به او نزدیک شوید

شما هم احساس می‌کنید نوجوان شما به زبانی متفاوت صحبت می‌کند؟ شما هم نمی‌توانید حرف‌های او را درک کنید و منظورش را بفهمید؟ اگر چنین حسی دارید، بهتر است به جای این‌که بیشتر از او فاصله بگیرید و تنهایش بگذارید، سعی کنید به او نزدیک‌تر از قبل شوید.

 مطمئن باشید با کمی تلاش و وقت گذاشتن این کار ممکن است؛ البته اگر نخواهید این زحمت را به خودتان بدهید و به فرزندتان نزدیک شوید، باید در آینده منتظر مشکلاتی جدی‌تر باشید.

وقتی بچه‌ها کوچک هستند، نقش پدر و مادر با دوران نوجوانی و جوانی آنها متفاوت است؛ در آن روزها بچه‌ها همیشه در آغوش پدر و مادر هستند و با نوازش و محبتشان سرگرم می‌شوند؛ اما با گذشت سال‌ها و بزرگ‌تر شدن‌شان، همه چیز تغییر می‌کند؛ حالا نوجوان 14 ساله‌ای که پسر شماست با پسر بچه‌ یک ساله‌ای که سرش را روی شانه شما می‌گذاشت و به خواب می‌رفت، زمین تا آسمان فرق دارد. پس شما هم باید به شیوه‌ مخصوص او نزدیکش شوید و با او صحبت کنید.

 

متخصصان می‌گویند نباید بگذاریم شانه‌هایی که یک روز مکانی برای آرامش کودکان بوده است، حالا تبدیل به مکانی سرد و بی‌احساس شود. همچنین باید بدانیم نوجوانان نه تنها نیاز دارند که به آنها رسیدگی کنیم، بلکه دوست دارند دائم به آنها یادآوری شود که چقدر برای ما عزیزند و چقدر به فکر آنها هستیم.

 

نباید بگذاریم شانه‌هایی که یک روز مکانی برای آرامش کودکان بوده است، حالا تبدیل به مکانی سرد و بی‌احساس شود. همچنین باید بدانیم نوجوانان نه تنها نیاز دارند که به آنها رسیدگی کنیم، بلکه دوست دارند دائم به آنها یادآوری شود که چقدر برای ما عزیزند و چقدر به فکر آنها هستیم.

 

 

در این دوران احساسات و افکار نوجوانان تغییر می‌کند و به همین دلیل نقش والدین پررنگ‌تر و حیاتی‌تر از قبل می‌شود. حالا پدر و مادر باید با روشی صحیح و مناسب سعی کنند اعتماد به نفس کودک را افزایش دهند و از او مراقبت کنند. در این سال‌ها، پدر و مادر باید آماده برخوردهایی باشند که گاه غیر طبیعی به نظر می‌آید. اما آنها تنها کسانی هستند که می‌توانند مشکلات فرزندشان را حل کنند.

بنابراین مهم است که رابطه‌ای قوی و محکم با نوجوان خود داشته باشید؛ والدین باید از فرزندان درباره دوستانشان بپرسند و اطلاعاتی دقیق و درست از آنها داشته باشند. به همین دلیل وقتی او از مدرسه و دوستانش تعریف می‌کند یا از آنها شکایتی دارد یا حتی وقتی می‌خواهد از معلمش گله کند باید به حرف‌های او با دقت گوش کنید.

همچنین وقتی نوجوان می‌خواهد تجربه‌ای جدید به دست بیاورد، نباید او را از این کار منصرف کنید، بلکه بهترین کار این است که درباره اتفاقاتی که در جریان است با او صحبت کنید. پس از آن نیز به او یادآوری کنید مسوولیت تمام کارهایش را باید خودش بپذیرد؛ البته والدین هم باید همیشه کنار او حضور داشته باشند و در موقع نیاز به نوجوان کمک کنند.

 

والدین، مهم‌ترین و اساسی‌ترین نقش را دارند

حالا که فرزند شما تغییر رفتار داده است و دیگر مانند گذشته برخورد نمی‌کند، نقش شما مهم‌تر از قبل می‌شود. در اولین مرحله حواستان باشد با همسرتان هماهنگ باشید. پدر و مادر هیچ وقت نباید نظریه‌هایی متفاوت و حتی گاه متضاد داشته باشند. چون با این کار نوجوان سردرگم می‌شود و دیگر از آنها راهنمایی نمی‌خواهد.

در ضمن فراموش نکنید همان‌طور که رفتار نوجوان تغییر می‌کند، شما هم باید شیوه برخوردتان را با او تغییر دهید؛ البته همیشه بدانید نوجوان با این‌که دیگر خیلی کوچک نیست، اما هنوز هم فرزند شماست و به توجه و رسیدگی نیاز دارد. پس همیشه رابطه‌ای دوستانه و صمیمی با او برقرار کنید تا مشکلات کاهش یابد.

بخش خانواده ایرانی تبیان