محققان می‌گویند کودکان و نوجوانانی که زیاد پیامک‌ می‌فرستند، در معرض خطرند. پدر و مادر غرق خواب‌اند اما فرزند نوجوان‌شان همچنان دارد پیامک‌ می‌فرستد. این روزها نوجوانان، این کار را حتی هنگام عبور از خیابان‌های شلوغ هم انجام می‌دهند. حتی هنگامی که در کلاس درس هستند، دست‌های پنهان‌شده در پشت میزشان همچنان روی تلفن‌ همراه در حال فرستادن پیام‌های متنی است.

پزشکان می‌گویند نوجوانان ممکن است آنقدر پیامک‌ بفرستند که شست‌شان صدمه ببیند. این، پدیده‌ای است که برخی از پزشکان و روان‌شناسان را نگران کرده است. آنها معتقدند این وابستگی بچه‌ها به فرستادن پیامک‌ به اضطراب، حواس‌پرتی در کلاس، نمره نیاوردن، آسیب ناشی از فشار مکرر و محرومیت از خواب منجر می‌شود.

دکتر مارتین جوف،‌ یک متخصص اطفال در شهر گرین‌برا در کالیفرنیا، اخیرا در بررسی دانش‌آموزان در دو دبیرستان محلی دریافت که بسیاری از نوجوانان هر روز صدها پیام متنی می‌فرستند. به گفته او، هر چند دقیقه یک بار یک پیامک‌ برای‌ این نوجوانان می‌آید و حتی آخر شب می‌بینید که دارند تمام شب به این پیام‌ها جواب می‌دهند و به این ترتیب در نوجوانانی که از قبل هم مشکل خواب دارند، مشکلات خواب بدتر می‌شود.

کدام نوجوانان در معرض‌ خطرند؟

یک بررسی جدید به وسیله پژوهشگران دانشگاه کیس وسترن ریزرو در آمریکا نشان داده است نوجوانانی که بیش از 120 پیام متنی (پیامک‌) در روز می‌‌فرستند یا بیش از 3 ساعت یا بیشتر زمان صرف سایت‌های شبکه اجتماعی مانند فیس‌بوک می‌کنند، بیشتر در معرض خطر بی‌بندوباری جنسی، مصرف مواد مخدر و عدم حضور در مدرسه هستند.

 به نظر می‌رسد مشکل به خود پیامک‌ فرستادن مربوط نمی‌شود، بلکه مربوط به مشکلات زمینه‌ای این نوجوانان است که دست به رفتارهای تکانه‌ای (رفتارهایی که از روی انگیزه آنی و بدون فکر قبلی انجام می‌شود) می‌زنند و استفاده از این تکنولوژی بدون نظارت آن را تشدید می‌کند. اما سوالی که مطرح می‌شود، این است که والدین این کودکان و نوجوانان کجا هستند؟

این مشکل ناشی از فرستادن پیامک‌ در نوجوانان در مورد سایر تکنولوژی‌ها مانند بازی‌های ویدیویی هم صادق است. اگر کودکان با این وسایل به حال خود رها شوند، ‌عموما به افراط در استفاده از آنها خواهند پرداخت. وظیفه والدین است که به نوجوانان بیاموزند در کاربرد این وسایل تعادل را رعایت کنند. این بررسی نشان داده است اگر نوجوان شما روزی 120 پیامک‌ می‌فرستد،‌ یک جای کار از تعادل خارج شده است.

 هنوز والدینی هستند که متوجه نمی‌شوند یا نمی‌فهمند فرزندشان 3 ساعت یا بیشتر را پای کامپیوتر در شبکه اجتماعی «فیس‌بوک» می‌گذراند. شاید هم متوجه می‌شوند اما از زیان‌بار بودن رفتار کودکشان آگاه نیستند. اینکه والدین سر از کار فرزندان‌شان درنیاورند تا زمانی که آنها را ضمن انجام رفتارهای خودتخریب‌گرانه گیر بیندازند،‌ اصلا خوب نیست. از طرف دیگر، .

