فرزند بی اعتقاد ،نمی خواهم!

گاهی برخی از نوجوانان ، نسبت به مسائل عبادی خود مثل خواندن نماز و گرفتن روزه بی اهمیت می شوند  و سبب نگرانی والدین می گردند . می توان علت این امر را  ، استقلال طلبی نوجوان و امر و نهی های نسنجیده ی والدین دانست.

نوجوان ، دوست ندارد به دیگران اتکا کند و مایل است روی پای خود بایستد . او دوست ندارد مورد امر ونهی دیگران واقع شود و دیگران ، حتی پدر و مادر برایش تکلیف معین کنند . نوجوان دوست دارد به رای و اندیشه اش احترام بگذارند ، و مهم تر از همه این که می خواهد انتخابگر باشد.

در این مقاله برای رفع این معضل اساسی ، نکاتی را به شما والدین گرامی یادآور می شویم که می تواند در جذب نوجوانتان به مسائل عبادی موثر گردد :

** به رای و اندیشه او احترام بگذارید و اجازه دهید ، خود به ارزش نماز پی ببرد و خود آن را برگزیند .

** اگر فرزندتان هنوز به سن دقیق تکلیف نرسیده است ، برای بی توجهی اش به نماز حساسیت بسیار نشان ندهید . حساسیت بیش از حد ، جلوی تفکر او را می گیرد . اجازه دهید مسوولیت پذیری از درون برایش ایجاد شود .

** از روش الگویی استفاده کنید ؛ یعنی خودتان در عمل به نماز اهمیت دهید . نمازتان را به موقع اقامه کنید . نماز در حضور این نوجوان ، یادآور خوبی است .

** از روش القای غیر مستقیم ( هدیه کتاب درباره نماز ، داستان هایی در باب نماز و ...) استفاده کنید .

** ارتباط او را با همسالان اهل نماز بیشتر کنید.

 

نماز صبح

** پیش از هر چیز ، خواب نوجوان باید طبق برنامه باشد . کودکان و نوجوانانی که شب ها دیر می خوابند ، صبح ها به سختی بیدار می شوند . یکی از عوامل مهم دیر خوابیدن آنان ، خواب زیاد روز (بعداز ظهر ) است .

** شام شب قبل نیز می تواند در سستی و رخوت و سخت بیدار شدن آن ها موثر باشد .

** هنگامی که صبح ها می خواهید فرزند خود را بیدار کنید ، در سه مرحله این کار را انجام دهید : مرحله اول وقتی خودتان بیدار می شوید ؛ مرحله دوم ، پس از وضو و آماده شدن برای نماز ، و مرحله سوم ، پس از نماز . بیدار شدن نوجوان به شکل تدریجی ، برای او راحت تر است . برای نظارت غیر مستقیم براقامه نماز فرزند ، دقایقی پس از نماز خود ، به تعقیبات نماز یا تلاوت قرآن بپردازید .

** زمان بیداری فرزند را به گونه ای تنظیم کنید که بتواند پس از نماز ، ساعتی را استراحت کند . امید به استراحت پس از نماز ، عاملی برای بیدار شدن او است .

وقتی به مسجد می روید ، برای آمدن نوجوانتان ،اصرار نکنید و فقط اطلاع دهید . با توجه به این که او رغبت قلبی شما را می داند ، اگر مایل باشد ، با شما همراه خواهد شد . این برخورد شما باعث می شود تشنگی او حفظ شود

** وقتی او را بیدار می کنید ، از راه دور فریاد نزنید . در کنار بسترش قرار گیرید و با سخن نرم ، همراه با مهربانی و عطوفت و ناز و نوازش ، او را به آرامی تکان دهید تا بیدار شود .

** برخی کودکان و نوجوانان ، از ماساژ عضلات پشت و گردن به وسیله والدین آرامش می یابند و لذت می برند  واین عمل ، زمینه بیدار شدن بدون تنش آنان را فراهم می سازد .

