اعمال محدودیت به نوجوان؛ چگونه؟

دوره نوجوانی از مهم ترین و حساس ترین دوره های زندگی انسان به شمار می رود; زیرا در این دوره نوجوان به دنبال یافتن هویت خویش، در مسیر شکل دادن به شخصیتی متکی به خود گام برمی دارد.سؤالات متعددی نیز در ذهن نوجوان نقش می بندد که چنانچه نتواند پاسخی مناسب برای آن ها بیابد، چه بسا ممکن است شخصیتی متزلزل و احیانا دوگانه پیدا کند. از طرف دیگر تربیت نوجوان در این دوره مهم زندگی بسیار مهم و حیاتی به نظر می رسد لذا از اساسی ترین وظایف والدین و مربیان در امر تربیت و تعلیم که از حساسترین و ظریف ترین کارهائی است که آنان به عهده گرفته اند برخورد شایسته در مواجهه با لغزش ها و خطاهای نوجوانان و اصلاح و تغییر رفتار نادرست آنان است. چرا که اگر این امر به غیر از مجرای منطقی و شیوه های صحیح انجام شود چه بسا که ضربات جبران ناپذیری بر روحیات نوجوان خواهد گذاشت و در نتیجه والدین نیز در امر تربیت ناکام خواهند ماند.

هر چند آنها دیگر بچه نیستند اما آگاهی و بلوغ لازم برای آن که خودشان به تنهایی بتوانند بهترین تصمیم را در کارهایشان اتخاذ کنند ندارند. راهنمایی های سفت و سخت و البته منطقی چیزی است که نوجوانان برای رسیدن موفقیت آمیز به دوران بزرگسالی از طرف والدین به آن نیازمند هستند. تهیه و تنظیم اینگونه مرزبندی ها یک بخش مهم در فرآیند فرزند پروری است. در ادامه به مواردی مفید اشاره می کنیم که در انجام این وظیفه مهم می تواند بسیار گره گشا باشد:

 قوانین و مقررات مورد نظر را به همراه پیامدها و نتایج آن ها به وضوح بیان کنید

 حتی می توانید شبیه یک قرارداد روی کاغذ بنویسید و در روزها و ایام نخستین به دیوار اتاق یا درب یخچال آویزان کنید و در ضمن حتما پیامدهای در نظر گرفته شده برای شکسته شدن احتمالی قوانین مذکور را برای فرزندتان به روشنی بیان کنید.

 بر مواضع خود پابرجا باشید

نوجوانان اغلب دوست دارند قوانین و محدودیت های شما را آزمایش کنند. در این جا لازم است والدین نظم و انضباط خود را حفظ کنند و پیامدهای پیش بینی شده قبلی برای نادیده گرفتن یا شکستن مقررات را اعمال کنند. لازم است فرزندان به «نه گفتن ها» در زندگی بزرگسالان عادت کنند.

 پیام ها و گفتگوهای مثبت و محبت آمیز خود را تقویت کنید

به یاد داشته باشید که نوجوانان در حال عبور از یک دوران دشوار رشد هستند. آنها همیشه و مرتباً احساس می کنند قید و بندهایی به دست و پایشان بسته اید و آنها را بسیار مقید کرده اید. والدین این نوجوانان لازم است به روش مناسب و خاص خود پیام های عاطفی و دوست داشتنی خود را به آنها برسانند تا درک بهتر و تحمل بیشتری در مواجه با محدودیت ها از خود نشان دهند. بنابراین آنها را از شنیدن جملات محبت آمیز محروم نکنید.

 تقسیم مسئولیت و مشارکت دهی داشته باشید

 بخش مهمی از تنظیم مقررات و محدودیت ها برای نوجوانان، عبارت است از کمک کردن به آنها برای آنکه یاد بگیرند چگونه بطور تدریجی محدودیت های خودشان را شخصاً اعمال کنند. والدین باید درباره ی دلیل اعمال محدودیت بر نوجوانان خود با آنها بحث و گفتگو کنند تا آنها با برخی از مسؤولیت هایی که از طریق این محدودیت ها انجام می شوند آشنا شوند.

 بطور عملی راهنمایی کنید

پرورش نوجوانان می تواند شبیه مدیریت نیروی کار باشد. گاهی اوقات انجام دادن یک رفتار قابل قبول مهمتر و اثر گذارتر از صحبت کردن مداوم از طرز انجام دادن آن است. نوجوانان قادر به درک این جمله که «همانطور که گفتم انجام بده نه آنطور که انجام می دهم» نیستند. محدودیت هایی که برای نوجوانان وضع می کنید بایستی نشان دهنده مواردی از چگونگی انجام کارها در دنیای بزرگسالان باشد.

 به روز و واقع گرا باشید

با توجه به این که در سنین نوجوانی بچه ها به غیر از نیازهای مشترک نیازهایی منحصر به فرد نیز دارند از نسخه در نظر گفته شده برای فرزندان نوجوان در فامیل و اطرافیان برای فرزند خود استفاده نکنید و شرایط فرزند خود و زندگی خود را در نظر داشته باشید. همچنین سعی نکنید در تعیین این محدودیت ها شرایط نوجوانی خود را مدنظر قرار دهید و از نیازهای معقول نوجوانان امروزی چشم پوشی نکنید.

 صبور باشید

بطور قطع تغییر رفتار در یک نوجوان بطور دفعی و یکباره اتفاق نمی افتد بلکه مستلزم گذشت زمان است. بنابراین کافی است ضمن ایستادگی بر مواضع خود فرصت ایجاد تغییرات را نیز به فرزندتان بدهید.

گروه خانواده و زندگی سایت تبیان- مریم عطاریان

مقالات مرتبط

یک تنبیه با شکوه

اینگونه نظم را عملی کنید

تسامح همیشه بد نیست

راه سخت است و منزل بس بعید

رها کنید اما همراهش باشید

تربیت جوان،تحجر یا نوگرایی

عصاره ای موثر و کاربردی

پدران و مادران فرصت طلب!

تپش جوانی

با جوانان آن کن، که آن به

از دست دادن آنچه دوست داری

کدام روش تربیتی صحیح است ؟

آیا پدر و مادر خوبی هستیم؟

منبع : tebyan.net