به بهانه ی میلاد حضرت علی اکبر علیه السلام ، این روز را "جوان" نامیده اند . حضرت علی اکبر (ع) را شبیه ترین فرد به رسول الله (ص) می دانند . در روایات آمده است که پیامبر (ص) ، همیشه و همیشه ، متبسم بوده اند ،  صورتی خندان و بانشاط  داشته اند ، با اینکه رسالتی عظیم داشتند و سختی های راهشان بیشمار و طاقت فرسا بود .

یعنی سختی های زندگی ، دلیل عبوسی و گرفتگی نیست . یعنی هرچه هستیم و هرچه گفته اند و هر چه حالمان خراب است و غیره ، دلیل کافی برای نخندیدن و شاد زندگی نکردن و آرام نبودن نیست .

«مؤمن» به لحاظ ایمان و باورهایش، از نشاط خاصی برخوردار است. در همین باب امام علی علیه السلام می فرمایند : «مؤمن، نشاط دایمی دارد».(1)

"خنده" ، هدف نیست ، وسیله است . زندگی نمی کنیم تا بخندیم ، می خندیم تا بهتر زندگی کنیم .

جوان عزیز !

"خنده" ، هدف نیست ، وسیله است . زندگی نمی کنیم تا بخندیم ، می خندیم تا بهتر زندگی کنیم .

"خنده" ، راه ها  را هموارتر می کند . خنده ، آرامش می آورد . آرامش ، اجازه ی درست فکر کردن و بهتر اندیشیدن را به انسان می دهد .

برای رسیدن به اهداف عالی ، باید تنی سالم و روحی سالم تر داشت . "خنده"  ، جسم و روانی سالم به انسان هدیه می کند :

 - نورمن کارنیز در کتاب " تشریح یک بیماری " اشاره می کند که چگونه برای از سرگیری یک زندگی طبیعی و سالم با بیماری فلج مبارزه کرده است. وی معتقد است که خنده، داروی اصلی او بوده است.

- «جان راجر» نویسنده کتاب «تفکر منفی» می گوید: «شخصی به نام کوزینس که از شدت درد، خواب به چشمانش راه نمی یافت، به تجربه دریافت که با چند دقیقه خنده می تواند ساعاتی چند درد خود را تسکین دهد و به راحتی بخوابد و او با این راه توانست سلامتی اش را بازیابد».(2)

- خنده ، در ایجاد ارتباط سریع و مناسب بسیار مؤثر است .

- خنده  ، یخهای  کینه و کدورت را آب می کند و روابط انسانی را تعادل می بخشد.

- برای آنکه همیشه شاد باشید و غم گذشته و هراس آینده کمتر به سراغتان آید ،‌ با افراد آرام و بانشاط نشست و برخاست کنید.همنشین خوب ، یکی از بهترین دعاهایی است که باید از خداوند بزرگ طلب نمود .

جوانان عزیز تبیانی !

زندگی را ساده بگیرید ، تا فشار روانی کمتری بر شما وارد شود. فکر نکنید خنده و شادی مخصوص پولدارهاست و غصه ، سهم  یه لا قباها . می شود فقط  یک لا  قبا داشت ، ولی شاد زندگی کرد و از زندگی بهره برد . این یک حقیقت ثابت شده است که پول و ثروت ، شاید خوب و کارراه انداز باشد ، ولی تضمین کننده شادی نیست.  به گفته ی محققان، بسیاری از افراد ثروتمند ، بسیار افسرده و غمگین هستند .

ورزش و تفریح ، از عوامل بسیار مهم در ایجاد "زندگی با نشاط " است . یکی از اقتضائات زندگی بشر در دنیای مادی ، بازی و سرگرمی است که البته این نیاز با توجه به مشغله های زندگی مدرن به نحو خاص تری احساس می شود. پرداختن ساعات بسیاری از روز به کار، ترافیک شهری، مشغله های اداری، دردسرهای زندگی، قیمت های بالا و بسیاری از گرفتاریهایی که ذهن و تن انسانها را خسته می کند ، همگی موجب به تنگ آمدن آدمی در زندگی می شوند که با وجود سرگرمی ، می توان قسمتی از این گرفتاری ها را تسلی داد.

ورزش کنید و زیاد بدوید که دویدن ، از بهترین راههای غلبه بر فشار روانی است.