 

چگونگی علاقمند کردن فرزندان به مسجد

برای این مساله ، هرکز از زور و اهرم فشار استفاده نکنید ؛ چرا که از مسجد متفر خواهد شد . برخی والدین برای ترغیب کودکان به مسجد و عبادت های دینی ، از تحریک عواطف و احساسات استفاده می کنند . از این شیوه برای مقابله با رفتارهای ناپسند یا بی توجهی فرزندان به ارزش های دینی بهره ببرید و برای ترغیب آنان به عبادت و وظایف دینی ، راهکارهای ذیل را به کار گیرید :

** وقتی به مسجد می روید ، برای آمدن نوجوانتان ،اصرار نکنید و فقط اطلاع دهید . با توجه به این که او رغبت قلبی شما را می داند ، اگر مایل باشد ، با شما همراه خواهد شد . این برخورد شما باعث می شود تشنگی او حفظ شود.

آب کم جو تشنگی آور به دست                           تا بجوشد آبت از بالاو پست

** در صورتی که مسجد ، نزدیک خانه شما است و مشکلات دیگری را پیش نمی آورد ، به او اجازه دهید تنها به مسجد برود ؛ زیرا این احتمال وجود دارد که به سبب حس استقلال مایل نیست با شما به مسجد برود .

,اصول تربیتی نوجوان

** او را برای فعالیت های ایام فراغت ، در پایگاه فرهنگی مسجد  ثبت نام کنید تا به این بهانه ، ارتباطش با مسجد بیشتر شود .

** سعی کنید با دوستان یا نزدیکانی که فرزندان هم سن او دارند در مسجد حاضر شوید .

** تهیه امکاناتی چون چادر نماز گلدوزی شده ، سجاده ، تسیبح و .... می تواند او را به مسجد علاقه مند کند .

** بکوشید به ویژه در ابتدا ، به مساجد جذاب و تمیز بروید .

** در ابتدا از حضور دراز مدت در مسجد بپرهیزید .

** با استفاده از روش القای غیر مستقیم او را با ارزش و اهمیت مسجد آشنا کنید و این که حضور در مسجد ، سبب توفیقات الاهی می شود و آثار خوبی در رشد و سازندگی معنوی انسان دارد .

** بکوشید حضور در مسجد را با  علایق فرزنداتان ( دیدار دوستان و نزدیکان ، تفریح و گردش ، خرید شیء مطلوب فرزند ، رستوران و ...) همراه سازید .

** در صورت اظهار تمایل به حضور در مسجد ، از تشویق و تحسین او غفلت نکنید .

 

استفاده از اهرم فشار برای اصلاح  و عبادت !!

رسول خدا فرمود :

کودکتان را تحت فشار قرار ندهید و آنان را به طغیان وا ندارید . ( نهج الفصاحه ، کلمه 451)

در موارد بسیاری ، مشکلات جدی را با تذکر آرام و برخورد خوب می توان از بین برد .

به اعتقاد باکستن (Buksten) ، از اندیشه وران غربی ، چیزی را که می شود با قاشق تراشید ، با چاقو نمی تراشند .

هیچ گاه فندق را با پتک نمی شکنند . در صورتی که فرزند شما مرتکب گناه شد ، باید از ساز و کارهای باز دارنده ، یعنی محرومیت ، قهر ، شیوه بده و بستان و تهدید استفاده کنید

برای انجام عبادت ، از زور و اهرم فشار استفاده نمی کنیم ؛ زیرا مسائل عبادی زور بردار نیست و عبادت باید عاشقانه انجام شود . رسوا خدا(ص) فرمود :

افضل الناس من عشق العبادة ... و احبها بقلبه .

برترین مردم کسی است که به عبادت عشق بورزد و آن را از صمیم قلب دوست بدارد .( کلینی، کافی، ج 2 ، ص83)

استفاده از اهرم فشار و زور، شیرینی عبادت را درکام کودکان تلخ می کند.

سرور حاجی سعید

بخش خانواده ایرانی تبیان

مطالب مرتبط :

نصیحت بیش از حد مجاز

گذر از مرز کودکی تا قلمرو بلوغ

نگرانی ممنوع!‌‌ احتیاط فوق العاده

خویشتن ساز پرورشم می دهید یا ...

منبع : tebyan.net