نیاز های همسرتان را بشناسید و تامین کنید تا روابط تان روز به روز گرم تر شود.

خانواده یکی از نهادهای اجتماعی است که می تواند نقش موثری درپیشگیری از آشفتگی ها، انحرافات و ناهنجاری های جنسی جامعه داشته باشد؛ نقشی که امروزه به فراموشی سپرده شده است.

خانواده همواره در طول تاریخ، جایگاه والایی را در اندیشه بشری به خود اختصاص داده و مسائل مربوط بدان، دغدغه اندیشمندان مختلف بوده است. در این بین روابط زناشویی و مشکلات آن از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. ورود به زندگی زناشویی شرایطی را رقم می زند که انطباق و سازگارشدن زوجین را ضروری می سازد. آگاهی از این شرایط و کسب مهارت های مناسب، می تواند در تسریع و تسهیل سازگاری، اثرگذاشته و ازمشکلات زناشویی و به تبع آن از مشکلات جامعه بکاهد.

خداوند انسان را به گونه ای آفریده که بدون همسر ناقص است. انسان هرچه از نظر علم و ایمان و فضایل اخلاقی بالا برود، تا ازدواج نکند به کمال مطلوب نمی رسد. ازدواج و تشکیل خانواده برای همه انسان ها یک امرطبیعی و معمولی بوده است و نمی توان از آن صرف نظر کرد و برهمین اساس باید وجود هرگونه مشکلات را از سر راه برطرف کرد و وصول به آن را آسان نمود.

سازگاری زناشویی سنگ زیربنای عملکرد خوب خانواده است، نقش والدین را تسهیل و عمر زن و شوهر را طولانی می کند. ازطرفی باعث افزایش سلامتی، توسعه اقتصادی و رضایت بیشتر از زندگی می شود.

خداوند برای زندگانی بهتر بشر غرایزی را در وجود او قرار داده است که هریک از آنها باید به گونه ای شایسته ارضا شود. غریزه جنسی یکی از غرایز اصیل انسانی و از نعمت های الهی است که در وجود انسان نهاده شده، به گونه ای که استفاده معتدل و صحیح از آن موجب بقای نسل انسان می شود و سوءاستفاده از آن عوارض سوءجسمانی و روانی دارد. قرآن کریم با نشان دادن راه صحیح بهره مندی از این غریزه، زنان و مردان را به ازدواج تشویق کرده است.

در این مقاله از دکتر سیدکاظم فروتن، استاد دانشگاه شاهد می خواهیم تا پشتوانه های یک زندگی موفق زناشویی را بازگو کنند.

دکتر فروتن می گوید: اگر به دستورات اسلام توجه نکنیم مطمئن باشید جامعه ای ناسالم خواهیم داشت، جامعه ای که ظاهرش مثل یک انار، سرخ و زیبا و رسیده نشان می دهد اما وقتی که انار را باز کنیم می بینیم که یک دانه سالم هم داخل آن نیست.

احادیث فراوان و متعددی در ارتباط با نحوه زندگی زناشویی و توجه زن و شوهرها به یکدیگر وجود دارد که اگر به آنها درست عمل شود جامعه هرگز باچنین مشکلاتی مواجه نخواهد شد. اسلام می گوید: «اگر زنی در حال خواندن نماز مستحبی است و شوهرش به او تمایل پیدا می کند باید نمازش را بشکند و اگر نماز واجب می خواند آن را کوتاه کند.» «جهاد زن از نیکو شوهرداری اوست»، «مرد باید برای همسرش خود را زیبا بدارد همانطور که دوست دارد همسرش برای او زیبا باشد». رعایت این موارد به عفت زن و مرد کمک می کند.

همسران باید از جذابیت های خود آنچنان وجود همسر خود را سیراب نمایند که در برابر محرک های تصویری و کلامی نامحرمان کاملاً مصون باشند.

