ترفندهای امتحانی

از طریق مرور اطلاعات در سریع ترین زمان ممکن، شما نه تنها میزان مطالبی را که حفظ می کنید، افزایش می دهید بلکه همچنین ساعات مورد نیاز قبل از امتحان برای مطالعه را کاهش می دهید...

قبل از ارایه نکات لازم توجه داشته باشید که برای داشتن یک مطالعه خوب نخست ، محیط مطالعه خوب، میز مناسب، صندلی راحت، نور خوب، دمای مناسب اتاق، و یک جو ساکت فراهم کنید. مقصود این است که شما باید تمامی چیزهای درونی و بیرونی را که موجب حواسپرتی می شوند، حذف کنید.

دوم، پیش از شروع به کار، مروری بر تکلیف محوله انجام دهید. ببینید انتظار می رود که با چه مهارتها، واقعیتها و ایده ها در حد تسلط آشنا باشید. زمینه ای که انتظار می رود به آن مسلط باشید چیست.

ابتدا به دشوارترین موضوع و مطلب بپردازید. یعنی زمانی که ذهن شما، آماده ترین وضع را دارد و به سهولت مسایل را هضم می کند یک برنامه درسی شکل دهید و آن را در اتاق خود نصب کنید. زمان مطالعه را وقتی در بهترین وضعیت روحی قرار دارید، تنظیم کنید. دانش آموزان و دانشجویان موفق با این نکته موافقند که جدول بندی هفتگی بهترین کارآمدی و نتایج را به دست می دهد. و انعطاف پذیری در برنامه ریزی برای ایجاد سازگاریها بر حسب نوع تکلیفی که انجام می دهید، لازم است. سرانجام، هم اساتید را بررسی کنید و هم موضوع درسی را مطالعه کنید. در واقع، رهنمودهای مطالعاتی خاص را برای درسی که یاد می گیرید، جویا شوید.

 

در طول برگزاری امتحان

دانش آموزان و دانشجویان در طول دوران تحصیل خود بارها و بارها امتحان خواهند داد با این حال علی رغم گذشت زمانهای طولانی باز هم درگیر نگرانی ایام امتحان می شوند. لذا در روز امتحان این مراحل را انجام دهید:

** زمان کافی برای امتحان پیش بینی کنید. درس خواندن دقیقه نود و یا بیش از حد در شب امتحان سطح نگرانی را افزایش خواهد داد.

** قبل از انجام هر کاری ابتدا نفس عمیقی بکشید اگر تنش موجود در شما رو به افزایش نهاد یک عبارت تصدیقی مانند" من کاملا متمرکز و آرام هستم" را چند بار تکرار کنید.

** تمام سوالات امتحان را مرور کنید و مشخص کنید کدام سوالات را با توجه به آمادگی تان باید پاسخ دهید.

** مشخص کنید که برای هر سوال چه مدت زمان باید اختصاص داده شود.

** تمام اطلاعات و نکات ریزی را که خیلی زود فراموش می شود و برای امتحان ضروری هستند  را روی یک کاغد چک نویس یادداشت کنید.

اگر علی رغم آمادگی کافی ، هنوز حالات عصبی سعی دارد به جای تشویق و تحریک ما را سست و منفعل کنند این بدان معنی است که استرس منفی در حال گسترش است

** در هر سوال زیر کلمات کلیدی خط بکشید حتی اگر مطمئن شدید که منظور سوال را فهمیده اید حتما آن را بازخوانی کنید تا اطمینان کامل کسب نمایید.

** ابتدا سراغ سوالاتی بروید که پاسخ صحیح آنها را می دانید و به خاطر دارید. همیشه حواس تان به ساعت باشد تا زمان مخصوص هر سوال را به سوالات دیگر اختصاص ندهید.

** هنگامی  که زمان شما در حال اتمام است پاسخ سوالاتی را که به طور کامل نوشته اید یک بار بخوانید در صورتی که غلط املایی و یا هر گونه اشتباه ناخواسته باعث کاعش نمره شما می شود بهتر است این مرور پایانی را انجام دهید تا از صحت پاسخ خود مطمئن شوید.

 

بهترین نکات امتحانی

آیا حین امتحانات در به یاد آوردن اطلاعات خود دچار مشکل می شوید؟ اطلاعات موجود در حافظه کوتاه مدت پس از چند لحظه زوال می یابند مگر آنکه سعی کنید آن اطلاعات را در حافظه بلند مدت جای دهید. پژوهش ها نشان می دهد اگر طی 24 ساعت دست به مرور مطالب فرا گرفته شده نزنید 80 درصد مطالب فراموش می شود.

,اصول تربیتی نوجوان

از طریق مرور اطلاعات در سریع ترین زمان ممکن، شما نه تنها میزان مطالبی را که حفظ می کنید، افزایش می دهید بلکه همچنین ساعات مورد نیاز قبل از امتحان برای مطالعه را کاهش می دهید. شما می توانید در برنامه درسی خود زمانهایی را به مرور مطالب اختصاص دهید.