تفریح در زندگی مومن جای دارد، همانطور که در روایات ،  روز یک مومن به چهار قسمت تقسیم شده :

1 ـ کار و تأمین معاش «ساعة لامر المعاش»

2 ـ عبادت «ساعة لمناجات الله»

3 ـ معاشرت «و ساعة لمعاشرة الاخوان»

4 ـ استراحت ، تفریح و پرداختن به لذات حلال «و ساعة تخلون فیها للذاتکم فی غیر محرم» (3)

یکی  دیگر از عوامل نشاط ، سیر و سیاحت است. خداوند در قرآن کریم، انسان‌ها را دعوت می‌کند که در زمین به سیر و سفر بپردازند  ، تا هم از سرنوشت و سرگذشت پیشینیان عبرت بگیرند ؛ و هم از زیبایی‌های آفرینش بهره ببرند. سفر و دیدن مناظر زیبا، در نشاط روحی ، سلامت جسمانی و از بین رفتن کسالت به‌شدت مؤثر است.

 رسول گرامی اسلام می‌فرماید: «مسافرت کنید تا سالم بمانید.» (4)

حضور در مجالس شادی و جشن نیز موجب خرسندی و نشاط انسان می‌شود. به همین‌لحاظ بر برپایی مجالس شادی در مناسبت‌های مختلف مانند اعیاد بزرگ مذهبی و سالروز ولادت پیشوایان دین تأکید شده است.به خصوص الان که در ماه شعبان به سر می بریم و اعیاد شعبانیه ، بهترین بهانه جهت شادی و سرور است .البته حضور در مجالس شادی، مشروط به این است که توأم با فسق و فجور نباشد. اسلام  ، شادی آمیخته با فساد و ظلم را تجویز نمی‌کند و برای مسلمانان، سبک‌سری و بیهودگی را روا ‌نمی‌دارد.

از جمله راه‌های به‌دست آوردن شادی و پایدار شدن آن در انسان، توجه به رهنمودهای دین در کم کردن وابستگی به دنیاست. دل بستن به دنیا و غرق شدن در مادیات و زیورهای دنیوی، انسان را بیشتر حریص و غافل می‌کند.

از جمله راه‌های به‌دست آوردن شادی و پایدار شدن آن در انسان، توجه به رهنمودهای دین در کم کردن وابستگی به دنیاست. دل بستن به دنیا و غرق شدن در مادیات و زیورهای دنیوی، انسان را بیشتر حریص و غافل می‌کند.

 انسان حریص هرچه بیشتر تلاش کند، کمتر راضی و خشنود می‌شود و همین موجب افزایش غم و اندوه در وی می‌شود. به این ترتیب، کسی که از وابستگی خود به ظواهر دنیا بکاهد و افق دید او بلندتر باشد، با مشکلات کوچک، به زانو درنمی‌آید و در مواجهه با سختی‌ها، از روحیه ی بهتری برخوردار می گردد.

در این راستا، نیایش و دعا، به انسان نشاط درونی می‌بخشد و روح را باطراوت و نیرومند می‌سازد. خواندن شعر یا سرود، جشن ازدواج، هدیه‌دادن، پوشیدن لباس‌های روشن، استفاده از بوی خوش، زینت کردن، دیدار با دوستان و صله رحم و از همه مهم‌تر کار و تلاش، از دیگر حوزه‌های شادی‌آفرین از نظر اسلام محسوب می‌شوند.

همیشه شاد باشید و صورتی متبسم داشته باشید ! همیشه بانشاط باشید و غم بی مورد نخورید . اما در کنار تمام اینها ، یک چیز را همیشه به یاد داشته باشید  :

- در شادی ها ، خدا را فراموش نکنید و بدانید که همه نعمتها و غمها و شادی ها از آن اوست. قرآن کریم می فرماید:

(وَ ما بِکُم مِن نِعمَةٍ فَمِنَ اللهِ...)

                                                «آنچه از نعمتها دارید، همه از ناحیه خداست». (5)

پی نوشت ها :

1- بحارالانوار، ج 67، ص 367.

2- جان راجر، تفکر منفی، ص 162، ترجمه مهدی قراچه داغی (چاپ نشر شباهنگ – تهران).

3- بحار الانوار، ج 78، ص .346

4- وسائل‌الشیعه، ص 60

5- نحل / 53.

گروه خانواده و زندگی تبیان - نویسنده : سرور حاجی سعید

تنظیم :ندا داودی

 

مقالات مرتبط :

فقط جوان ها وارد شوند!

نیاز به زیبایی در روزهای جوانی

هیجان ، نمک جوانی است

جوان و آرزوهای نیامده

فرمول حل مشکلات برای جوانان

منبع : tebyan.net