مردی که از بیرون می آید و هزار خستگی دارد، اسلام به او اجازه نمی دهد که ترش رو وارد منزل شود، باید بخندد. بدانیم که به خانه برنمی گردیم بلکه از محل کار به خانواده برمی گردیم، تا در کنار مونس و همدممان آرامش بگیریم. خانه یعنی احساس مسئولیت، خانه استراحتگاه نیست که فقط بخواهیم خستگی خود را برطرف کنیم، و یا گاهی کارهای عقب مانده اداری را انجام دهیم. ما خانه را با هتل اشتباه گرفته ایم. اگر هم به خانه برمی گردیم، خانه ای است که آرامشگاه است و همسری که آرامش بخش است. غالب اختلافات خانوادگی، سردی ها، بی تفاوتی ها، بی رغبتی ها، خانه گریزی ها، بدزبانی ها، خشونتها، تحقیرها و طلاق ها، به دلیل فقدان آرامش در کانون خانواده و عدم تأمین نیازهای عاطفی است.

متاسفانه دختر و پسرهای امروزی از «تکالیف زن و شوهری» نسبت به یکدیگر بی اطلاع اند وتنها اسم زن و شوهر را یدک می کشند. به همین دلیل بعد از اتمام ماه عسل واقعیت ها یکی یکی خودنمایی می کنند و مشکلات و ناسازگاریها آغاز می شود. اول ازدواج همه اش عشق است. بتدریج نقایص خود را نشان می دهد ضعفها در طرفین کشف می شود. اینها نباید موجب سردی بشود. با این کمبودها باید ساخت چون مرد و زن ایده آل در هیچ کجای عالم پیدا نمی شود. سازگاری در زندگی اساس بقای خانواده است و همین است که محبت می آفریند و دلها را به هم نزدیک می کند. سازش در محیط خانواده جزء واجبات است. نبایستی زن و شوهر تصمیم بگیرند که هرچه خودشان گفتند همان شود و هرچه خودشان می پسندند طرف مقابل هم به پسندد.

عدم سازگاری می تواند بتدریج محبت ها را کم کند و استحکام خانواده را به خطر اندازد. اگر لازم است باید کوتاه آمد.  هنر ازدواج دوتا بودن و در کنار هم بودن است نه در برابر هم بودن.

به نظر من رسانه ها در این زمینه وظیفه سنگینی برعهده دارند، آنان باید سلامت جنسی را در خانواده ها و جامعه فرهنگ سازی کنند. غریزه جنسی پشتوانه یک زندگی موفق زناشویی است. بررسی های ما نشان داده است که بیش از 50 درصد اختلافاتی که منجر به مراجعه به دادگاه های خانواده می شود ریشه در مسایل جنسی دارد که زن و شوهر در زندگی شان با آن مواجه بوده اند. بالطبع وقتی غریزه در کانون خانواده ارضا نشود و مرد به زن و زن به مرد بی توجه شود، غرایز خود را بطور ناصحیح در خارج از منزل ارضاء خواهند کرد و محیط اجتماعی دستخوش نابهنجاری های زیادی می گردد که یکی از تبعات این نابهنجاری ها می تواند بروز روابط ناسالم اجتماعی باشد.

 همچنین قرار گرفتن فرزندان در محیط سرد عاطفی و بی اعتمادی والدین نسبت به یکدیگر و یا گرایش آنان به ارضای نیازهای عاطفی خود در محیطی غیر از خانواده و موجب بروز رفتارهای پرخطر و در نهایت از دست رفتن سلامت روحی و حتی جسمانی فرزندان می شود. وقتی زن و شوهر از نحوه ارضای غرایز یکدیگر بی اطلاعند، یک زن آموزش ندیده که یک مرد چگونه است یا یک مرد آموزش ندیده که یک زن چه خصوصیات روحی و عاطفی دارد و آداب صحیح معاشرتها و رفتارهای زناشویی را نمی دانند و زمانی هم که با مشکل مواجه می شوند بخاطر حجب و حیا طرح موضوع نمی کنند بتدریج کدورت ها، بهانه گیری ها، حساس شدن های بی مورد، درگیری ها، خشونتها، بی حرمتی ها، تنفر و بعد هم طلاق شکل می گیرد. در اینگونه مواقع آنچه که تظاهر پیدا می کند عدم ارضای غرایز جنسی نیست بلکه دعواهای خانوادگی است. آب که گل آلود شد مشکل اصلی گم می شود.

منبع : tebyan.net