرزندان درصدد حل اختلاف خود برمی‌آیند ، گفت‌وگو قطع نمی‌شود و صدای هیچ کدام بالا نمی‌رود ، آنان با آرامش به حرف‌های همدیگر گوش می‌دهند و مادر از دیدگاه‌های متضاد نوجوانش دچار ترس نخواهد شد.

 یکی از روش‌هایی که مادر برای کاستن از خودمحوری دخترش می‌تواند به کارگیرد استفاده از همدلی و  همدردی است.

,اصول تربیتی نوجوان

با آموزش پذیرفتن دیدگاه‌های دیگران شدت خودمحوری در آنان کاهش می‌یابد. یکی از روش‌هایی که مادر برای کاستن از خودمحوری دخترش می‌تواند به کارگیرد استفاده از همدلی و  همدردی است. دختری می‌گوید: دلم می‌خواست فریاد بکشم و به مادرم بگویم که کمی هم با من همدردی کن و همیشه از دیگران طرفداری نکن. این آرزوی هر دختری است که مادرش آزادانه و به راحتی در مورد هر مسئله‌ای با او درددل کند اما نوجوان می‌خواهد مادرش از یاد نبرد که مسائل بزرگسالان ممکن است بیش از طاقت او باشد. نوجوانان خواهان آن هستند که مادرانشان با آنان صادق باشند و تنها در مورد پاره‌ای از مسائل و نه همه آنها حرف بزنند.

دخترهای نوجوان روابط مستقیم و گفت‌وگوی بی‌پرده را دوست دارند و آن را کاملا درک می‌کنند.آنان به دلیل سن ویژه خود همواره قادر به درک پیام‌های مبهم نیستند و احتمالا آن را به گونه‌ای نادرست تعبیر خواهند کرد. به همین دلیل است که طعنه و طنز، نوجوان را آزرده می‌سازد.نوجوانان همواره از شنیدن گفته‌های مثبت استقبال می‌کنند نه گفتار مخرب، جملات منفی و مخرب معمولا به ناراحتی، شرم و عدم‌خلاقیت آنان منجر می‌شود و تعبیر آنها نیز برای نوجوانان دشوار است. یکی از نشانه‌های پایان یافتن نوجوانی زمانی ظاهر می‌شود که دختری بتواند به مادرش بگوید: می‌دانی مادر: «شاید حق با تو باشد.»

کسب آگاهی درباره دوران رشد نوجوانان علاقه‌مندی به آنان را آسان‌تر می‌سازد. هر قدر که مادر در مورد مراحل مختلف زندگی نوجوانش اطلاعات بیشتری داشته باشد ارتباط بهتری با او برقرار خواهد کرد

خودباوری در سایه اعتماد

همه ما باید به اهمیت کمک برای ایجاد اعتماد به نفس در یک دختر ، آگاه باشیم. یکی از بهترین راه‌های موجود در این زمینه ، ایجاد فضایی مالامال از اعتماد با اوست. اگر مادری اعتماد خود را به توانایی و قدرت درونی دخترش نشان دهد دختر احساس مسئولیت و اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت. در هر نوجوانی ترکیب دو ویژگی اعتماد به نفس و مسئولیت‌پذیری بسیار مطلوب است. تنها مادر است که با نشان دادن اعتماد هوشیارانه‌اش در طول سال‌های آغازین نوجوانی دخترش، به راحتی به خود یاری می‌رساند.

فرصت‌هایی که در آنها مادر و دختر می‌توانند روحیات و خواسته‌های یکدیگر را درک کنند ، نباید نادیده گرفته شوند. مادری می‌گوید: زمانی که دخترم سوم راهنمایی بود خیلی چیزها منفی به نظر ش می‌رسید ، تصور می‌کنم که بچه‌ها در آن سن احساس خوبی در مورد خود ندارد ، مهم نیست چه احساسی. ولی هر نظر منفی که ابراز دارید اوضاع را وخیم‌تر می‌سازد. داشتن قدرت خودداری از بر زبان آوردن هر مطلب منفی در سال‌های آغازین نوجوانی برای والدین مهارتی چشمگیر است. این خویشتنداری سازنده است چون دخترش ابراز می‌کند که تقریبا هر چیزی را می‌تواند با مادرش در میان بگذارد.

اعتقاد بر این است که کسب آگاهی درباره دوران رشد نوجوانان علاقه‌مندی به آنان را آسان‌تر می‌سازد. هر قدر که مادر در مورد مراحل مختلف زندگی نوجوانش اطلاعات بیشتری داشته باشد ارتباط بهتری با او برقرار خواهد کرد. او از نوسانات خلق‌وخوی دخترش دچار حیرت نخواهد شد و با وضوح و شفافیت بیشتری به نگرانی‌ها و ترس‌های نوجوانان پی خواهد برد.

 

 

فرآوری: نوریه نوچمنی

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net