در جستجوی تفریح سالم

اگر نوجوان ما تفریح نداشته باشد ،اگر در خانواده محیطی شاد برای او فراهم نشود ،اگر در جامعه بستر مناسب برای گذراندن اوقاتی سالم و در عین حال پرهیجان وشاد  فراهم نگردد ، نیازهای نوجوانی اش را به گونه ای دیگر رفع می کند که نتیجه ی خوشایندی نخواهد داشت.

امروز مهم‌ترین دغدغه‌های خانواده‌های ما پرکردن مناسب اوقات فراغت نوجوانان است که باید همه مسئولان به‌ویژه مسئولان آموزش و پرورش به این امر توجه بیشتری داشته باشند.منظور از اوقات فراغت تنها تعطیلات تابستان نیست بلکه تمام وقت های یک نوجوان از وقتی به خانه بر می گردد و مشغله ی درس هایش تمام می شود را شامل می گردد.

 

اکنون که دشمن جنگ فرهنگی را  آغاز کرده و ایمان و اعتقادات جوانان ما را نشانه گرفته است، مسئولان باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند تا جوانان و نوجوانان ما به سمت تفریحات ناسالم کشیده نشوند.

 

نوجوان‌های ما خیلی زود جذب گروه همسالان میشوند و اوقات فراغتشان را بیرون از فضای خانواده و با دوستان سپری می کنند که یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در بروز انواع آسیب‌های اجتماعی است و اکنون وظیفه ماست تا با آماده کردن بستری مناسب، امکانات را برای استفاده صحیح دانش‌آموزان مهیا کنیم.

 

لحظه‌های فراغت برای نوجوانان هم میتواند سازنده و مفید باشد برنامه‌ریزی دقیق در این حوزه می‌تواند نقش مهمی در شکوفاکردن استعدادهای دانش‌آموزان داشته باشد.
 

برنامه‌ریزی درباره اوقات فراغت، از جمله برنامه‌های اولویت‌دار آموزش و پرورش محسوب میشود که مختص فصل خاصی از سال نیست و باید با برنامه‌ریزی دقیق و سیاستگذاری آن را در طول سال استفاده کنیم.

 

لحظه‌های فراغت برای نوجوانان هم میتواند سازنده و مفید باشد برنامه‌ریزی دقیق در این حوزه می‌تواند نقش مهمی در شکوفاکردن استعدادهای دانش‌آموزان داشته باشد.

 

ساختن بستر مناسب در جامعه مانند پارک و کتابخانه برای استفاده ی نوجوانان و همچنین باشگاه های ورزشی می تواند نقش مهمی در نحوه ی گذراندن اوقات فراغت های آخر هفته و تعطیلات در طول دوران تحصیل نوجوان داشته باشد.

 

محیط هایی که بتوان به آن نظارت داشت و در عین حال نوجوانان بتوانند اوقاتشان را با هم بگذرانند می تواند بهترین گزینه برای تفریح در این سن پرمخاطره باشد.

 

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net