با توجه به ویژگی دوران نوجوانی و تغییرات فیزیولوژیکی، اکثریت قریب به اتفاق نوجوانان تا پاسی از نیمه شب بیدارند،لذا ، استفاده از موبایل و فرستادن پیامک به اصطلاح پیامک بازی، بهترین تفریح برای سپری کردن اوقات است که این خود،مضرات استفاده از این تکنولوژی را دو صد چندان خواهد کرد

آسیب‌های جسمی پیامک‌

به گفته روان‌شناسان، ممکن است استفاده افراطی از این روش ارتباطی ساده و ارزان موجب شود نوجوانانی مثلا 15 بار در روز به والدین‌شان پیامک‌ بفرستند تا در مورد مسایل جزیی مثلا انتخاب کفش یا لباسشان سوال کنند.

مایکل هاوسوئر، ‌یک روان‌درمانگر در اوکلند کالیفرنیا، می‌گوید: «نوجوانان علاقه شدیدی به دانستن وقایع زندگی‌ همسالان‌شان دارند و ترکیب این تمایل با اضطراب در مورد منزوی شدن میان دوستان، آنها را به استفاده زیاد از پیامک‌ سوق می‌دهد.» به گفته او، پیامک‌ ممکن است وسیله‌ای عالی برای رفاقت و ارتباط برقرار کردن با دیگران باشد اما در همان زمان باعث می‌شود نوجوان احساس ترس کند و مسایل خصوصی‌اش بیش از حد آشکار شود.

ارسال پیامک‌ های زیاد به شست هم آسیب ‌می‌رساند. یک نوجوان 15 ساله در بتسدای کالیفرنیا آنقدر با تلفن کوچکش با همان سرعت تایپ‌کردن روی یک صفحه کلید بزرگ، پیامک‌ فرستاد که دچار انقباض دردناک در شست‌هایش شد.

پیتر دبلیو جانسون، استادیار بهداشت زیست‌محیطی و شغلی در دانشگاه واشنگتن می‌گوید‌: «گرچه هنوز زود است که در مورد اثر آسیب‌رسان این گونه فشارها به دست‌ها قضاوت نهایی کرد، اما براساس تجربیات ما در مواجهه با کاربران کامپیوتر، ‌استفاده مکرر و شدید از دست‌ها به اختلال عضلانی- اسکلتی می‌انجامد، ‌بنابراین نگرانی در مورد اینکه پیامک‌ فرستادن بیش از حد باعث آسیب رسیدن دایمی یا موقتی شست‌ها شود، ‌منطقی است.

با توجه به ویژگی دوران نوجوانی و تغییرات فیزیولوژیکی، اکثریت قریب به اتفاق نوجوانان تا پاسی از نیمه شب بیدارند،لذا ، استفاده از موبایل و فرستادن پیامک به اصطلاح پیامک بازی، بهترین تفریح برای سپری کردن اوقات است که این خود،مضرات استفاده از این تکنولوژی را دو صد چندان خواهد کرد؛ چرا که، روانشناسان تاکید دارند که اگر وقت خوابتان رسیده، پیش از رفتن به رختخواب تلفن همراه خود را کنار بگذارید و دیگر از آن استفاده نکنید چون استفاده از این وسیله و بویژه فرستادن پیام کوتاه در رختخواب روی کیفیت خوابیدن و حتی خلق و خوی شما می‌تواند تاثیر نامطلوب داشته باشد.

از دگرسو، محققان دریافتند که فرستادن پیامک‌ و یا استفاده از هر نوع وسیله الکترونیکی ارتباط رسانه‌ای دیگر سبب حرکات زیاد به هنگام خواب، بی‌خوابی، درد پاها هنگام شب در دانش آموزان و دانشجویان 8 تا 22 ساله می‌شود.

استفاده از تلفن همراه و سایر لوازم رسانه‌های الکترونیکی در هنگام شب میزان ابتلا به مشکلات ذهنی و خلقی مثل اختلال نقص توجه ناشی از بیش فعالی، اضطراب، افسردگی و مشکلات یادگیری را تا حد فوق العاده‌ای افزایش می‌دهد.

فرآوری:نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی سایت تبیان

منبع : tebyan.net