این کار با گامهای ساده زیر برداشته می شود: اول، بعد از هر کلاس به برنامه ریزی برای آن درس بپردازید. زمانی را بین کلاس ها به مرور یادداشتهای خود اختصاص دهید. از مخفف نویسی استفاده کنید. این کار تنها چند دقیقه وقت شما را می گیرد ولی به ذخیره سازی مطالب کمک خواهد کرد.

دوم، دوره های کوتاه مدت، مطالب را مرور کنید. از انباشتن و بعد به یکباره مطالعه کردن تمام مطالب (ماراتون مطالعاتی) پرهیز کنید چون این شیوه مطالعه فرساینده است و موجب می شود دانش آموز یا دانشجو از مطالعه مطالب درس هر چه بیشتر طفره بروند. سوم، زمانی را که در صف اتوبوس، کتابفروشی  و .... تلف می کنید می توانید به مرور و سازماندهی یادداشتها اختصاص دهید. امر مهم و کلیدی، اداره زمان ( تدبیر وقت) است. فراگیری تنظیم و تدبیر وقت، زمان بیشتری برای مرور مکرر در اختیار شما می گذارد طوریکه زمان کمتری برای با عجله برای امتحان آماده شدن اختصاص می یابد.

 

بعد از امتحان

بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان دوست دارند که پس از اتمام یک آزمون تمام اتفاقات و حواشی آن را به فراموشی بسپارند اما عاقلانه است که در یک مدت کوتاه پس از امتحان به ارزشیابی کل امتحان بپردازد. یقینا آنها در آینده با آزمونهای بیشتری مواجه خواهند شد. اگر از آنها بخواهید روی یک کاغذ درباره احساس و تفکراتشان چیزی بنویسند به آنها کمک خواهد کرد که با امتحان و هر عاملی که باعث نگرانی آنها می شود بهتر کنار بیاید.

در کل یکی از بهترین راههای از بین بردن نگرانی ها ی فزاینده در دانش آموزان مطمئن ساختن آنها از این واقعیت است که حالت ناآرامی (در حد بهینه)می تواند یک مشوق و محرک خوب باشد که ما را به سوی آنچه قابلیت و توانایی آن را داریم سوق می دهد و ما را برای کسب آمادگی برای رسیدن به اهداف مهیا می سازند که این اصلا چیز بدی نیست.

تمام اطلاعات و نکات ریزی را که خیلی زود فراموش می شود و برای امتحان ضروری هستند را روی یک کاغد چک نویس یادداشت کنید

اگر علی رغم آمادگی کافی ، هنوز حالات عصبی سعی دارد به جای تشویق و تحریک ما را سست و منفعل کنند این بدان معنی است که استرس منفی در حال گسترش است و بایستی در اسرع وقت تکنیک های آرامش بخش را مورد استفاد قرار داد. این موضوع نه تنها تضمین کننده افزایش توانایی دانش آموزان است بلکه مسیر رسیدن به آن توانایی ها را نیز تسهیل خواهد نمود.

 

نکات پایانی

فراموش نکنید که:

زمانهایی را که می خواهید در یک روز به مطالعه اختصاص دهید، بخش بندی کنید. انتخاب زمان مناسب، اساسی است برخی افراد، صبحها به موثرترین شکل مطالعه می کنند و برخی عصرها را زمان مناسب می یابند.

,اصول تربیتی نوجوان

تنظیم زمان مطالعه بر مبنای انطباق با ویژگی های شخصی، نکته ای بسیار اساسی و با اهمیت است یعنی چه وقت شما در بهترین وضعیت هستید. اگر مشکل شما یافتن زمان مطالعه است احتمالاً شما عادت به انجام کارهایی دارید که شما را از مطالعه باز می دارد.

محل مطالعه خود را انتخاب کنید و کاملاً مطالعه کردن در آن محل را رعایت کنید. محل باید نزدیک و ساکت باشد و شخص در آن به هیچ وجه دچار حواسپرتی نشود. آن محل باید تنها با مطالعه کردن تداعی شود. بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان علی رغم نیت خوبی که دارند ولی مرتکب این خطا می شوند که محل خواب را به عنوان محل خاص مطالعه خود انتخاب می کنند. متاسفانه این دانش آموزان و دانشجویان خیلی زود در می یابند که این محل تنها چیزی را که نصیب آنها می کند چرت زدن و فرو رفتن در خواب است.

 فضایی که در آن درس می خوانید باید فرحبخش و لذت آفرین باشد. لباس راحتی بپوشید، چای داغی بنوشید و زمان خاصی به مطالعه اختصاص دهید. اگر این طورعمل کنید زمان مطالعه می تواند زمانی لذت بخش و مولد باشد.

 

 

مریم عطاریان

بخش خانواده ایرانی تبیان

مطالب مرتبط :

راهکارهای کاهش اضطراب

امتحان های هشت ریشتری

کنکوری ها بخوانند

کابوسی به نام امتحان

منبع : tebyan.net