قبول می‌شوم؟ قبول نمی‌شوم؟ کنکور امسال سخت‌تر بود؟ آسان‌تر بود؟ اینها سوال‌های تکراری هر سال است که در گفت‌وگوهای روزمره بین شرکت‌کنندگان در این آزمون سخت و اطرافیانشان جریان دارد، اما روزهای  بعد از کنکور روزهای خیال آسوده  است؛ روزهای بی‌اضطراب، بدون دلشوره و بی‌فکر و خیال و شاید هم بی‌اندوه!

روزهایی که باید قدرش را بدانید. بگردید به دنبال تمام آن کارهایی که در این یک سال گذشته (و اگر هم خیلی درسخوان‌تر هستید در 2 سال گذشته) انجام نداده‌اید و چسبیده‌اید به درس و تست وکلاس و جزوه. اگر شما یکی از آن مبارزان کنکور یا همان شرکت‌کنندگان در این آزمون بوده‌اید همین طور که این مطلب را می‌خوانید می‌توانید فهرستی از کارهای نکرده را در ذهنتان مرور کنید و بعد بروید سراغشان.

خوب که دقت می‌کنید می‌بینید خیلی از کتاب‌هاست که به بهانه کنکور نخوانده مانده‌اند، بی‌شمار فیلم‌ها هستند که ندیده و بسیاری کارهاست که به بعد از کنکور موکول شده‌اند و حالا زمان خوبی است برای انجام آنها. هرچند احتمالا بسیاری از شرکت‌کنندگان حالا دغدغه تازه‌ای پیدا کرده‌اند و نگران انتخاب رشته هستند و دارند با حدس و گمان در مورد رتبه و رشته احتمالی‌شان خیالپردازی می‌کنند.

روزهای اضطراب و انتظار جای خودش را به روزهای آسودگی داده که حتی گرمای امان‌بر تابستان هم نمی‌تواند مانع خوشحالی‌ای شود که زیر پوست آنها مورمور می‌شود؛ خوشحالی‌ای که از جنس هیچ خوشحالی دیگری نیست، حتی اگر کنکور امسال بدترین امتحانی بوده باشد که در دوران تحصیلتان داشته اید. باور نمی‌کنید؟ باور کنید!

سوتیتر :خیلی از کتاب‌هاست که به بهانه کنکور نخوانده مانده‌اند، بی‌شمار فیلم‌ها هستند که ندیده و بسیاری کارهاست که به بعد از کنکور موکول شده‌اند و حالا زمان خوبی است برای انجام آنها. هرچند احتمالا بسیاری از شرکت‌کنندگان حالا دغدغه تازه‌ای پیدا کرده‌اند و نگران انتخاب رشته هستند و دارند با حدس و گمان در مورد رتبه و رشته احتمالی‌شان خیالپردازی می‌کنند.

هر چه نباشد بعد‌ها (یعنی خیلی بعدترها) می‌توانید با بچه‌هایتان در مورد کنکور حرف بزنید، هر چند تا آن موقع کلی باید برای آنها توضیح دهید که چه آزمونی پیش رو داشته‌اید و فکر نمی‌کنیم تا آن موقع بچه‌های آن زمان باورشان شود که چیزی به نام کنکور وجود داشته است. شما هر چه نباشد رکورد شرکت در آخرین کنکور ایران را هم دارید.

********

روزهای سخت آخرین کنکور به پایان رسیده، هر چه درباره کنکور است را کنار بگذارید و بی‌خیال همه چیز بروید دنبال هر آنچه کنکور نگذاشته بود انجامش دهید. باور کنید لذتی که در این روزها هست حتی در قبولی دانشگاه هم نیست! نخندید! فقط باور کنید.

 این از همان جنس نصیحت‌هایی است که خانواده‌ها همواره تکرار می‌کنند و ما جوانان همیشه گوش نمی‌کنیم. مثلا این گفته پدر که «قدر دوران سربازی‌ات را بدان!» برای سرباز صفری که هزار کیلومتر آن طرف‌تر دارد دوران آموزشی‌اش را می‌گذراند چیزی شبیه «ناسزا» است، اما همان دو سه سال اول بعد از سربازی، او را به درستی آن نصیحت می‌رساند. آن هم چه رساندنی که هیچ راه بازگشتی در کار نیست. حکایت این روزهای بی‌دردسر بعد از کنکور هم همان حکایت است. قدرش را بدانید این روزهای خیال آسوده را.

تا چند روز دیگر جواب کنکور می آید ، نگران نباشید نتیجه هرچه باشد می توانید برای بعد از آن با برنامه ای درست ، آینده تان را بسازید. اگر قبول شدید که باید راه دانشگاه را پیش بگیرید و اگر قبول نشدید می توانید دوباره از نو شروع کنید .فعلا که نتیجه معلوم نیست پس با آرامش از این روزها لذت ببرید.

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع : tebyan.net