از لحاظ علمی، بلوغ به مرحله‌ای از زندگی اطلاق می‌شود که در خلال آن، اندام‌های جنسی توانایی وظیفه تولید مثل را پیدا می‌کنند. آغاز این مرحله در دختران، به وسیله عادت ماهانه کاملاً روشن و مشخص می‌شود. در پسران این مرحله کمتر آشکار است. بلوغ، دوره‌ای بی نظیر و مشخص است و به وسیله تغییرات رشدی مطمئنی توصیف می‌شود که در هیچ دوره دیگری از زندگی اتفاق نمی‌افتد.

به طور کلی در این دوران آمیخته شدن رفتار با احساس، به ویژه احساسی که کنترل عقل در آن اندک و فروغ خرد در آن ضعیف باشد خود باعث بوجود آمدن مشکلاتی است و ما به این نکته واقفیم که،

 

آنچه خانواده‌ها تا به حال با آن مواجه بوده‌اند، این بود که فرزندی داشتند سر به راه، مطیع و در مواردی بسیار تسلیم که گوش به امر و نهی والدین داشت. و آنچه اینک در این دوران با آن مواجهند این است که او خود را فردی بزرگ و حتی معادل پدر و مادر می‌شناسد و حاضر نیست طبق روال گذشته زندگی کند.

 در این دوران بیداری‌هایی برای آنان پدید می‌آید که مهمترین آن‌ها بیداری مذهبی، بیداری وجدان بیداری فطرت است. بر این نکتة تأکید می‌ورزیم که دنیای نوجوانی دنیای پاکی و صفاست، به شرطی که عوامل آلوده زمینه ساز آلودگی آنان نشدند.

 

بنا به ضرب‌المثل ایرانی به چشم پاکان همه چیز پاک می‌آید و این خود حاکی از سادگی و زودباوری آن‌هاست که در مواردی می‌تواند خطرآفرین باشد. چه بسیار از اینان که خیلی زود به دعوت فریبکاران پاسخ مثبت می‌دهند، بدون اینکه از فریب‌شان سردرآورند.

روانشناسان دوران بلوغ یا همان دوران نوجوانی را دوران ناپایداری اخلاق، دوران افراط در احساسات مخصوصاً برای دختران، می‌شناسند. جاه‌طلبی‌ها از مختصات رشد نوجوانی است و او اعمالی را از این بابت انجام می‌دهد که گویی سرآمد است. آرایش‌ها، توجه به سر و وضع و لباس، آراستگی‌های ظاهری،همه جلوه از این امر دارند.

روانشناسان دوران بلوغ یا همان دوران نوجوانی را دوران ناپایداری اخلاق، دوران افراط در احساسات  می‌شناسند. جاه‌طلبی‌ها از مختصات رشد نوجوانی است و او اعمالی را از این بابت انجام می‌دهد که گویی سرآمد است

 

به طور کلی اخلاق دختران و پسران در این دوران متغیراست. مجموعه‌ای از حالات و زمینه‌های استقلال، عدم اطمینان، بحران هویّت، تلاش در اثبات شخصیت، گاهی احساس گناه، خصایصی در او پدید می‌آورند که از آن به اخلاق نوجوانی تعبیر می‌شود .مهم است که خانواده و افرادی که با نوجوان سروکاردارند بدانند که وضعیت روحی و تغییرات جسمی دوران نوجوانی چگونه است و بتوانند خود را برای مقابله ی درست با این رفتارها تجهیز کنند.

زهرا یوسفی مصری

بخش خانواده ایرانی تبیان


مقالات مرتبط :

با فرزندتان بلوغ را تجربه کنید

حال و هوای روزهای بلوغ

رنگین کمان بلوغ

بلوغ دختران ،زمانی پر از تنهایی

منبع : tebyan.net